Těším se, ale nepřijdu, vzkázal Zeman k soudu. Spor s Peroutkovou vnučkou začne ve středu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
29. 2. 2016 20:33
Ve středu začíná soudní spor mezi Terezií Kaslovou, vnučkou Ferdinanda Peroutky a Kanceláří prezidenta republiky kvůli výrokům Miloše Zemana na adresu jednoho z největších českých novinářů. Peroutka byl podle prezidenta republiky fascinován nacismem a dokazovat to má článek Hitler je gentleman. Takový text ale podle odborníků Peroutka nikdy nenapsal a jeho vnučka požaduje od Miloše Zemana omluvu. Hlava státu se na soud těší, má připravenou řadu dokumentů, které podle něj dokáží, že Peroutka podlehl nacistické ideologii. Sám k soudu ale nepřijde.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha -  "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman',“ řekl před rokem na pražském fóru k holokaustu Let My People Live! Miloš Zeman a rozpoutal tím kauzu, kterou nakonec řeší česká justice.

Na základě žaloby Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové se výrokem prezidenta ve středu začne zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Kaslová chce za Zemanovo prohlášení, že Peroutka vyjadřoval sympatie k Adolfu Hitlerovi, omluvu. Prezident to ale odmítá a stojí si na svém: článek četl v časopise Přítomnost na stránce vlevo dole. Ten ale zatím nikdo nenašel.

Zeman k soudu nepřijde, ale těší se na něj

Miloš Zeman už před časem oznámil, že se na soud těší a má připravené dokumenty, které podle něj dokáží, že Peroutka podlehl nacistické ideologii. K soudu ale osobně nepřijde.

"Pan prezident nikdy neřekl, že půjde k soudu v případu Peroutkova článku. Bude tam pouze advokát," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček, který už několik měsíců po článku Hitler je gentleman marně pátrá.

Polovičatá omluva

Hlava státu už k pátrání po článku přizvala i širokou veřejnost a hlavně odborníky. Za nalezení textu dokonce Zeman slíbil odměnu 100 tisíc korun, tu si ale zatím nikdo nevyzvedl. Prezident se také v polovině loňského roku omluvil. Ne však za to, že se spletl, ale že jeho tým článek nenašel.

Mluvčí Ovčáček přišel kvapně s vysvětlením, že značná část Peroutkova díla podléhala cenzuře, a proto je možné, že prezident četl necenzurovanou první verzi článku. I to ale historici vzápětí vyvrátili.

Existenci článku popírají kromě Společnosti Ferdinanda Peroutky i odborníci, kteří navíc doplňují, že novinář by takový text ani nenapsal, vzhledem k tomu, že za druhé světové války prošel koncentračním táborem.

Opakované nepravdy

Výsledek soudu je podle mnohých už předem jasný. Prezidentův advokát musí u soudu předložit článek Hitler je gentleman, čímž dokáže, že byl Peroutka opravdu fascinován nacismem, nebo se omluvit. Serveru lidovky.cz to už minulý týden řekla i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

"Žaloba se netýká ničeho dalšího. Týká se toho, co prezident řekl, že Peroutka byl fascinovaný nacismem a dokazují to dva texty. Buď ať zástupce u soudu předloží dva texty a doloží tím fascinaci nacismem, nebo se musí omluvit. Článek Hitler je gentleman neexistuje. Ten další text napsal někdo jiný," řekla Kaslová.

I přesto, že se prezident k soudu kvůli svým výrokům o Ferdinandu Peroutkovi nechystá, bude k němu muset kvůli sporu o odměnu za právní služby pro ČSSD při odkupu Lidového domu. "V současné době hledáme vhodný termín," řekl prezidentův mluvčí.

Očekávám od prezidenta, že se bude chovat slušně, možná je to bláhové, ze základu omluvy neustoupím, říká vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy