Hrad se musí omluvit za výroky o Peroutkovi. Půjdeme až k Ústavnímu soudu, vzkázal Ovčáček

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 2. 3. 2016 12:27
Obvodní soud pro Prahu 1 dal za pravdu vnučce Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslové, která žádala, aby se Kancelář prezidenta republiky omluvila za výroky Miloše Zemana o tomto slavném novináři. Kancelář musí zveřejnit omluvný dopis. Rozsudek ale zatím není pravomocný a Hrad již uvedl, že se pravděpodobně odvolá.
Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová
Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová | Foto: ČTK

Praha – Kancelář prezidenta Miloše Zemana se musí omluvit za jeho výroky o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě novinářovy vnučky Terezie Kaslové. Prezident o Peroutkovi tvrdil, že v článku Hitler je gentleman prokázal své sympatie s nacismem.

Prezidentova kancelář se má omluvit dopisem, rozsudek ale není pravomocný. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Kancelář prezidenta republiky se odvolá. "Záležitost může skončit až u Ústavního soudu," vzkázal.

"Žalovaná strana měla dokázat existenci a pravost dokumentu, což se nestalo," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně Kateřina Sedláková. Prezidentovo hodnocení Peroutky bylo podle ní nepřiměřené. "Veřejnosti byl podsouván kladný poměr Ferdinanda Peroutky k nacismu," dodala.

Rozhodnutí soudu přišlo jen pár hodin po začátku jednání, a to i proto, že soudkyně odmítla vyslechnout navrhované svědky nebo nechat vypracovat znalecké posudky s tím, že to není nutné.

Spokojený právník, nespokojený občan

"Rozhodnutí mě velmi potěšilo. A byla jsem vděčná i za rychlý průběh celého soudu," reagovala na rozhodnutí Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

Její advokát František Vyskočil po vynesení rozsudku Aktuálně.cz řekl, že v soudní praxi takovéto rozhodnutí za pětadvacet let neexistuje. „Precedent to ale bude, až rozhodnutí potvrdí odvolací soud, případně až to projde přes Nejvyšší soud,“ řekl Vyskočil, který se ale k hodnocení rozhodnutí staví odtažitě. „Jako právník jsem spokojený, jako občan této republiky spokojený ani zdaleka nejsem,“ řekl Vyskočil k Zemanovým projevům.

Vyskočil před soudem zdůraznil, že významný český novinář článek Hitler je gentleman nenapsal. "Žalovaná strana k tomu do spisu nepředložila důkaz. Tento článek neexistuje a kancelář po něm rozjela úsměvné pátrání," řekl Vyskočil.

Zástupce Hradu Marek Nespala vznesl několik námitek, aby se pokusil soud zastavit -  soud má podle něj nedostatek pravomocí, protože kancelář nepřipravovala Zemanovy proslovy, a nemá tak v pravomoci ani prezidentovu omluvu.

Soudkyně ještě před zahájením procesu také naposledy apelovala na obě strany, aby dospěly ke smíru. Ty to ale odmítly.

"Ferdinand Peroutka měl hluboké morální hodnoty a prezident je svými výroky pošlapal," zdůvodnil Vyskočil odmítnutí smíru.

"Smírné řešení není možné," vysvětlil Nespala s tím, že zastupuje pouze kancelář prezidenta a ta nemá omluvu v pravomoci, dokud není prezident účasten žaloby, což možné ani není.

Dlouhé pátrání

Prezident republiky Miloš Zeman prohlásil před rokem na fóru k holocaustu Let My People Live!: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman',“ rozpoutal tím kauzu, kterou nakonec řeší česká justice.

Hlava státu k pátrání už před několika měsíci po článku přizvala i širokou veřejnost a hlavně odborníky. Za nalezení textu dokonce Zeman slíbil odměnu 100 tisíc korun, tu si ale zatím nikdo nevyzvedl. Prezident se také v polovině loňského roku omluvil. Ne však za to, že se spletl, ale že jeho tým článek nenašel.

Mluvčí Ovčáček přišel kvapně s vysvětlením, že značná část Peroutkova díla podléhala cenzuře, a proto je možné, že prezident četl necenzurovanou první verzi článku. I to ale historici vzápětí vyvrátili.

"Článek neexistuje. Buď se prezident mýlí, nebo lže," řekl už před časem literární historik Petr Píša. "Známe všechny články časopisu Přítomnost, které byly zabaveny prvorepublikovou cenzurou až do poloviny září '38, a tam žádný takový článek není," zakončil.

Existenci článku popírají kromě Společnosti Ferdinanda Peroutky i odborníci, kteří navíc doplňují, že novinář by takový text ani nenapsal, vzhledem k tomu, že za druhé světové války prošel koncentračním táborem. Po zbytek života byl Peroutka v emigraci.

Očekávám od prezidenta, že se bude chovat slušně, možná je to bláhové, ze základu omluvy neustoupím, říká vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy