reklama
 
 

Soudce, který ve svých článcích urážel muslimy i uprchlíky, dostal od kárného senátu důtku

Aktualizováno 6. 6. 2016 17:26
Liberecký soudce Miloš Zbránek dostal od kárného senátu důtku za dva články publikované na internetu. Oba příběhy hrubě neobjektivní a dehonestujícím způsobem vykreslovaly migranty a pracovníky neziskových organizací, kteří jim pomáhají. Důtka je v kárném řízení nejmírnější postih.

Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) uložil libereckém soudci Miloši Zbránkovi důtku za dva články publikované na internetu. Podle senátu oba příběhy hrubě neobjektivním, dehonestujícím způsobem vykreslují migranty a pracovníky neziskových organizací. Žaloba Zbránkovi vytýkala ještě jeden text, u kterého ovšem senát důvod k zásahu nenašel. Důtka je v kárném řízení nejmírnější postih.

Zbránek hodnocení považuje za subjektivní a při projednávání žaloby již dříve uvedl, že satira nemůže být shovívavá a laskavá.

Jak uvedl kárný senát, kdyby články napsal někdo jiný, nemohly by se stát důvodem pro zásah veřejné moci. Jsou sice názorově vyhraněné, ale nehlásají žádnou nenávistnou ideologii, nevyzývají k ničemu nezákonnému. Zbránek je ovšem soudce, který by měl být zdrženlivější a musí dbát na to, aby nenarušil důstojnost soudcovské funkce, připomněl senát.

Kárný senát žalobě vyhověl konkrétně u článků Zpráva o putování do Němec a Dopis dezorientovaného běžence, nikoliv u článku Zpráva evropského komisaře o stavu lidských práv v Musulmanské Lhotě. Podle kárného senátu jde v případě posledního článku o kritiku islámského extremismu na pozadí reálných událostí, satira a autorská licence jsou evidentní, text neobsahuje vulgarismy a je plně obhajitelný.

Sporné texty jsou podle senátu na samé hranici vkusu a slušnosti. "V některých případech pak tuto hranici překračují," řekl předseda senátu Radovan Havelec. Připomněl, že Zbránek paušálně vykreslil uprchlíky jako prospěcháře a ryzí oportunisty. Lidi z neziskových organizací jsou v jeho perspektivě jinak neuplatnitelní a na pomoci uprchlíkům parazitují. Rozhodnutí kárného senátu zmiňuje také samoúčelné a prvoplánové užití vulgarismů.

Zbránek působí u liberecké pobočky krajského soudu, řeší obchodněprávní agendu a k jeho práci jinak nemají nadřízení výhrady. Předseda krajského soudu Luboš Dörfl jej však už dříve vyzýval k umírněnosti při psaní. Když publikační činnost pokračovala, podal kárnou žalobu.

Senát žalobu projednal 26. května. Zbránek tehdy výslovně nepotvrdil, zda je autorem tří sporných článků. Senát však přesto považoval jeho autorství za nesporné a odmítl provést další důkazy prostřednictvím dotazu v redakcích nebo znaleckého posudku.

Se soudcovskou funkcí se pojí řada omezení, nicméně literární, publicistické a umělecké činnosti se soudci věnovat mohou. Nesmí to však narušovat důstojnost soudcovské funkce a ohrožovat důvěru v nezávislost justice. Zbránek hodnocení považuje za subjektivní. "Podle mého názoru ani uprchlíci, ani muslimové tam pomlouváni nejsou, jsou tam spíše vedeni jako oběť určitého jednání osob kolem," řekl tehdy Zbránek. Dnešního vyhlášení rozhodnutí se nezúčastnil.

autor: ČTK | 6. 6. 2016 16:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama