Soud: Část dálnice D1 se mohla stavět nezákonně

Tomáš Fránek
7. 12. 2009 15:20
Soud zrušil územní rozhodnutí pro část dálnice D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou
Stavba dálnice D1 u Hulína
Stavba dálnice D1 u Hulína | Foto: Karel Toman

Brno - Úřady postupovaly při vydání územního rozhodnutí pro čtrnáctikilometrový úsek dálnice D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou nezákonně. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil, že rozhodnutí, kterým byla povolena trasa dálnice, neplatí.

Stavbu 14 kilometrů dálnice rozhodnutí nejspíš nezabrzdí, protože se má začít stavět až v roce 2011. Verdikt je přesto důležitý: jasně říká, jak mají úřady postupovat při zjišťování, zda budoucí dálnice nepoškodí vzácné živočichy a rostliny.

Soud totiž řekl, že pro další podobné případy povolování silnic a dálnic v Česku platí to, že územní rozhodnutí na stavbu dálnice v Česku nemůže být vydáno dříve, než je rozhodnuto o výjimce, která má právě chránit rostliny a živočichy v trase silnice. Praxe je v Česku zatím spíše opačná.

Nezákonné rozhodnutí

Soud posuzoval případ rozhodnutí pro dálnici D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou. Výstavba tohoto úseku má podle Ředitelství silnic a dálnic začít v roce 2011. Už ale v roce 2004 vydal stavební úřad v Lipníku nad Bečvou územní rozhodnutí o umístění stavby, tento verdikt navíc potvrdil Krajský úřad v Olomouci.

Úředníci neuznali námitky lidí z občanského sdružení Krajina Dluhonice. Lidé namítali, že územní rozhodnutí bylo vydáno dříve než bylo rozhodnuto o tom, zda v lokalitě žijí vzácní živočichové nebo rostou hodnotné rostliny."Měl být proveden biologický průzkum, neboť jen tak bylo možno spolehlivě zjistit, zda posuzovaná stavba zasahuje do biotopů zvláště chráněných rostlin a živočichů, či nikoliv," uvedli zástupci sdružení v žalobě.

V žalobě navíc sdružení napadlo i to, že v rozhodnutí úřadů chyběly všechny potřebné dokumenty a zdůvodnění.

Krajský soud v Ostravě žalobě vyhověl. "Bez rozhodnutí o povolení výjimky  nebylo možno rozhodnout o umístění stavby," uvedli soudci.

Zástupci Krajského úřadu v Olomouci se ale verdikt pokusili zvrátit stížností u Nejvyššího správního soudu. Podle názoru krajských úředníků je zákon na jejich straně, u většiny staveb v Česku se postupuje stejně jako na střední Moravě. "Dosavadní praxe je taková, že otázka povolení výjimek je řešena až na základě zpracované dokumentace pro povolení stavby, která často obsahuje právě opatření pro zajištění ochrany zvláště chráněných živočichů," uvedli ve stížnosti.

Bez výjimky se stavět nesmí

Nejvyšší správní soud ale argumenty úřadu neuznal.  Podle senátu Nejvyššího správního soudu vedeného soudkyní Marií Žiškovou pro tento i další podobné případy jednoznačně platí, že musí být před vydáním územního rozhodnutí rozhodnuto o případné výjimce pro místo s výskytem zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. „Pokud by výjimka podle nebyla povolena, nemohla by na daném území ani být umístěna stavba," rozhodli soudci.

Vydání územního rozhodnutí pro stavbu D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou tak podle soudců měl předcházet podrobný biologický průzkum. „Ten by měl zjistit, zda posuzovaná stavba zasahuje do biotopů zvláště chráněných rostlin a živočichů či nikoliv a zda bude potřebné  posoudit střet  veřejného zájmu na umístění stavby dálnice nad zájmem ochrany přírody," rozhodli soudci.

Úřady podle nich navíc chybovaly, když do svého rozhodnutí neuvedly všechny podklady a důvody, které je k rozhodnutí vedly. „Pokud se  stavební úřad omezil jen na obecné konstatování souladnosti  předložených stanovisek dotčených orgánů a  na obecné konstatování souladnosti územního rozhodnutí s podmínkami obsaženými ve stanoviscích dotčených orgánů, je jeho rozhodnutí v této části nepřezkoumatelné," rozhodl soud.

Sestry D1 a D8

Rozhodnutí soudu stavbu této dálnice nezkomplikuje, s její výstavbou se počítá až v roce 2011 a úředníci tak mají dost času na něj reagovat. Podle Miroslava Patrika ze sdružení Děti Země, které se problematice výstavby dálnic dlouhodobě věnuje, ale soud potvrdil to, že úřady si nemohou vykládat zákon podle toho jak se jim to hodí.

"Soud jednoznačně řekl, že nejprve se musí rozhodnout o výjimkách potřebných k zásahu do chráněné krajiny a pak teprve vydat územní rozhodnutí. Praxe je ale spíše opačná, úřady spoléhají nato, že výjimku mohou získat jak se jim to hodí," řekl deníku Aktuálně.cz Patrik.

Patrik potvrdil, že dálnice D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou není jedinou stavbou, kde úřady chybovaly. Podobný postup úřady zvolily i u dálnice D8, tam také rozhodování o výjimce padlo až po vydání územního rozhodnutí.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy