Škola chtěla levný proud, musela koupit drahý od chráněné dílny

Marek Pokorný Marek Pokorný, Ivana Gračková
12. 12. 2015 7:06
Prodejce energií Lama Energy nalezl způsob, jak vyzrát na svoji konkurenci v dražbách energií: Do veřejných soutěží za sebe posílá sesterskou chráněnou dílnu. Místo toho, aby města a úřady v době, kdy ceny energií padají, ušetřily, tak musí často platit výrazně víc. Chráněné dílny mohou totiž podle zákona dát až o 15 procent dražší nabídku, a přesto soutěž vyhrají – byť nakonec prakticky nic nedělají a pouze s výrazným ziskem přeprodávají nakoupené zboží. Zákonodárci toto zvýhodnění handicapovaných proto kvůli zneužívání chtějí zrušit.
Proud je o desetinu dražší. Dodává jej totiž chráněná dílna.
Proud je o desetinu dražší. Dodává jej totiž chráněná dílna. | Foto: Reuters

Praha, Ostrava - Letos v létě vybírala Ostravská univerzita nového dodavatele plynu a elektřiny na příští rok. V obou případech se sešlo osm nabídek a nejnižší podaly Pražská plynárenská (plyn) a E.ON Energie (elektřina) - dohromady za necelé čtyři miliony korun.

Jenže rektorovi Janu Latovi předložili podřízení k podpisu smlouvy, které zněly na sumu o plného půl milionu vyšší. Navíc na obou byla jako vítězná firma uvedena pražská společnost Synergy Solution, která se umístila až na chvostu soutěže – v obou případech předložila až šestou nejlepší nabídku.

"Zjišťoval jsem, proč jsme nevybrali tu nejlacinější. Ale právníci mi řekli, že je to podle zákona. A pokud je něco v zákoně, tak s tím nic nenaděláme a musíme to respektovat," krčí rameny Lata. Synergy Solution, která je registrovaným obchodníkem s energiemi, má totiž status chráněné dílny. Ten jí umožňuje v zakázkách nabídnout až o 15 procent vyšší cenu a přitom vyhrát.

Je to sestra. No a co?

Synergy Solution je příkladem firmy využívající na první pohled bohulibý paragraf zákona o veřejných zakázkách, který má pomoci zaměstnávání zdravotně postižených. Ten umožňuje firmám, které zaměstnávají alespoň 50 procent postižených, nepředložit v soutěži nejvýhodnější nabídku, a přesto vyhrát.

V okamžiku, kdy se taková firma přihlásí do soutěže, musí totiž zadavatelé při hodnocení nabídek odečíst z nabízené ceny patnáct procent. Uvedené firmy přitom často nic nevyrábějí, jen s patřičnou přirážkou přeprodávají cizí zboží. Zvýhodnění platí u podlimitních zakázek  – tedy těch, které jsou do 5,2 milionu korun.

Věc má ještě jednu zajímavou rovinu: Synergy Solution je sesterská firma alternativního obchodníka s energiemi Lama Energy. V čele obou firem stojí jako prokurista Pavel Stuchlík. Lama Energy tak prostřednictvím své chráněné dílny vyšachovává konkurenci – i když dá výrazně vyšší nabídku, díky zákonnému zvýhodnění invalidů zakázku získá.

Reakce na článek „Škola chtěla levný proud…“

Lama Energy group zaměstnává ve svých dceřiných společnostech 140 tělesně postižených, Synergy Solution je jednou z nich. Považujeme zákonem stanovené 15% zvýhodnění společností zaměstnávajících zdravotně postižené za správné a motivující. Zaměstnávání lidí se zdravotním hendikepem s sebou nese i vyšší náklady – na pracovní prostředí a vybavení, pracovní dobu, dopravu do zaměstnání, prostor pro léčebný režim apod. I v případě, že nová úprava zákona o zadávání veřejných zakázek tuto výhodu zruší, budeme dále zdravotně postižené zaměstnávat, protože je to součástí sociální odpovědnosti skupiny Lama.

Spektrum činností našich společností zaměstnávajících zdravotně postižené občany je široké a zahrnuje: maloobchodní prodej prostřednictvím vlastních firemních prodejen, výrobní jednotky (stolařská dílna, šicí dílna, prádelna a mandlovna, pracoviště reklamního šití, pracoviště krejčovských služeb) dále pracoviště péče o veřejnou zeleň a zahradnických prací, provoz turistického informačního centra a muzea, prodej elektřiny a plynu, další obchodní činnost, administrativní podpora, call centrum a telesales, marketing a výzkum trhu, vzdělávání a motivační programy.

Co se týče společnosti Synergy Solution, ta je registrovaným obchodníkem s energiemi, ve kterém potřebné obchodní, administrativní a komunikační činnosti vykonávají tělesně postižení zaměstnanci, absolventi SŠ či VŠ.

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí LAMA energy group

Sám Stuchlík na tom nevidí nic špatného. "Využili jsme jen to, že to zákon umožňuje. Neděláme nic protizákonného. Vždyť proto to někdo do toho zákona dal, aby postižené zvýhodnil," uvedl Stuchlík.

Mimochodem: ve výše uvedené zakázce na dodávku plynu byla mezi uchazeči i další chráněná dílna - První chráněná dílna z Ústí nad Labem Tomáše Horáčka, o které již deník Aktuálně.cz psal. Ta se svými pouhými 43 zaměstnanci vyhrála letos už stovky zakázek, více než kolosy s tisícovkami zaměstnanců. Sama Synergy Solution má podle výroční zprávy za loňský rok 35 zaměstnanců.

Dejte přísná kritéria

Sami další prodejci energií přiznávají, že se s chráněnými dílnami v soutěžích setkávají, ale ke konkrétním společnostem se nechtějí vyjadřovat. "Setkáváme se s tím. Vlastnictví společnosti Synergy Solution nijak nekomentujeme," uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vranek. Právě ona předložila nejlepší nabídku na zmíněnou zakázku na dodávku plynu pro Ostravskou univerzitu, když požadovala 1,61 milionu korun, ale Synergy Solution ji nakonec díky zvýhodnění přeskočila, ač její nabídka byla o 190 tisíc korun dražší.

Že je nezřídka přeskočí firmy jen díky zaměstnávání hendikepovaných, připouští i mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Podle ní se ale takovému zneužívání zákona v případě dodávek energií mohou zadavatelé bránit – a sám ČEZ jim dokonce radí jak.

"Apelujeme na to, aby zadavatelé v soutěžích striktně trvali na velmi silných kvalifikačních kritériích. Aby nebyla jediným kritériem jen cena, ale i to, jaké další nadstavbové služby jsou schopni poskytnout. Například šíři zákaznických center či dostupnost zákaznické linky," poukazuje Půlpánová. Tyto širší podmínky pouzí přeprodejci energií totiž nejsou schopni plnit.

V rozporu s dobrými mravy?

Další možnosti řešení – i když ne tak jednoduché - nabízí předseda Komory administrátorů veřejných zakázek Martin Janoušek. Ten poukazuje na teoretickou možnost vyřadit podobnou nabídku s odůvodněním, že jde o jednání v rozporu s dobrými mravy. "Tento postup by však v praxi patrně narážel na důkazní nejistotu i nedostatek relevantní rozhodovací praxe, která by se k takovému postupu vztahovala," připouští.

Jinou, ale také ne ve všech případech uplatnitelnou možností, je pak dát do zadávacích podmínek zákaz plnění s pomocí subdodavatele. Nejjistější podle něj je pak zadat zakázku jako nadlimitní. Na ty se totiž už ono patnáctiprocentní zvýhodnění zdravotně postižených při hodnocení soutěže nevztahuje - musíme se v nich držet práva EU, které toto tuzemské specifikum nezná. I toto řešení má ale své úskalí jako například delší procesní lhůty i širší povinnosti při informování o zakázce.

Zákonodárcům došla trpělivost

Paragraf, umožňující dát o 15 procent vyšší nabídku a přesto vyhrát zakázku zřejmě ze zákona kvůli zneužívání zmizí. Ve Sněmovně je totiž novela zákona o veřejných zakázkách, která už s tímto zvýhodněním postižených v soutěžích o veřejné zakázky nepočítá.

"My ten zákon chtěli využít, pokud můžeme. Pokud se to zruší, tak to bude zrušeno," krčí rameny Stuchlík z chráněné dílny Synergy Solution. Podle něj to stejně není hlavní náplň její činnosti – tou je poskytování náhradního plnění, tedy služeb pro firmy, které nezaměstnávají zákonem požadovaný minimální počet hendikepovaných.

"Rádi bychom zvýhodnění měli. Ale mělo by být zaručeno, aby větší část té zakázky lidé se zdravotním postižením skutečně dělali," chápe změnu předseda Národní rady pro zdravotně postižené Václav Krása. Ten chce se zákonodárci jednat o tom, jak systém znovu nastavit, aby nebyl zneužíván. "Chceme navrhnout třeba to, aby byla podmínka, že musí mít daný subjekt například šedesátiprocentní podíl své práce," říká Krása.

Oprava: Omlouváme, se, v původní verzi článku jsme omylem uvedli, že průměrný plat v Synergy Solution je 90 tisíc korun, ve skutečnosti je to 9 500 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy