Chráněná dílna poráží stavební kolosy. Získá víc zakázek než obři s tisíci zaměstnanci

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 12. 2015 5:30
Zákonodárci chtěli zvýhodnit firmy se zdravotně postiženými, aby snadněji získávali práci. Jenže zákon sepsali tak nešťastně, že zvýhodňují hlavně překupníky, kteří na tom vydělávají. A to tak, že například jedna konkrétní malá chráněná dílna se 43 zaměstnanci získává víc zakázek než obří firmy s tisícovkami zaměstnanců.
Tomáš Horáček (na snímku vlevo s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou) se proslavil v roce 2009, když řídil nábory černých duší v ČSSD. O dva roky později byl pravomocně odsouzen za pojistný podvod.
Tomáš Horáček (na snímku vlevo s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou) se proslavil v roce 2009, když řídil nábory černých duší v ČSSD. O dva roky později byl pravomocně odsouzen za pojistný podvod. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Je to velký paradox. Malé "eseróčko" s pouhými 43 zaměstnanci, z nichž většina je navíc zdravotně postižených, je jednou z nejúspěšnějších tuzemských firem při získávání veřejných zakázek. A to natolik, že počtem získaných zakázek poráží i obří firmy s tisícovkami zaměstnanců.

Ústecká První chráněná dílna podnikatele Tomáše Horáčka totiž za letošní rok podle dat z Věstníku veřejných zakázek získala 165 smluv. Úspěšnější byly jen dvě velké stavební firmy – Eurovia CS s 292 a Strabag s 259 zakázkami.

Data za posledního čtvrt roku jsou ještě výmluvnější. Zde První chráněná dílna obsadila dokonce druhé místo. "Nejvíce zakázek od srpna do konce října, a to 103, získala Eurovia CS. Na druhém místě byla První chráněná dílna se 77 zakázkami a třetí Strabag s 75 zakázkami," potvrdila Eva Šámalová ze společnosti Ness Czech, která internetový věstník veřejných zakázek provozuje. V uvedeném věstníku musí firmy zveřejňovat všechny zakázky, které nejsou malého rozsahu. Tedy u služeb nad dva miliony a stavebních prací nad šest milionů korun. Řada zadavatelů tam ale zveřejňuje i menší zakázky.

Nevyrobíme, jen přeprodáme

První chráněná dílna je typickým příkladem firmy, která zneužívá na první pohled bohulibý paragraf zákona o veřejných zakázkách, který má pomoci zaměstnávání zdravotně postižených. Ten umožňuje firmám, které zaměstnávají alespoň 50 procent postižených, nepředložit v soutěži nejvýhodnější nabídku a přesto vyhrát.

V okamžiku, kdy se taková firma přihlásí do soutěže, musí totiž zadavatelé při hodnocení nabídek odečíst z nabízené ceny patnáct procent. Tedy i když je o patnáct procent dražší než nejlevnější nabídka, zakázku získá.

Uvedené firmy přitom často nic nevyrábějí, jen s patřičnou přirážkou přeprodávají cizí zboží. Ukázkovým případem je právě První chráněná dílna, na kterou deník Aktuálně.cz před třemi týdny upozornil.

Horáčkova firma je přitom odborníkem na všechno: dodá kompostéry vesnicím, uhlí psychiatrické léčebně nebo také nábytek obcím a školám. Sežene také automobily nebo speciální sonary pro policisty. Jen výjimečně však nabídne skutečně nejnižší cenu.

Ze zákona to zmizí

Ministerstvo pro místní rozvoj už oznámilo, že uvedené zvýhodnění ze zákona zmizí, a předložilo novelu zákona, v níž sporný paragraf chybí. Nyní to vypadá, že První chráněná dílna po tomto oznámení ještě zintenzivnila svoji činnost, aby do změny zákona získala co nejvíce zakázek.

Jen za čtvrtek a pátek minulého týdne se ve věstníku objevily čtyři nové zakázky, které získala Horáčkova firma: dodávka ponožek pro olomouckou věznici, zajištění mediální komunikace Plzeňského hejtmanství pro příští rok, dodávka posypové soli pro havlíčkobrodské silničáře a dodávka praček, myček a sušiček pro sociální služby Jihomoravského kraje.

Poslanci i představitelé organizací zdravotně postižených nyní řeší, jakým jiným způsobem handicapované zvýhodnit, aby nedopláceli na překupníky, kteří zákon zneužívají.

Chování Horáčkovy První chráněné dílny i dalších podobných firem podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy samotné postižené poškozuje. "Je dobře, že chce stát udělat pořádek. My se ale bojíme toho, že zmizí ze zákona to zvýhodnění úplně," řekl Krása.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy