Chráněná dílna poráží stavební kolosy. Získá víc zakázek než obři s tisíci zaměstnanci

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 12. 2015 5:30
Zákonodárci chtěli zvýhodnit firmy se zdravotně postiženými, aby snadněji získávali práci. Jenže zákon sepsali tak nešťastně, že zvýhodňují hlavně překupníky, kteří na tom vydělávají. A to tak, že například jedna konkrétní malá chráněná dílna se 43 zaměstnanci získává víc zakázek než obří firmy s tisícovkami zaměstnanců.
Tomáš Horáček (na snímku vlevo s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou) se proslavil v roce 2009, když řídil nábory černých duší v ČSSD. O dva roky později byl pravomocně odsouzen za pojistný podvod.
Tomáš Horáček (na snímku vlevo s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou) se proslavil v roce 2009, když řídil nábory černých duší v ČSSD. O dva roky později byl pravomocně odsouzen za pojistný podvod. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Je to velký paradox. Malé "eseróčko" s pouhými 43 zaměstnanci, z nichž většina je navíc zdravotně postižených, je jednou z nejúspěšnějších tuzemských firem při získávání veřejných zakázek. A to natolik, že počtem získaných zakázek poráží i obří firmy s tisícovkami zaměstnanců.

Ústecká První chráněná dílna podnikatele Tomáše Horáčka totiž za letošní rok podle dat z Věstníku veřejných zakázek získala 165 smluv. Úspěšnější byly jen dvě velké stavební firmy – Eurovia CS s 292 a Strabag s 259 zakázkami.

Data za posledního čtvrt roku jsou ještě výmluvnější. Zde První chráněná dílna obsadila dokonce druhé místo. "Nejvíce zakázek od srpna do konce října, a to 103, získala Eurovia CS. Na druhém místě byla První chráněná dílna se 77 zakázkami a třetí Strabag s 75 zakázkami," potvrdila Eva Šámalová ze společnosti Ness Czech, která internetový věstník veřejných zakázek provozuje. V uvedeném věstníku musí firmy zveřejňovat všechny zakázky, které nejsou malého rozsahu. Tedy u služeb nad dva miliony a stavebních prací nad šest milionů korun. Řada zadavatelů tam ale zveřejňuje i menší zakázky.

Nevyrobíme, jen přeprodáme

První chráněná dílna je typickým příkladem firmy, která zneužívá na první pohled bohulibý paragraf zákona o veřejných zakázkách, který má pomoci zaměstnávání zdravotně postižených. Ten umožňuje firmám, které zaměstnávají alespoň 50 procent postižených, nepředložit v soutěži nejvýhodnější nabídku a přesto vyhrát.

V okamžiku, kdy se taková firma přihlásí do soutěže, musí totiž zadavatelé při hodnocení nabídek odečíst z nabízené ceny patnáct procent. Tedy i když je o patnáct procent dražší než nejlevnější nabídka, zakázku získá.

Uvedené firmy přitom často nic nevyrábějí, jen s patřičnou přirážkou přeprodávají cizí zboží. Ukázkovým případem je právě První chráněná dílna, na kterou deník Aktuálně.cz před třemi týdny upozornil.

Horáčkova firma je přitom odborníkem na všechno: dodá kompostéry vesnicím, uhlí psychiatrické léčebně nebo také nábytek obcím a školám. Sežene také automobily nebo speciální sonary pro policisty. Jen výjimečně však nabídne skutečně nejnižší cenu.

Ze zákona to zmizí

Ministerstvo pro místní rozvoj už oznámilo, že uvedené zvýhodnění ze zákona zmizí, a předložilo novelu zákona, v níž sporný paragraf chybí. Nyní to vypadá, že První chráněná dílna po tomto oznámení ještě zintenzivnila svoji činnost, aby do změny zákona získala co nejvíce zakázek.

Jen za čtvrtek a pátek minulého týdne se ve věstníku objevily čtyři nové zakázky, které získala Horáčkova firma: dodávka ponožek pro olomouckou věznici, zajištění mediální komunikace Plzeňského hejtmanství pro příští rok, dodávka posypové soli pro havlíčkobrodské silničáře a dodávka praček, myček a sušiček pro sociální služby Jihomoravského kraje.

Poslanci i představitelé organizací zdravotně postižených nyní řeší, jakým jiným způsobem handicapované zvýhodnit, aby nedopláceli na překupníky, kteří zákon zneužívají.

Chování Horáčkovy První chráněné dílny i dalších podobných firem podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy samotné postižené poškozuje. "Je dobře, že chce stát udělat pořádek. My se ale bojíme toho, že zmizí ze zákona to zvýhodnění úplně," řekl Krása.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy