Šiškovy sporné tendry ukazují, jak se vyhnout soutěžím

Tomáš Fránek
2. 10. 2012 16:34
Obviněný náměstek Šiška ovládl systém zadávání zakázek na Drábkově ministerstvu
Vladimír Šiška.
Vladimír Šiška. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Málokdy se v politice podaří podřízenému zastínit svého šéfa. Náměstku ministra práce a sociálních věcí Vladimíru Šiškovi, který skončil v policejní cele kvůli trestnému činu podplácení, se to jednoznačně podařilo.

Drábkův člověk Šiška se naučil riskovat jako motocyklový závodník a proslul jako tvrdý a nesmlouvavý obchodník.

Ministr Šišku dlouhodobě hájil (a dělá to dosud: "Jsem přesvědčen po devítileté intenzivní spolupráci s panem Šiškou, že se žádného protiprávního jednání nedopustil.").

Většinu velkých i část těch menších zakázek na informačním systému úřadu přitom provázejí pochybnosti, obvinění ze zvýhodňování firem a lidí blízkých Šiškovi.

Žádné jiné ministerstvo v poslední době tolik nezaměstnávalo svými zakázkami Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A teď už i policii. Nikde na státních úřadech se tak rychle neměnili šéfové IT oddělení (na MPSV se vystřídali tři, ten poslední - Milan Hojer - je obviněn ve stejném případu jako Šiška).

Šiška u zakázek používal různé způsoby, jak se vyhnout klasickým soutěžím a rozdat i za pomoci evropských fondů miliardy korun firmám, u nichž nebylo vůbec jasné, jak se k práci pro ministerstvo vlastně dostaly. U části zakázek se objevuje podezření, že byly ušity na míru lidem, kteří byli se Šiškou zadobře.

Zakázka číslo 1

Jde o největší a nejznámější zakázku na dodávku systému rozdělující peníze na sociálních dávkách a pomoci nezaměstnaným. Na obří zakázku, jednu z největších za poslední dobu, ministerstvo nevypsalo výběrové řízení.

Ministr Jaromír Drábek.
Ministr Jaromír Drábek. | Foto: Vojtěch Marek

Využilo dřívější rámcovou smlouvu na poskytování licencí a služeb k produktům Microsoftu pro státní správu, kterou v roce 2008 schválilo ministerstvo vnitra vedené Ivanem Langerem. Místo produktů Microsoftu Šiška a spol. zadali práci několika firmám, které si sami vybrali.

Byla mezi nimi společnost Vítkovice IT Solution, která patří ke skupině Vítkovice Machinery Group. Jiné firmě z této skupiny přitom Drábek se Šiškou prodali v roce 2010 svou společnost iDTAX.

A další společností, která práci za stamiliony získala bez soutěže, byla firma otce poslankyně Kristýny Kočí Skill. Systémy na výplatu dávek nefungují bez problémů ani po devíti měsících, část dávek musí úřady vyplácet ze starých systémů. Zakázku prošetřuje antimonopolní úřad i policie.

Zakázka číslo 2

Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit tak zneužívání dávek. Celý projekt by vyšel na 1,6 miliardy korun.

Na postup Šišky si ale začala stěžovat další velká počítačová společnost, SAS Institute, která byla schopna systém dodat stejně jako IBM.

Proti celému projektu se postavil Drábkův stranický kolega Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten označil celý projekt za drahý a nic neřešící. Antimonopolní úřad ministerstvu uzavřít smlouvu s IBM zakázal.

Zakázka číslo 3

I zakázku na takzvanou sociální kartu provázely pochybnosti a dodnes ji šetří antimonopolní úřad. Ministerstvo totiž pro výběr banky zvolilo metodu veřejné obchodní soutěže podle obchodního zákoníku místo soutěže podle zákona o veřejných zakázkách. Rozdíl je ve volnějších pravidlech.

Zakázku nakonec získala Česká spořitelna.

Zakázka číslo 4

Tady jde o systemizaci resortu MPSV - tedy o zakázku, za kterou jde v podstatě skrýt cokoliv, a dodnes se vlastně neví, co bylo obsahem zakázky. Právě o ní se spekuluje v souvislosti s obviněním Šišky, policie to ale zatím popřela.

Jak se celá zakázka za asi 65 milionů korun odehrála?

Ministerstvo nejdříve v roce 2010 zadalo firmě MSM Informační systémy zakázku malého rozsahu na analýzu systematizace resortu v ceně 2,2 milionu korun. O rok později vypsalo MPSV další zakázku na samotnou systematizaci resortu a jako hlavní kritérium nastavilo zkušenosti s podobnou zakázkou - takový postup volí zadavatelé, když chtějí zvýhodnit svého stávajícího dodavatele.

A protože firma MSM byla příliš malá na tak velkou zakázku, hlavním partnerem se stala česká pobočka Hewlett-Packard.

Zakázka číslo 5

Dvoumilionový tendr na analýzu procesů poskytování nepojistných dávek získal jediný zájemce, společnost AMI Praha. Tu v té době spoluvlastnil Michal Svatý, dlouholetý Šiškův přítel, kterého Šiška zaměstnal jako svého poradce.

Svatý byl významným sponzorem TOP 09. Ministerstvo muselo u zakázky uznat pochybení, potrestán byl bývalý šéf odboru IT René Piták, který přidělení zakázky Svatému jako zaměstnanci MPSV podepsal. Výši pokuty ale ministerstvo nikdy nesdělilo, Piták byl odvolán kvůli problémům s výplatou sociálních dávek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy