Sebevražda. Policie trvá na svém a případ pobodané dívky podruhé odložila

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
13. 9. 2016 19:30
Policie už podruhé uzavřela úmrtí Anety R., která se měla vlastnoručně pořezat, třikrát bodnout do srdce a jednou do plíce, jako sebevraždu. "Úmrtí bylo řádně prošetřeno a nebyly zjištěny konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly cizímu zavinění," napsal v usnesení, které má redakce k dispozici, vrchní komisař Petr Vácha. Příští týden uplynou dva roky od chvíle, kdy měla v pražských Letňanech Aneta R. spáchat sebevraždu.
Aneta R.
Aneta R. | Foto: Archiv Anety R. - fotku publikujeme s povolením matky

Praha – Ani zásah vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nic nezměnil na policejních závěrech v případu Anety R., od jejíž podivné smrti příští týden uplynou dva roky. I po dalších osmi měsících vyšetřování kriminalisté trvají na tom, že dívka spáchala sebevraždu, když se třikrát bodla do srdce a jednou do plíce.

Případ byl původně rychle vyšetřen a uzavřen jako sebevražda. Poté, co o kauze Aktuálně.cz detailně psalo, jej na začátku tohoto roku kvůli chybám znovu otevřela vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Nyní ale pražská kriminálka po osmi měsících nového vyšetřování případ znovu odložila s tím, že se Aneta R. zabila sama. "Úmrtí bylo řádně prošetřeno a nebyly zjištěny konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly cizímu zavinění," napsal v usnesení, které má redakce k dispozici, vrchní komisař Petr Vácha. Anetina matka je přitom přesvědčena, že smrt její dcery stále nebyla dostatečně vysvětlena.

Aneta R. zemřela předloni v září v bytě v Letňanech poté, co byla celý večer se svými dvěma přáteli a dalšími známými v pražském baru. Policie případ uzavřela s tím, že u třiadvacetileté dívky propukla toxická psychóza, kterou si způsobila kombinací alkoholu a kokainu. Podle závěrů policejního vyšetřování si dívka zasadila třináct bodných a řezných ran kuchyňským nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce.

V letňanském bytě byli kromě Anety R. její kamarádka Kateřina K. a její přítel Ahmad H. I., kterému byt patřil. Několik týdnů po Anetině sebevraždě ale byt prodal – podle policie to byl důvod, proč se v něm nemohla udělat rekonstrukce. Tu nyní kriminalisté i s dalšími kroky udělali a doplnili, ovšem na jiném místě.

Aktuálně.cz mluvilo s řadou aktérů a svědků v této kauze, které policie  nevyslechla. Patří mezi ně i zasahující lékař, který se Anetu pokoušel zachránit. Lékař redakci řekl, že z hysterické výpovědi dívčiny kamarádky Kateřiny podle něj vyplynulo, že v bytě byl kromě zmíněné trojice ještě někdo další. Tuto zásadní informaci vzal ale záchranář při novém vyšetřování před policisty zpět.

"Údajná přítomnost další osoby v bytě se nijak nepotvrdila, a nic tedy nenasvědčuje ani na případného neznámého pachatele," říká komisař Vácha.

Ahmad H. I. a jeho přítelkyně Kateřina jsou jediní svědci, kteří byli v posledních chvílích v Anetině blízkosti. A podle vyšetřovatelů vše proběhlo tak, jak dvojice u výslechů vypověděla. "Ahmad nevěděl, co má dělat, aby jí nůž vytrhl, nicméně sáhl po něm pravou rukou, Aneta jej tím nožem řízla nebo bodla, neví, ačkoli to bolelo, pořád se snažil jí nůž vzít, nicméně měla velkou sílu," píše komisař.

A dodává, že oba šli dobrovolně na detektor lži. Polygraf sice naznačil atypické reakce, které zpochybňují pravdivost některých odpovědí, to však podle vyšetřovatelů ještě nemusí být směrodatné. Dana Štěpánková z Kriminalistického ústavu, která vyšetření na detektoru prováděla, upozornila, že dotazovaný sice může něco tajit, ale také si prostě mohl otázku vybavit v jiných souvislostech.

Detektor není považován za přímý důkaz a podle doktorky slouží pouze jako vodítko v průběhu vyšetřování. "Ahmad H. I. je navíc cizinec jiné národnosti dlouhodobě žijící v ČR, (…) cizinci mohou mít jednak odlišný hodnotový systém, a jednak mohou mít odlišné chápání pravdy a lži. Takže závěry u této osoby je nutné chápat jako orientační," stojí v usnesení.

Matka Anety R. podá proti rozhodnutí stížnost, protože je stále přesvědčena, že její dcera zemřela za jiných okolností, než jak tvrdí policie. Upozorňuje také na to, že se při pitvě ztratilo dceřino srdce: kde skončilo, dodnes neví ani policie, ani doktoři, kteří mladou ženu jako první pitvali.

Důležité také je, jak na odložení zareaguje vrchní státní zastupitelství. Záležet bude na tom, zda se kriminalisté v novém vyšetřování dostatečně vypořádali se všemi připomínkami, které Bradáčová nařídila v novém vyšetřování doplnit. Případem se zabývala na popud poslanců i policejní inspekce, podle které ale původní vyšetřovatelé nepochybili.

 

Právě se děje

Další zprávy