Dívku zabila tři bodnutí do srdce. Sebevražda, uzavřela případ policie. Nejasnosti zůstávají

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 10. 2015 10:15
Aneta R. před rokem zemřela na třináct bodnořezných ran nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce. Policie uzavřela případ s tím, že spáchala sebevraždu. Podle vyšetřovatelů propukla u třiadvacetileté dívky toxická psychóza. Okolnosti smrti i postup policie vyvolávají ale řadu otázek, které zůstávají nezodpovězeny. Policie nevyslechla několik svědků, chybí důležité posudky i důkazy z místa činu. Vše nasvědčuje tomu, že se od začátku zaměřila na jednu vyšetřovací verzi a neřešila otázku, jestli mohl Anetu někdo zavraždit.
Aneta R.
Aneta R. | Foto: Archiv Anety R. - fotku publikujeme s povolením matky

Praha - Je to už rok od chvíle, kdy za podivných okolností zemřela Aneta R. Policie uzavřela případ s tím, že u třiadvacetileté dívky propukla toxická psychóza, kterou si způsobila kombinací alkoholu a kokainu. Zasadila si třináct bodných a řezných ran kuchyňským nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce. Okolnosti smrti i postup policie vyvolávají řadu otázek, které ale zůstávají nezodpovězeny. Aktuálně.cz se proto rozhodlo případ díky vyšetřovacímu spisu, který má redakce k dispozici, podrobněji zmapovat.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Matka Anety R. Anna se odmítá smířit s tím, že její dcera spáchala sebevraždu. Poukazuje třeba na to, že s ní policie od začátku nechce komunikovat, na případu se vystřídalo několik státních zástupců a celé vyšetřování podle ní vyvolává řadu otázek, které jí nikdo nedokáže nebo nechce objasnit.

Případ je značně složitý a policie ani státní zastupitelství se k němu nechce vyjadřovat. "Ten případ je pro nás uzavřený a nebudeme ho komentovat,“ řekla nadřízená státních zástupců Prahy 6, kteří případ dozorovali, Jitka Rybná.

Vše začalo po návratu z dovolené

Aneta R. zemřela v září 2014 v bytě v Letňanech poté, co byla celý večer se svými dvěma přáteli a dalšími známými v pražském COCO baru. V průběhu večera se Aneta podle svědků začala chovat divně a bát se. K ránu odjeli taxíkem do letňanského bytu, kdy Aneta nechtěla poslechnout svého kamaráda Ahmada H. I. a odmítla jít spát. Ahmad i Kateřina J., kteří byli s Anetou v bytě, se odebrali do ložnice, kde společně spali. Aneta zůstala v kuchyni, kde předtím seděli, a později, když si šel Ahmad z ložnice pro vodu, údajně viděl, jak se Aneta bodá obouruč kuchyňským nožem do hrudi.

První pochybnosti se objevují už při ohledání bytu, kde Aneta zemřela. Oba klíčoví svědci Kateřina a Ahmad H. I. popisují, že nůž zůstal v ložnici, podle spisu se ale našel v kuchyni na sporáku.

Dodneška také nemá Anetina matka halenku své dcery, která je na fotografiích z místa činu zbarvená do ruda, ani podprsenku, která ležela rozříznutá nebo rozstřižená kousek od balkonu.

Vyslechla police všechny svědky?

Policie také nevyslechla několik svědků. Patří mezi ně i zasahující lékař (jméno redakce zná, ale na jeho žádost jej neuvádí), který se Anetu pokoušel zachránit. Ten Aktuálně.cz řekl, že na místě nevěděl, že je Aneta pobodaná, krvácela podle jeho slov málo. "Když jsem ji obracel, protože jsem měl podezření na zranění na zádech, cítil jsem, že je podlaha v kuchyni vlhká," popsal s tím, že podlaha v kuchyni byla zřejmě vytřená.

Co je toxická psychóza

Alkohol, prášky, ilustrační foto

O toxické psychóze hovoříme v souvislosti se zneužíváním návykových látek. Nejčastěji bývá spojována s metamfetaminem pervitinem, amfetaminy, kokainem, halucinogeny a konopím. V případě psychostimulancií (pervitin, amfetaminy...) se často jedná o paranoidní syndrom.

Jde o psychotickou poruchu (onemocnění) podobnou schizofrenii, rozdíl lze poznat obvykle až podle průběhu choroby a údajů o amnézii. Při závažnějším průběhu toxické psychózy může být jedinec nebezpečný sobě i ostatním. V takovém případě bývá nezbytná jeho hospitalizace na specializovaném psychiatrickém pracovišti.

Toxická psychóza obvykle spontánně odezní i bez potřeby medikace. Psychoterapeutická podpora je však vždy namístě.

Zdroj: www.extc.cz

Lékař také poukazuje na další zajímavost. Z hysterické výpovědi Kateřiny podle něj vyplývalo, že v bytě byl kromě zmíněné trojice ještě někdo další. O tom se však v policejním spise nic nepíše. Potvrdit nebo vyvrátit by to mohl taxikář, který trojici vezl domů z baru, kde ten večer popíjela. Toho však policisté také nevyslechli.

Ztracené srdce

Matka si navíc nechala udělat další pitvu. "Repitvu jsem nechala udělat proto, že mi to celé přišlo od začátku divné. Policie mi místo toho, aby mi řekla, ať počkám na výsledky, začala říkat, že dcera měla velké dluhy a psychické problémy, a proto se zabila. Navíc mě nevolali ani k identifikaci těla a celé tři týdny mě k dceři nechtěli pustit," vysvětluje matka.

Lékař při repitvě zjistil zvláštní věc, v těle Anety totiž chybělo srdce, což v protokolu z první pitvy, kterou vedl Michal Beran, není uvedeno. Ale mělo by, protože z orgánů se zpravidla odebírají jen malé vzorky. Celé srdce se odebírá jen v ojedinělých případech. Oslovení lékaři však tvrdí, že je možné, že srdce lékař odebral kvůli histologii a už jej do těla nevrátil.

Překvapivé také je, že policie neprovedla rekonstrukci případu v bytě. Ta přitom mohla potvrdit, zda se vše stalo tak, jak svědci vypovídají. Důvodem bylo, že Ahmad byt krátce po Anetině smrti prodal, a policie tak do něj už údajně neměla přístup. 

Nejdřív kolaps, pak detektor lži

Klíčového svědka Ahmada navíc policisté vyslechli až čtyři dny po událostech. Psychicky se totiž zhroutil a ještě ten den jej ve dvě hodiny odpoledne přijali na psychiatrii v Bohnicích, kde se už dříve léčil. Na žádost matky Anety byl také později vyslechnut na detektoru lži, což ale nelze použít jako přímý důkaz.

Z výpisů z Anetina telefonu, kdy jí píše Kateřina, vyplývá, že Ahmad bral minimálně několik dní před událostmi kokain ve značné míře. "Ahmad koksuje už jak sviň i sám přes den," píše Kateřina v jedné zprávě. "Bere nějaké léky, Ascetr nebo tak nějak, na svoji výbušnost a hyperaktivitu. Jsou to nějaké léky na zklidnění," dodává ve výpovědi Kateřina o Ahmadovi.

Redakce oslovila několik soudních znalců z oboru psychiatrie a ti se shodují na tom, že významným důkazem by měl být také psychiatrický posudek na Ahmada, který by měl ověřit jeho důvěryhodnost jako svědka. Důvodem je, že se již dříve sám léčil v Bohnicích a i ve zmíněný den se tam nechal hospitalizovat. Ten ale policie vypracovat nenechala.

Co se ten večer stalo

Aneta R. zemřela loni 20. září v bytě v Letňanech. Na večírek v baru dorazila poté, co se vrátila z dovolené v Dominikánské republice. Podle výpovědi Kateřiny probíhal večer v baru zpočátku poklidně, popíjeli spolu s dalšími známými alkohol, Kateřina také přiznala, že si dali malé množství kokainu.

Pak se ale atmosféra změnila. "V jednu chvíli mi (Aneta) řekla, ať se jdu podívat, kam Ahmad šel, zda je v pořádku. (…) Po chvíli Aneta někam odešla nahoru a v tu chvíli přišel Ahmad a řekl, že jdeme domů. Já jsem řekla, že ještě počkáme na Anetu. Ta se po chvíli vrátila a my jsme šli do taxi, mezitím Ahmada odtáhl nějaký kamarád s tím, že s ním chce mluvit. Prý nechtěl, aby odcházel,“ popsala Kateřina policii odchod z baru.

Do letňanského bytu přijeli společně s Anetou přibližně v šest hodin ráno. Chvíli si povídali a Ahmad s Kateřinou si dali další dávku kokainu. Aneta odmítla. Poté si šli oba lehnout do vedlejší místnosti a Anetě doporučili to samé.

Klíčovým svědkem tragické chvíle je Ahmad, který uvedl, že se kolem sedmé hodiny ráno šel napít. V tu chvíli byl v bytě klid, žádný křik se alespoň ve výpovědi neuvádí. Když najednou uviděl v kuchyni Anetu, jak do sebe bodá nožem. Snažil se ji zastavit a nůž jí vytrhl, přitom jej Aneta pořezala na ruce.

Podle spisu dal Ahmad nůž Kateřině, která s ním běžela do ložnice a odložila ho na skříňku vedle televize - nůž se však našel na kuchyňské lince. Poté zavolala záchranku a Ahmad vyběhl na balkon, odkud zavolal na kolem procházející hlídku policie.

Vyšetřování policie a otazníky 

Už během probíhajícího vyšetřování si matka stěžovala, že s ní policie nekomunikuje. To policie ovšem odmítá a odkazuje se na spis, ve kterém je uvedeno, že se vyšetřovatel Jan Ušelík snažil matku i jejího advokáta kontaktovat. Matka se proto rozhodla pátrat sama a najala si i soukromé vyšetřovatele.

Komplikace při vyšetřování dokazuje i fakt, že se na případu vystřídalo několik státních zástupců, Aktuálně.cz se snažilo získat jejich vyjádření, vždy ale skončilo s nepořízenou. "Ten případ je pro nás uzavřený a nebudeme ho komentovat,“ řekla nadřízená státních zástupců Prahy 6, kteří případ dozorovali, Jitka Rybná. Státní zástupci, kteří případ dozorovali, se vyjádřit odmítli.

Podivná sebevražda policisty Janíčka

Policie, policejní auto, ilustrační foto

V souvislosti s Anetinou smrtí také vyvstává vzpomínka na starší případ. V únoru roku 2005 byl ve sklepě pražského domu, kde bydlel, nalezen oběšený policista Zdeněk Janíček a na těle měl 29 bodných a řezných ran. Dva měsíce nato kriminalisté případ odložili s vysvětlením, že šlo o sebevraždu.

Případ ale krátce nato nařídila otevřít nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která reagovala na informace v Kubiceho zprávě, podle kterých měl být Janíček zavražděn. Vyšetřování nové důkazy nepřineslo a státní zástupce Michal Zachystal tak o rok později potvrdil, že Janíček si vzal život sám.

Kompletní spis policie nakonec po urgencích předala matce až letos v srpnu, tedy skoro pět měsíců poté, co případ uzavřela. Co jí tak dlouho trvalo, není jasné. Vyšetřovatel Jan Ušelík se k případu odmítl vyjádřit a odkázal Aktuálně.cz na mluvčí policie. Ani od ní ale nedostala redakce vysvětlení. "S ohledem na skutečnost, že nejste přímým účastníkem řízení, a vzhledem k ustanovením zákona o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů vám na požadované otázky nemůžeme odpovědět," vzkázala pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Drogy a toxická psychóza

Policie letos v březnu uzavřela případ s tím, že u Anety propukla toxická psychóza, kterou si ten večer způsobila kombinací alkoholu a kokainu. V Anetině krvi však bylo naměřeno nula promile alkoholu a ve výpovědi svědkyně Kateřiny se o kokainu píše: "Ona (Aneta) si vzala málo jako vždy."

Toxická psychóza se spustí při častém užívání návykových látek a projevuje se hlavně sluchovými halucinacemi. Člověk, kterého postihne, je často paranoidní, cítí se pronásledovaný a je velmi vztahovačný. Při vážném průběhu může být nebezpečný svému okolí nebo sám sobě. Lékaři, které redakce oslovila, nevylučují, že by si Aneta mohla sama zasadit 13 ran nožem. Podmínkou je, že by musela nůž držet obouruč a vyvinout značnou sílu, což není v toxické psychóze nemožné.

Z obou pitevních zpráv vyplývá, že Aneta brala kokain často. "Nálezy kokainu ve vlasech potvrzují jeho chronické užívání minimálně v období zhruba 1 až 6 měsíců před úmrtím," píší ve zprávě z druhé pitvy lékaři Matěj Bílek a Alexander Pilin.

Přátelé Anety se shodují, že kokain občas brala. Prvně jej prý zkusila asi půl roku před smrtí. Matka ale tvrzení, že by její dcera užívala kokain pravidelně a ve větší míře, odmítá a opírá se o to, že Aneta neměla takový příjem, aby si mohla dovolit za drogu platit. 

Policejní verzi o toxické psychóze dokládají i výpovědi obou hlavních svědků Kateřiny a Ahmada, kteří říkají, že Aneta mluvila osudný večer z cesty. "Ona začala najednou říkat, že se něco děje, já se jí pořád ptala, jako co se děje, aby nám to řekla... Ahmadovi měla říct, že se bála v COCO baru o mě a pak prý i o sebe, a nakonec ve finále řekla, že se bojí i jeho," říká ve výpovědi Kateřina J.

Dokazuje to i Anetin psychiatrický posudek, který nechali po smrti vypracovat kriminalisté z výpovědí svědků a dalších posudků. "Psychotický stav byl navozen drogou - jednalo se o toxickou psychózu. Popsané projevy jsou zcela typické," píše se v posudku.

Matka si stěžuje na policii

To, že u Anety propukla toxická psychóza a spáchala sebevraždu, nelze podle závěrů pátrání Aktuálně.cz vyloučit. Vše ale nasvědčuje tomu, že policie mohla odvést lepší práci, když se od začátku zaměřila na jednu vyšetřovací verzi. "Orgány činné v trestním řízení případ odložily především na základě pitevní zprávy a vůbec neřešily otázku možného zavinění třetí osoby z kriminálního hlediska," dodává k případu advokát matky Tomáš Výborčík.

Matka Anety se nechce vzdát a v současné době sepisuje se svým právníkem několik stížností. "Podali jsme stížnosti proti usnesení o uzavření případu, kterou nám hned zamítli, a podali jsme stížnost na GIBS kvůli postupu policie. A ještě budeme psát stížnost na státní zastupitelství, protože se řádně nepodívali na detektor lži, kde jsou podle oslovených odborníků lži, a my chceme, aby se tím začalo státní zastupitelství zabývat," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy