Bradáčová znovu otvírá případ podezřelé sebevraždy mladé dívky. Policii nezajímaly důkazy

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 15. 1. 2016 10:03
Policie a státní zastupitelství musí znovu vyšetřit záhadný případ smrti třiadvacetileté Anety R., která zemřela předloni v září v bytě v pražských Letňanech. Nařídila jim to vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Lékaři v těle dívky našli třináct bodných a řezných ran, z toho tři do srdce a jednu do plíce. Policie případ uzavřela s tím, že dívka spáchala sebevraždu poté, co u ní propukla toxická psychóza vyvolaná alkoholem a drogami. Nejvyšší žalobkyně našla v postupu státních zástupců chyby.
Aneta R.
Aneta R. | Foto: Archiv Anety R. - fotku publikujeme s povolením matky

Praha - Případ podezřelé sebevraždy Anety R., která se podle závěrů policie sama třikrát bodla do srdce, jednou do plíce a způsobila si několik dalších řezných zranění, se musí znovu otevřít. Aktuálně.cz, které jako první celý případ detailně popsalo, to řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„V postupu Městského státního zastupitelství v Praze jsme shledali pochybení,“ řekla Bradáčová. Městské státní zastupitelství tak nyní musí případ znovu prošetřit.

„Co je potřeba doplnit, nebudu komentovat. A více se k věci nebudu vyjadřovat,“ reagovala na další dotazy vrchní žalobkyně.

Redakce Aktuálně.cz také před pár dny vypátrala, že případem se musí na popud poslanců ze sněmovní komise rovněž zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů, jejíhož šéfa si poslanci v úterý předvolali.

Policie nezískala všechny důkazy

Podle informací Aktuálně.cz policie nezískala k případu všechny potřebné důkazy. Nebyli například vyslechnuti všichni svědci, nebyla provedena ani rekonstrukce na místě činu a některé důkazy policie podle dívčiny matky ani nemá.

Městské státní zastupitelství, na jehož pochybení Bradáčová upozorňuje, ještě dopis z nadřízeného vrchního státního zastupitelství nedostalo. „Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekla mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Matka Anety R. Anna reagovala na znovuotevření případu s nadšením. „To jsou skvělé zprávy. O něco takového jsem usilovala od uzavření případu,“ řekla. Od zahájení vyšetřování si mnohokrát stěžovala na postup policie i státních zástupců, kteří vyšetřování dozorovali a kterých se na případu vystřídalo několik.

„Je to potěšující zpráva, věřme, že policie po intervenci Vrchního státního zastupitelství v Praze přistoupí k prověřování pečlivěji,“ reagoval na zprávu advokát Anetiny matky Tomáš Výborčík.

Zasadila si třináct bodných a řezných ran sama?

Aneta R. zemřela předloni v září v bytě v Letňanech poté, co byla celý večer se svými dvěma přáteli a dalšími známými v pražském baru. Policie uzavřela případ s tím, že u třiadvacetileté dívky propukla toxická psychóza, kterou si způsobila kombinací alkoholu a kokainu. Podle závěrů policejního vyšetřování si dívka zasadila třináct bodných a řezných ran kuchyňským nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce.

V letňanském bytě byli kromě Anety R. její kamarádka Kateřina K. a její přítel Ahmad H. I., kterému byt patřil. Několik týdnů po Anetině údajné sebevraždě ale byt prodal – podle policie to byl důvod, proč se v něm nemohla udělat rekonstrukce.

Matka Anety R. Anna od začátku poukazuje třeba na to, že s ní policie nechce komunikovat.

Nevyslechli lékaře ani taxikáře

Aktuálně.cz mluvilo s řadou aktérů a svědků v této kauze, které policie  nevyslechla. Patří mezi ně i zasahující lékař, který se Anetu pokoušel zachránit. Lékař redakci řekl, že z hysterické výpovědi dívčiny kamarádky Kateřiny podle něj vyplynulo, že v bytě byl kromě zmíněné trojice ještě někdo další. O tom se však v policejním spise nic nepíše. Potvrdit, nebo vyvrátit by to mohl taxikář, který trojici vezl domů z baru, kde ten večer popíjela. Toho však policisté také nevyslechli a není jasné, zda po něm vůbec pátrali.

V úterý poslanci z kontrolního výboru pro Generální inspekci bezpečnostních sborů rozhodli, že případem úmrtí Anety R. se musí inspekce znovu zabývat. Redakci to potvrdila jeho tisková mluvčí Radka Sandorová. "Pro pana ředitele vyplynul ze včerejšího jednání úkol, aby na dalším zasedání komise předložil k případu další informace," řekla mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy