V dopravním podniku padlo už pět lidí z kauzy Hlubuček. Policii zalarmoval náměstek

Jan Horák Jan Horák
16. 6. 2022 16:20
Hlavními aktéry korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku jsou někdejší náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), bývalý spolupracovník mafiána Radovana Krejčíře Michal Redl a blízký známý někdejšího slovenského premiéra Roberta Fica Matej Augustín. Policii na ně nasměroval náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), který podrobnosti popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).
Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). | Foto: ČTK

Policie obvinila zatím jedenáct lidí kvůli podezření z úplatkářství při zadávání veřejných zakázek v pražském dopravním podniku. Když jste před dvěma lety podával v tomto duchu trestní oznámení, předpokládal jste, že kauza může nabýt takových rozměrů?

Vůbec ne. Nenapadlo by mě, že je to tak rozsáhlé. V průběhu času jsem byl v kontaktu s policií, ale spíše jsem pak byl zklamaný z toho, že to nikam nepostupuje. Bál jsem se, že se to odloží. Nakonec jsem za práci policie vděčný. Teď už rozumím, proč to trvalo tak dlouho. 

Trestní oznámení jste podal kvůli možné korupci při revitalizaci okolí stanice metra Nádraží Holešovice, kterou měla zajišťovat firma Nové Holešovice Development. O úplatek si podle policie řekli náměstek Hlubuček, podnikatel Redl a ekonomický náměstek dopravního podniku Augustín. Jaké informace jste měl v ruce, když jste se obrátil na policii?

Měl jsem významné indicie, které nasvědčovaly, že se někdo snaží urychlit založení společné firmy pražského dopravního podniku a developera, která měla vzniknout za účelem revitalizace, ale požaduje za to úplatek. 

Co to bylo za indicie?

Týkaly se konkrétních osob a samotného činu. 

Z jakého prostředí jste zmíněné indicie získal?

To nemůžu říct. Ale dostal jsem to z prostředí, které jsem považoval za důvěryhodné. Ihned jsem kontaktoval policii a podal trestní oznámení.

Jak vypadala vaše spolupráce s policií po podání trestního oznámení?

S policií jsem byl v kontaktu minimálně celý jeden rok. Na schůzkách jsem ji informoval o nových poznatcích, které jsem se dozvěděl. Případně policie chtěla, abych sám něco zjistil. Pokud to bylo možné, pokusil jsem se o to. 

Další tři manažeři podniku odstaveni

Dvě z hlavních postav kauzy - člen dozorčí rady dopravního podniku Petr Hlubuček a člen představenstva Matej Augustín - přitom zůstaly až do středy ve funkcích. Proč?

Policie mě informovala, že pokud by třeba došlo k odvolání pana Augustína dříve, zmařilo by to vyšetřování. Časem jsem ale ztratil trpělivost, proto jsem tlačil na koaliční partnery, abychom ho odvolali. 

Vrchní státní zastupitelství v Praze informuje o zahájení stíhání v korupční kauze kolem Petra Hlubučka (STAN).
Vrchní státní zastupitelství v Praze informuje o zahájení stíhání v korupční kauze kolem Petra Hlubučka (STAN). | Foto: Aktuálně.cz

Jaké kroky jste po středečním zásahu policie v dopravním podniku přijali, ať už je podnikla dozorčí rada, nebo představenstvo? 

Tento čtvrtek jsme odstavili na překážky v rámci zaměstnaneckého poměru Luďka Šteffla jako šéfa IT, šéfa technické správy objektů Martina Vejsadu a vedoucího právního oddělení Dalibora Kučeru. Od policie máme informaci, že jsou v trestní kauze také zahrnuti. Proto se představenstvo rozhodlo jednat a chystá se jejich úplné odvolání.

Takže to už je pět lidí z kauzy, kteří v dopravním podniku končí?

Ano. Pan Hlubuček odstoupil z dozorčí rady a z pozice náměstka a ještě jsme odvolali z představenstva Mateje Augustína. Pokud od policie dostaneme další indicie, odvoláme další lidi.

Aktéři byli pod kontrolou policie

Tento čtvrtek jednalo pražské zastupitelstvo. Opozice složená z ANO a ODS vám vytkla, že jste jako předseda dozorčí rady umožnil aktérům případu v dopravním podniku páchat trestnou činnost. Jak byste jim argumentoval?

Můj hlavní argument je, že jejich činnost byla pod kontrolou policie. To je zásadní. Navíc k zakázce na revitalizaci okolí nádraží Holešovice jsem přizval ke kontrole dvě externí advokátní kanceláře. Dohlížely na přípravu smluv k založení společného podniku developera a dopravního podniku. Účelem bylo, aby se smlouvy připravily s péčí řádného hospodáře co nejlépe a aby do nich pan Augustín neměl možnost zasahovat. Například aby z toho nemohl inkasovat nelegální provize.

Předsedou dozorčí rady dopravního podniku jste téměř čtyři roky. Proč se vám za tu dobu nepovedlo vytvořit kontrolní mechanismy, které by zabránily vytvoření takové zločinecké skupiny, jak ji popisuje policie?

Právě tím, že jsem podal trestní oznámení, jsem napomohl tomu, aby se tato kauza odhalila. A ten případ není jednoduchý. Já bych nebyl schopný sám takové věci zjistit, když ta chobotnice zahrnuje tolik obviněných lidí. Z pozice předsedy dozorčí rady a náměstka pro dopravu jsem se nesnažil zamaskovat, že se v mé vlastní firmě něco děje.

To, že jsem šel na policii, snad naznačuje, že se časy v politice mění. Kolem dopravního podniku vždy byly šedé eminence. Je to firma s jedním z největších rozpočtů v České republice. Ale do politiky jsem přišel s tím, aby se takové chování eliminovalo a kauzy ve firmě už nepokračovaly. Doufám, že se nám to podaří.

Kauza Hlubuček

  • Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu 15. června zasahovali na pražském magistrátu a dalších více než 30 místech v Praze, následně obvinili 11 lidí kvůli hospodaření dopravního podniku
  • Jedním z hlavních obviněných je Petr Hlubuček (STAN), který byl náměstkem primátora pro infrastrukturu a životní prostředí, členem dozorčích rad dopravního podniku a Pražských služeb. Po obvinění na všechny funkce rezignoval. Vzdal se i třetího místa na kandidátce STAN pro komunální volby, hnutí mu pozastavilo členství. Hlubuček zůstává starostou Prahy-Lysolají, kde jeho politická kariéra začala.
  • Další výraznou stíhanou postavou je podnikatel a spolupracovník uprchlého zločince Radovana Krejčíře Michal Redl. Spolu s Hlubučkem jsou obviněni z korupce a účasti na organizované zločinecké skupině
  • Dalšími obviněnými v kauze jsou podle informací Seznam Zpráv a Deníku N podnikatel Pavel Kos, lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín, vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada nebo obchodní zástupce radiokomunikační firmy.
  • Podle policie obvinění postupně a systematicky obsazovali klíčové pozice firmy tak, aby "dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky".
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy