Rittig s žalobou u soudu neuspěl, sto tisíc od TIC nedostane

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2014 15:34
Šéf Transparency International David Ondráčka řekl, že lobbista stojí v pozadí podezřelého obchodu se solárními elektrárnami. Rittig žádal odškodné a omluvu.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Pražský městský soud zamítl žalobu lobbisty Ivo Rittiga na českou pobočku mezinárodní organizace Transparency International (TIC) kvůli jejímu tvrzení, že Rittig je v pozadí podezřelého obchodu se solárními elektrárnami. Rittig žádal 100 tisíc korun a veřejnou omluvu. Rozsudek není pravomocný.

Žaloba se týkala vyjádření šéfa TIC Davida Ondráčky z loňského března v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, kde řekl, že Rittig údajně figuruje ve "fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů". Případ byl podle Rittiga popisován "v negativním světle", přičemž prý šlo o podezřelý nákup solárních elektráren a byl to obchod za pět miliard korun, ve kterém má policie údajně zásadní důkazy.

Podle soudkyně Dagmar Stamidisové se televizní pořad dotýkal osoby Rittiga jen okrajově a v podstatě šlo pouze o úvahu, která zapadala do kontextu pořadu. Ondráčka podle soudkyně nezasáhl do osobnostních práv žalobce.

"Žalobce je osobou veřejného zájmu, kterou se zabývají všechny sdělovací prostředky a může se v nich bránit," uvedla Stamidisová.

Rittig tvrdí, že s případem Amun.Re nemá nic společného. Výrok je tedy podle něj nepravdivý a vyvolává dojem, že je do kauzy s kriminálním podtextem zapleten. Dotýká se to prý Rittigovy občanské cti a lidské důstojnosti.

"V poslední době lze sledovat aktivitu osob označovaných souborně za kmotry, které se snaží civilními žalobami na ochranu osobnosti zatlačit do defenzívy ty, kteří dlouhodobě upozorňují na jejich nekalou činnost," uvedl advokát TIC Václav Láska. Podle Ondráčky ale případné žaloby neodradí protikorupční iniciativy od jejich aktivity.

"Celá tahle kauza je pikantní v tom, kdy vás podsvětí žaluje o ochranu své vlastní jakoby cti, což je hluboce ironické, nebo má to svoji smutnou ironii," uvedl Ondráčka. Rozsudek ale podle něj ukazuje na to, že je možné se ubránit. TI podle soudkyně také prokázala, že Rittig měl a má vazby na firmu Amun.Re, dodal odpoledne na protikorupční konferenci v Senátu.

Před soudem se rozebírala složitá struktura Amun.Re, na kterou je navázáno několik dalších firem. Figurují mezi nimi například společnosti, v nichž mají podíl advokáti zastupující Rittiga. Analytik TIC Stanislav Beránek před soudem uvedl, že na jednu ze solárních elektráren v Ralsku je napojena firma se sídlem na Kypru, kde údajně figuruje přímo Rittig.

"Soud má za to, že i byla prokázána pravdivost tvrzení, že pan žalobce v této kauze nějakým způsobem figuroval," řekla Stamidisová při čtení rozsudku.

Média v minulosti spekulovala o Rittigově možném podílu na transakci, při které polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné společnosti Amun.Re.

Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný a o transakci se zajímá policie. Protikorupční policie také zkoumá podezření, že elektrárny získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem. ČEZ podezření odmítá.

Rittig se údajným nepravdivým tvrzením brání také v dalších kauzách. Soudí se například s Nadačním fondem proti korupci, vydavatelstvím Economia nebo ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Rittig figuruje jako jeden obviněných v kauzách předražených jízdenek pražského dopravního podniku a údajného vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby, který souvisí s někdejší šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nagyovou. Rittig obvinění policie odmítá. Vyšetřován je na svobodě.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy