Rittig u soudu: V obžalobě jsou absolutní lži. Takhle jsem se podepisoval možná v první třídě

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 26. 11. 2015 14:09
Obžalovaný podnikatel Ivo Rittig ve čtvrtek před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical. Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži, tvrdí, že on sám s případem nemá nic společného. Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky, který podle Rittiga neví nic o jeho obchodních aktivitách. Případ řeší Městský soud v Praze.
Podnikatel Ivo Rittig
Podnikatel Ivo Rittig | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel Ivo Rittig před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo téměř 20 milionů, které měly být podle žaloby vyvedeny z petrochemické firmy Oleo Chemical.

Rittig před Městským soudem v Praze, který kauzu řeší, napadl také smlouvu nazvanou "Odsouhlasený výpočet odměny poradce", podle ní měl prý peníze dostávat. Tvrdí ale, že podpis na dokumentu je falzum. Na smlouvě je Rittigovo jméno napsané verzálkami.

"Možná jsem se tak podepisoval v první třídě. Já jsem nic takové nepodepsal," řekl u soud Rittig. Za nevěrohodný označil dokument také další obžalovaný, advokát z MSB Legal David Michal.

Žalobu podnikatel důrazně odmítl

Obžalobu Rittig důrazně odmítl. "To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství," řekl. Rittig uvedl, že o společnosti Oleo Chemical se detailně dozvěděl až před soudem. "Do teď jsem ji vůbec neznal," podotkl.

Spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska pracoval pro účetní firmu Peskim, na kterou se obracel se zadáními ohledně byznysu mimo jiné Rittig. "Velmi dobře vím, na čem jsem se podílel, a není mi to jedno. Měl jsem na starost zahraniční společnosti, sledoval jsem finanční prostředky, dělal jsem v zásadě evidenční činnost," řekl Kubiska.

Soudkyni řekl, že věděl o údajně fiktivních službách, přesto patřičné dokumenty po zadání napsal. "Velmi dobře si uvědomuji a vím, v jaké společnosti, s jakou nebezpečnou skupinou jsem se nacházel a na jakých činnostech jsem se podílel," dodal.

Apartmány jsem si koupil za své peníze, řekl Rittig

Státní zástupce Adam Borgula viní Rittiga také z praní peněz, které údajně získal ze společnosti Oleo Chemical. Žalobce tvrdí, že si za ně pořídil dva luxusní apartmány v Dubaji. "Koupil jsem si je za peníze, které jsem si vydělal. Kdybych chtěl něco tajit, tak si je nekoupím na svoje jméno," odmítl Rittig tvrzení žaloby.

Trestná činnost podle státního zástupce spočívala v tom, že šéfové firmy uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku Oleo Chemical právě k Rittigovi.

Ten u soudu popsal svůj vztah také s firmou Cokeville Assets. Rittig řekl, že společnost nikdy nevlastnil. Připustil, že s Cokeville Assets spolupracoval. Vždy to ale bylo mimo území České republiky. "Na obchodech Cokeville Assets v ČR jsem se nikdy nepodílel," podotkl Rittig.

Aktivity přesunul i do Dubaje

Ve firmě působil další obžalovaný Peter Kmeť. Ten dříve u soudu vypověděl, že Rittigovi vyplatil za roky spolupráce zhruba 200 milionů. Podle Kubisky firma Cokeville Assets neměla žádné investice. "Přes ní se přerozdělovaly peníze pro pana Rittiga a jeho obchodní partnery," řekl Kubiska.

Podnikatel od roku 2006 žije v Monaku. Dnes potvrdil, že tam má stále rezidenturu. Část aktivit převedl do i Dubaje, kde získal tříleté vízum. Rittig u soudu také uvedl, že mu policie při poslední domovní prohlídce způsobila škodu 15 milionů korun. Poničeny prý byly dveře domu na pražských Vinohradech či jeho elektronika.

Před soudem Rittig rovněž připomněl, že vlastnil v Česku síť butiků s luxusním zbožím v Pařížské ulici v Praze. Ty ale prodal. Stejně jako hotely nebo restaurace.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy