Rittig u soudu: V obžalobě jsou absolutní lži. Takhle jsem se podepisoval možná v první třídě

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 26. 11. 2015 14:09
Obžalovaný podnikatel Ivo Rittig ve čtvrtek před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical. Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži, tvrdí, že on sám s případem nemá nic společného. Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky, který podle Rittiga neví nic o jeho obchodních aktivitách. Případ řeší Městský soud v Praze.
Podnikatel Ivo Rittig
Podnikatel Ivo Rittig | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel Ivo Rittig před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo téměř 20 milionů, které měly být podle žaloby vyvedeny z petrochemické firmy Oleo Chemical.

Rittig před Městským soudem v Praze, který kauzu řeší, napadl také smlouvu nazvanou "Odsouhlasený výpočet odměny poradce", podle ní měl prý peníze dostávat. Tvrdí ale, že podpis na dokumentu je falzum. Na smlouvě je Rittigovo jméno napsané verzálkami.

"Možná jsem se tak podepisoval v první třídě. Já jsem nic takové nepodepsal," řekl u soud Rittig. Za nevěrohodný označil dokument také další obžalovaný, advokát z MSB Legal David Michal.

Žalobu podnikatel důrazně odmítl

Obžalobu Rittig důrazně odmítl. "To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství," řekl. Rittig uvedl, že o společnosti Oleo Chemical se detailně dozvěděl až před soudem. "Do teď jsem ji vůbec neznal," podotkl.

Spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska pracoval pro účetní firmu Peskim, na kterou se obracel se zadáními ohledně byznysu mimo jiné Rittig. "Velmi dobře vím, na čem jsem se podílel, a není mi to jedno. Měl jsem na starost zahraniční společnosti, sledoval jsem finanční prostředky, dělal jsem v zásadě evidenční činnost," řekl Kubiska.

Soudkyni řekl, že věděl o údajně fiktivních službách, přesto patřičné dokumenty po zadání napsal. "Velmi dobře si uvědomuji a vím, v jaké společnosti, s jakou nebezpečnou skupinou jsem se nacházel a na jakých činnostech jsem se podílel," dodal.

Apartmány jsem si koupil za své peníze, řekl Rittig

Státní zástupce Adam Borgula viní Rittiga také z praní peněz, které údajně získal ze společnosti Oleo Chemical. Žalobce tvrdí, že si za ně pořídil dva luxusní apartmány v Dubaji. "Koupil jsem si je za peníze, které jsem si vydělal. Kdybych chtěl něco tajit, tak si je nekoupím na svoje jméno," odmítl Rittig tvrzení žaloby.

Trestná činnost podle státního zástupce spočívala v tom, že šéfové firmy uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku Oleo Chemical právě k Rittigovi.

Ten u soudu popsal svůj vztah také s firmou Cokeville Assets. Rittig řekl, že společnost nikdy nevlastnil. Připustil, že s Cokeville Assets spolupracoval. Vždy to ale bylo mimo území České republiky. "Na obchodech Cokeville Assets v ČR jsem se nikdy nepodílel," podotkl Rittig.

Aktivity přesunul i do Dubaje

Ve firmě působil další obžalovaný Peter Kmeť. Ten dříve u soudu vypověděl, že Rittigovi vyplatil za roky spolupráce zhruba 200 milionů. Podle Kubisky firma Cokeville Assets neměla žádné investice. "Přes ní se přerozdělovaly peníze pro pana Rittiga a jeho obchodní partnery," řekl Kubiska.

Podnikatel od roku 2006 žije v Monaku. Dnes potvrdil, že tam má stále rezidenturu. Část aktivit převedl do i Dubaje, kde získal tříleté vízum. Rittig u soudu také uvedl, že mu policie při poslední domovní prohlídce způsobila škodu 15 milionů korun. Poničeny prý byly dveře domu na pražských Vinohradech či jeho elektronika.

Před soudem Rittig rovněž připomněl, že vlastnil v Česku síť butiků s luxusním zbožím v Pařížské ulici v Praze. Ty ale prodal. Stejně jako hotely nebo restaurace.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy