Je to cirkus a reality show bez důkazů, říká podnikatel Kmeť o kauze Oleo Chemical

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2015 16:04
Petr Kmeť, podnikatel a právník, který je obžalovaný v kauze Oleo Chemical (OCh) a podnikatele Ivo Rittiga, v úterý před soudem důrazně odmítl obžalobu a kauzu údajného vyvedení 20 milionů korun Rittigovi. Celou kauzu označil jako cirkus a televizní reality show. "Obžalobu v celém rozsahu odmítám včetně odůvodnění. Já ani nevím, co konkrétně jsem měl spáchat, nevím, jak se mám vlastně hájit," řekl Kmeť na úvod. Policie podle něj při vyšetřování sbírala důkazy pouze v jeho neprospěch. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal žalobce na 19 977 318 milionů korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 milionů korun a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13 306 010 milionů.
Ivo Rittig a dalších devět obžalovaných u soudu v kauze Oleo Chemical.
Ivo Rittig a dalších devět obžalovaných u soudu v kauze Oleo Chemical. | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel a právník Peter Kmeť obžalovaný v kauze Oleo Chemical (OCh) a podnikatele Ivo Rittiga v úterý před soudem důrazně odmítl obžalobu a kauzu údajného vyvedení 20 milionů korun Rittigovi označil jako cirkus a televizní reality show.

Vyšetřovatelé podle něj sbírali důkazy pouze v jeho neprospěch, a spis je tak prý plný manipulací. Případ týkající se deseti lidí projednává Městský soud v Praze. Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechy dalších obžalovaných.

Kmeť: Nevím, co jsem měl spáchat

"Obžalobu v celém rozsahu odmítám včetně odůvodnění. Já ani nevím, co konkrétně jsem měl spáchat, nevím, jak se mám vlastně hájit," řekl Kmeť na úvod. Policie podle něj při vyšetřování sbírala důkazy pouze v jeho neprospěch. "Obávám se, že tady se nešetřilo, aby se zjistil stav, ale aby se zajistily důkazy pro něco. To není hodnocení, to je libovůle," řekl a omluvil se soudkyni, že zvedl hlas.

Kmeť tvrdí, že státní zástupce odmítal jeho návrhy na důkazy v přípravném řízení jako nadbytečné. "Nemůžu říct, že by postupoval nezákonně, on prostě může," dodal.

Obžaloba hovoří o tunelování OCh přes smlouvy na údajně fiktivní poradenství od karibské firmy Cokeville Assets (CA), za kterou jednal Kmeť. Peníze prý skončily u Rittiga. Obžalovaní to odmítají s tím, že poradenství se plnilo a firmě prospělo. Kmeť odmítl spekulace o tom, že by v Rittigových obchodních aktivitách figuroval jako tzv. bílý kůň.

Je podle svých slov dost bohatý na to, než aby někomu sloužil a ještě k tomu "takto nedůstojným způsobem". "Nepotřebuji vrtulník ani drahá auta. Peníze nejsou pro mě to hlavní. Je to hra. Rád je hromadím a vydělávám, ale nemusím je až tak nadměrně užívat, netrpím na to," dodal.

Osmapadesátiletý Kmeť soudkyni Kateřině Radkovské nastínil svůj životopis a podnikání. Studoval v Moskvě, působil v diplomacii a osm let strávil v zahraničí pod krytím rozvědky. "Byl jsem zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí, kde jsem nastoupil po absolvování moskevského státního institutu mezinárodních vztahů.

Tak to fungovalo. V rámci svého pracovního působení jsem byl na velvyslanectví na Kubě a stálé misi při OSN v New Yorku. Byl jsem tam jako diplomat a vedle toho jsem měl své povinnosti z hlediska mého druhého zaměstnání," komentoval Kmeť po jednání novinářům práci pro komunistickou rozvědku. Nakonec se začal věnovat poradenství, zakládal a prodával firmy a obchodoval s akciemi, čímž prý vydělal v Česku a zahraničí stovky milionů korun.

S Rittigem, který má trvalý pobyt v Monaku, spojují Kmetě úspěšné obchody v zahraničí z let 2006 - 2011. Rittig inkasoval od CA podle Kmetě až 200 milionů korun za spolupráci v byznysu. "Má (Rittig) pro mě velkou přidanou hodnotu, která spočívá v tom, že je velmi bohatý a má dobré obchodní zkušenosti.

Ale nejdůležitější pro mě je jeho Monako, jeho letadlo a jeho hodinky za tři miliony. Přiváděl mi bohaté klienty. To byla přidaná hodnota, kterou jsem potřeboval v obchodu, kterou nemám. Ne že bych ji nemohl mít, ale já ji nemám, nepotřebuji to," dodal Kmeť. Údajně spolu pouze obchodovali. "Žádný golf ani tenis, tam mě nikdo nemohl vidět. Nebyli jsme stejná krevní skupina. Já jsem byl pro něj prostě estébák a komouš a on byl pro mě vekslák, takže asi tak. Ale peníze nesmrdí, obchody se dělají," řekl Kmeť.

Škoda je 20 milionů

Podle vyšetřovatelů se obvinění dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal žalobce na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13 306 010 korun.

Kromě Kmetě a Rittiga jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr, šéf výroby v OCh Radomír Kučera a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková.

O spolupracující pozici při vyšetřování žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy