Zakladatel Oleo Chemical u soudu: Peníze z vlastní firmy jsem nevyváděl, žaloba je absurdní

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2015 13:02
Zakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek u soudu odmítl, že by tuneloval svou vlastní firmu. Považuje to za absurdní. Společnost podle žalobce platila za účinné poradenství firmě Cokeville Assets (CA) dalšího obžalovaného, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Poradenství prý ale bylo fiktivní a u Rittiga skončilo 20 milionů korun. Případ řeší Městský soud v Praze, který bude v hlavním líčení pokračovat v úterý výslechem Kmetě.
Kamil Jirounek
Kamil Jirounek | Foto: ČTK

Praha - Zakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) Kamil Jirounek, obžalovaný v kauze údajného vyvedení milionů k podnikateli Ivo Rittigovi, odmítl tvrzení žalobce o tunelování firmy.

Společnost prý platila za účinné poradenství firmě Cokeville Assets (CA) dalšího obžalovaného, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě.

Obžaloba týkající se deseti lidí tvrdí, že poradenství bylo fiktivní a u Rittiga skončilo 20 milionů korun. Případ řeší Městský soud v Praze.

Žádná konspirace

Jirounek se dostal ke slovu po výslechu prvního obžalovaného, spoluzakladatele OCh Michala Urbánka, který minulý týden zabral tři dny.

Jirounkovi stačila zhruba půlhodina. Tvrzení obžaloby označil za nesmysl.

"Je absurdní, abych vyváděl peníze z firmy, ve které jsem polovičním vlastníkem," řekl. Podnikatel soudu vysvětloval, že obžaloba popisuje jako tajnou dohodu běžnou smlouvu na poradenství.

"Není v tom nic konspirativního, smlouvy jsem viděl," dodal.

Tvrzení vyšetřovatelů odmítl také obžalovaný šéf výroby v OCh Radomír Kučera. Soudkyně Kateřina Radkovská jednání kvůli rozvrhu soudu po poledni přerušila, pokračovat bude v úterý výslechem Kmetě. Zatím není zřejmé, kdy přijde na řadu Rittig, do svého výslechu je z jednání omluvený. Rittig má na lavici obžalovaných poslední místo, soudkyně ale může pořadí vypovídajících upravit.

Platit až podle výpočtu

Jirounek uvedl, že prosadil, aby se neplatilo za poradenství dopředu odhadem, ale až výpočtem z případného zisku.

Strategie doporučená Kmetěm se podle Jirounka s Urbánkem vyplatila, získali prý strategické informace ohledně legislativy a ropných produktů.

"Pokud vydělá Oleo, pak může vydělat i poradce, a výsledky byly vidět. Smlouva byla plněna a řádně uhrazena," řekl podnikatel. S nápadem oslovit CA prý přišel Urbánek, který měl s Kmetěm dobrou zkušenost.

Státní zástupce Adam Borgula v obžalobě píše, že k Rittigovi mířily peníze coby provize na základě smlouvy o výpočtu odměny, což Jirounek odmítl.

"Co jsme platili, nebyly provize za nějaké zprostředkování, ale odměna za poradenskou činnost. Dokument neznám, nikdy jsem jej nepodepsal, nemohu k němu nic říct. Podle mě je to čistý nesmysl," dodal podnikatel.

Skutečný účel: odčerpat majetek k Rittigovi

Podle Borguly z Vrchního státního zastupitelství v Praze byla série smluv s CA krycím manévrem a skutečným účelem převodů peněz prý bylo odčerpání majetku firmy k Rittigovi.

Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení, žalobce navrhuje pro jednoho uznání tzv. pozice spolupracujícího obviněného.

Obžaloba míří vedle Rittiga, Urbánka, Jirounka a Kmetě na Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v OCh Radomíra Kučeru a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou.

O spolupracující pozici žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy