Recept na opilé řidiče? Detektory v autobusech

ČTK ČTK
2. 2. 2009 17:20
Praha - Řidiči autobusů a nákladních vozidel převážejících nebezpečné látky by v budoucnu mohli podstupovat test na alkohol před jízdou přímo za volantem.
Dnes čekají lidé na autobusy před vlakovým nádražím na nástupištích pod širým nebem.
Dnes čekají lidé na autobusy před vlakovým nádražím na nástupištích pod širým nebem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jejich vozidla by měla být vybavena zvláštním zařízení na zjišťování alkoholu v dechu, které nedovolí nastartovat, dokud do něj nedýchnou s negativním výsledkem.

Jako jednu z možných variant novely silničního zákona to navrhuje odborná skupina poslanců ODS a dopravních expertů. Návrh dnes představil poslanec David Šeich, zatím ale neví, jestli ho vůbec vznese.

Sdružení dopravců Česmad Bohemia nápad nenadchnul. Jde o drahé opatření, které lze navíc obejít, tvrdí.

"My se žádnému bezpečnostnímu opatření nebráníme. Nejsem ale přesvědčen, že takto nákladné opatření by přineslo žádoucí efekt," řekl jeho mluvčí Martin Felix.

Detektor stojí kolem 40 000 korun včetně daně z přidané hodnoty na jeden kamion nebo autobus. To není tak moc, aby to dopravci nezvládli, argumentuje poslanec Šeich. Zvažuje také, jestli se má zařízení montovat jen do kamionů nebo i autobusů.

Sám připouští, že tento systém lze obejít, když do přístroje "dýchne" někdo jiný než řidič.

Pro většinu řidičů by ale podle něj bylo složité a nákladné vozit s sebou ještě někoho jiného, kdy by za ně test na alkohol na zabudovaném přístroji podstupoval.

"Kdo chce, tak to obejde," komentoval to Felix.

Šeich má s alkoholem za volantem své zkušenosti. V roce 2006 mu městští strážníci při dechové zkoušce naměřili 2,4 promile alkoholu. Za jízdu pod vlivem byl potrestán.

"Mám svou zkušenost, které velmi lituji, právě proto to může být chápáno jako určitá forma pokání a snaha o zvýšení bezpečnosti na silnicích," komentoval to Šeich v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy