Zastupitelství zamítlo všechny stížnosti firem v kauze Rath

ČTK ČTK
7. 3. 2014 14:30
Celkem si proti trestnímu stíhání stěžovalo 17 manažerů a osm firem. Mezi stíhanými podniky je i Metrostav.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žalobci zamítli v kauze exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce všechny stížnosti firem a jejich manažerů proti trestním stíháním z loňského podzimu.

Týkají se osmi společností a 17 lidí. Oznámil to žalobce Vrchního státní zastupitelství v Praze (VSZ) Jiří Pražák a mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Vyšetřování pokračuje výslechy, což prý potrvá několik měsíců.

O stížnostech rozhodovala částečně obě zastupitelství. Celkem se podle Pražáka vydalo osm usnesení o zahájení trestního stíhání, která se týkala celkem 17 lidí a osmi firem.

Důkazy jsou dostatečné

Tři rozhodovalo NSZ a zbytek Pražák. "V této věci, kterou dozorujeme, byly zamítnuty všechny podané stížnosti," dodal Pražák. Podle něj nebyly stížnosti důvodné.

Petr Malý uvedl, že NSZ rozhodlo v případu firem, které "figurují v případě souvisejícím s veřejnými zakázkami pro některé nemocnice ve Středočeském kraji a rekonstrukcí zámku Buštěhrad."

"Jedná se o trestní věc obsahově navazující na kauzu obžalovaného Davida Ratha a spol.," dodal. Podle žalobců důkazy dostatečně odůvodňují rozhodnutí o zahájení trestního stíhání.

Výslechy potrvají měsíce

Pražák dodal, že v případu nyní pokračuje vyšetřování především výslechy svědků. Odhaduje, že tato fáze potrvá několik měsíců.

Policie obvinila v kauze firmy a manažery loni začátkem října. Stíhá je pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Mezi obviněnými je například znovu Rath či největší česká stavební firma Metrostav.

Rathovu kauzu projednává od loňského srpna Krajský soud v Praze. Exposlanec a někdejší hejtman Středočeského kraje je obviněný s dalšími 10 lidmi z ovlivňování stavebních a zdravotnických zakázek, což podle obžaloby provázela korupce. Rathovi hrozí až 12 let vězení.

Vinu popírá a tvrdí, že tendry nebylo možné ovlivnit, protože podléhaly vícenásobné kontrole.

 

Právě se děje

Další zprávy