Respekt: Zeman kouřil v nekuřáckém hotelu, za jeho vyčištění zaplatili 60 tisíc korun

Domácí Domácí
26. 10. 2015 10:08
Prezident Miloš Zeman si podle diplomatických zdrojů zakouřil v nekuřáckém pokoji hotelu Radisson Blu, kde byl ubytován během svého pobytu na summitu NATO v Británii. Hotel mu za to vystavil fakturu za vyčištění pokoje za 1600 liber, tedy asi 60 tisíc korun. Prezidentův mluvčí i ministerstvo zahraničí, které cestu platilo, ale odmítají poplatek potvrdit.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Česká republika musela zaplatit hotelu v britském Bristolu v přepočtu 60 000 korun za to, že v něm český prezident Miloš Zeman během svého pobytu na summitu NATO kouřil. V nejnovějším vydání to napsal týdeník Respekt.

Foto: Aktuálně.cz

Ubytoval se totiž v nekuřáckém pokoji a hotel požaduje poplatek 1600 liber za jeho vyčištění. Respektu to řekly diplomatické zdroje, kterým to mělo oznámit vedení hotelu Radisson Blu.

"Ubytování zajišťovali organizátoři. Kancelář Hradu s hotelem nikdy nekomunikovala," odpověděl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, zda jsou informace od diplomatických zdrojů pravdivé.

Nikdo nic neví

Vzhledem k tomu, že šlo o summit NATO, Zemanův pobyt zajišťoval úřad českého velvyslance při Alianci Jiřího Šedivého. Ten také objednávku potvrdil.

"Ale účet jsme neplatili, takže žádné okolnosti pobytu neznáme," dodal.

Zahraniční cesty prezidenta běžně platí ministerstvo zahraničí. "Ubytování jsme hradili, ale nic jiného," potvrdilo ministerstvo.

Informaci o tom, že prezident v pokoji kouřil, a byl mu tak naúčtován poplatek za jeho vyčištění, ostatně nechtěl potvrdit ani ředitel hotelu Christopher Peach. Na otázky Respektu nechtěl kvůli soukromí hostů odpovědět.

Přímá odpověď chybí

Informaci o prezidentově kouření ovšem podle Respektu potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z diplomacie a organizačního zázemí summitu. Všichni, kterých se Respekt ptal, navíc odmítli zpříma odpovědět na otázku, zda mohou celý incident zcela vyloučit.

"O věci mi není známo více, než je obsaženo v již zaslané odpovědi,“ dodává k tomu Ovčáček.

Není tak jasné, která státní instituce nakonec peníze zaplatila.

"Ani mně ani panu prezidentovi není o faktuře nic bližšího známo," odpověděl ještě Ovčáček na otázku Respektu, zda si nakonec Zeman nezaplatil vyčištění hotelu sám.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Řidič kamionu, ve kterém britská policie našla těla Vietnamců, se přiznal k usmrcení

Maurice Robinson ze Severního Irska, který řídil kamion, v němž se v říjnu východně od Londýna našla těla 39 vietnamských migrantů, u soudu v britské metropoli přiznal vinu za neúmyslné zabití těchto lidí. Informovala o tom britská média. Už na podzim se 25letý Robinson přiznal k účasti na pašování lidí.

Kamion s mrtvými Vietnamci byl objeven 23. října ve městě Grays poblíž Londýna. V chladírenském kontejneru byla těla osmi žen a 31 mužů včetně dvou patnáctiletých chlapců.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Afghánistán propustil 100 vězňů z Tálibánu, jde o jednu z podmínek mírové dohody

Afghánská vláda ve středu propustila 100 vězněných příslušníků radikálního hnutí Tálibánu. Prohlásila, že jde o část 5000 vězňů, kteří mají být propuštěni na základě dohody, kterou v únoru podepsal Tálibán se Spojenými státy. Představitelé Tálibánu nicméně uvedli, že zatím neověřili, zda jde o vězně, kteří byli na seznamu předaném Washingtonu během jednání, napsala agentura AP.

Vzájemné předání vězňů představuje jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu, jejichž cílem je ukončit desítky let trvající ozbrojený konflikt v zemi. Afghánská vláda se na výměně vězňů s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy