Zákon proti kouření podepíšu, slíbil milovník cigaret Zeman

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 3. 2015 15:10
Úplný zákaz je podle prezidenta příliš přísný. "Nechci ale nadřazovat své osobní zájmy," řekl.
Miloš Zeman na návštěvě v Plzeňském kraji.
Miloš Zeman na návštěvě v Plzeňském kraji. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman nebude vetovat zákon o zákazu kouření v restauracích. Nechce prý nadřazovat své osobní zájmy nad zájmy lidí, "kteří si myslí, že kouření škodí zdraví".

Sám by prý ale byl pro mírnější variantu než úplný zákaz. "Velká většina restaurací má dvě místnosti, učiňme jednu kuřáckou a jednu nekuřáckou, a ať si každý vybere, kam půjde," řekl na návštěvě v Plzeňském kraji.

Zeman, který je známý svou vášní pro kouření a popelníček vyžadoval i po řediteli České televize, prý zavedl přísná protikuřácká opatření. "Na Pražském hradě se smí kouřit pouze v jedné jediné místnosti, a sice v té, kde se nachází prezident republiky," řekl Zeman.

Neodpustil si také žert: kouření prý je prevencí proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, protože kuřáka dříve, než je dostane, zabije rakovina. Nejde o první kontroverzní výrok prezidenta v souvislosti s kouřením.

Před dvěma lety na návštěvě tabákového koncernu Phillip Morris prohlásil, že kouření po 27. roce života je zcela bez rizika, čímž pobouřil především lékaře.

Lidi by si měli volit i hejtmany

Prezident na třídenní návštěvě kraje také znovu podpořil přímou volbu starostů. Lidé by si podle něj měli přímo volit i krajské hejtmany.

"K přímé volbě starostů bych ještě doplnil přímou volbu hejtmanů, protože když máme přímo voleného prezidenta, proč bychom nemohli volit i hejtmany a starosty," řekl prezident při čtvrteční debatě s občany na návštěvě Plzeňského kraje.

Starostou by se však podle Zemana neměl stát člověk, který získal celkově nejvyšší počet hlasů. "Starostou by se stal člověk s nejvyšším počtem preferenčních hlasů z vítězné strany. Protože musí mít podporu alespoň části zastupitelstva, jinak by stál jako kůl v plotě," dodal Zeman.

O přímé volbě starostů už zákonodárci v minulosti uvažovali několikrát, nikdy však nebyla zavedena. Naposledy s tímto návrhem přišel Úsvit přímé demokracie, poslanci ho ale na začátku roku zamítli hned v prvním čtení.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy