Policie obvinila extremistu Bartoše za popírání holocaustu, hrozí mu tři roky vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2016 15:10
Předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše policie obvinila z popírání holocaustu a dalších dvou trestných činů proti lidskosti. Bartošovi hrozí až tři roky vězení. Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl od května 2013 do současnosti.
Adam B. Bartoš na demonstraci proti islamizaci.
Adam B. Bartoš na demonstraci proti islamizaci. | Foto: ČTK

Praha - I svoboda slova má své mantinely, zdůvodnila policie, proč obvinila předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše. Za popírání holocaustu a další dva trestné činy proti lidskosti Bartošovi hrozí až tři roky vězení.

"Pan Bartoš byl obviněn především pro obsah jím vydávaných knih a jiných písemností, a pro obsah jeho veřejných projevů. V rámci těch měl úmyslně hanobit a podněcovat k nenávisti vůči osobám židovského národa, nebo židovského vyznání. Obdobně si měl ale počínat i vůči imigrantům," vysvětlil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil ve vazební cele. V pátek byl u výslechu a policie ho po poledni propustila, když Bartoš slíbil, že nebude pokračovat v trestné činnosti. Bartoš se prý k věci vyjádří později.

Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl už od května 2013. "Jedná se konkrétně o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," popsal Hulan

Policie taktéž potvrdila, že kriminalisté provedli u Bartoše domovní prohlídky. "Při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů,“ dodal Hulan

Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. On i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek byli také v březnu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899.

U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy