Policie obvinila extremistu Bartoše za popírání holocaustu, hrozí mu tři roky vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2016 15:10
Předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše policie obvinila z popírání holocaustu a dalších dvou trestných činů proti lidskosti. Bartošovi hrozí až tři roky vězení. Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl od května 2013 do současnosti.
Adam B. Bartoš na demonstraci proti islamizaci.
Adam B. Bartoš na demonstraci proti islamizaci. | Foto: ČTK

Praha - I svoboda slova má své mantinely, zdůvodnila policie, proč obvinila předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše. Za popírání holocaustu a další dva trestné činy proti lidskosti Bartošovi hrozí až tři roky vězení.

"Pan Bartoš byl obviněn především pro obsah jím vydávaných knih a jiných písemností, a pro obsah jeho veřejných projevů. V rámci těch měl úmyslně hanobit a podněcovat k nenávisti vůči osobám židovského národa, nebo židovského vyznání. Obdobně si měl ale počínat i vůči imigrantům," vysvětlil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil ve vazební cele. V pátek byl u výslechu a policie ho po poledni propustila, když Bartoš slíbil, že nebude pokračovat v trestné činnosti. Bartoš se prý k věci vyjádří později.

Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl už od května 2013. "Jedná se konkrétně o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," popsal Hulan

Policie taktéž potvrdila, že kriminalisté provedli u Bartoše domovní prohlídky. "Při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů,“ dodal Hulan

Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. On i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek byli také v březnu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899.

U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy