Pracoval tři dny jako referent a dostal 590 tisíc. Dělal jsem nadstandardní práci, řekl

Radek Nohl Radek Nohl
11. 6. 2016 21:10
Bývalý kvestor ústecké univerzity si loni v únoru přišel na statisícové odstupné. Jenže podle soudu mu ho univerzita vyplatila neprávem. A kvůli tomu byl bývalý rektor René Wokoun nepravomocně odsouzen, aby zaplatil Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a jejímu advokátovi téměř 950 tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Praha - Za pouhé tři dny práce dostal Vít Šumpela nebývalé odstupné. Poté, co loni rezignoval na post kvestora ústecké univerzity, se dohodl s tehdejším rektorem René Wokounem na tom, že bude pro školu dál pracovat, ale jako referent kontroly s platem 79 tisíc korun měsíčně. Jenže Šumpela na konci února 2015 i tuto funkci opustil a Wokoun mu nechal vyplatit odstupné 590 tisíc korun.

Teď kvůli tomu Wokoun skončil u soudu a již byl nepravomocně odsouzen, aby zaplatil Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a jejímu advokátovi téměř 950 tisíc korun. Soudkyně Jana Hustedová je přesvědčena, že vyplacení peněz bylo protiprávní.

Šumpela nejprve na post kvestora rezignoval. Neměl tak na odstupné podle soudu nárok. Dva dny potom, co univerzita dostala jeho rezignaci, však začal pracovat na nové pozici. Stal se kontrolním pracovníkem a díky tomu si brzy přišel i na statisícové odstupné.

Peníze mu zaručila dohoda, kterou Šumpela společně s Wokounem sepsali. Připravila ji advokátní kancelář, s níž univerzita spolupracovala. Na smlouvě jsou ale jen podpisy Wokouna a Šumpely, razítko univerzity na ní chybí.

Jenže Šumpela po třech dnech i na tomto postu, kde měl skoro stejný plat, jako když byl kvestorem, skončil. Podle soudu mu ještě na konci února bylo neprávem vyplaceno odstupné 590 tisíc korun. Po odečtu srážek mu na účet přišlo necelých 400 tisíc korun. "Odstupné mi náleží, neboť jsem vykonával nadstandardní práci," uvedl Šumpela před soudem.  

Je to šikana, tvrdí bývalý rektor

Podle soudkyně však Wokoun musel vědět, že univerzitě způsobí škodu. "Soud má za to, že je zde i zavinění žalovaného, neboť i když se chtěl odvděčit Šumpelovi za jeho práci, musel vědět, respektive vzhledem ke všem okolnostem vědět měl, že tím způsobí univerzitě finanční újmu," uvedla Hustedová.

Bývalý rektor se pro Aktuálně.cz nechtěl k rozsudku vyjadřovat. Před soudem Wokoun tvrdil, že ho univerzita podáním žaloby šikanuje. "Uzavřením dohody jsem se nedopustil žádného protiprávního jednání," uvedl Wokoun. Proti rozsudku se odvolat. O tom, zda bude muset bezmála jeden milion korun zaplatit, tak bude rozhodovat Městský soud v Praze.

Wokoun vedl ústeckou univerzitu mezi roky 2011 a 2015. V jejím čele ho loni nahradil Martin Balej. V současné době je Wokoun rektorem soukromé Vysoké školy regionálního rozvoje.

Pokud je tady nějaké načasování, není dáno rozhodnutím univerzit nebo nás, může za to chování prezidenta Miloše Zemana, říká Jan Eichler. Odmítá, že by žaloba souvisela se 17. listopadem 2015 | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy