Pracoval tři dny jako referent a dostal 590 tisíc. Dělal jsem nadstandardní práci, řekl

Radek Nohl Radek Nohl
11. 6. 2016 21:10
Bývalý kvestor ústecké univerzity si loni v únoru přišel na statisícové odstupné. Jenže podle soudu mu ho univerzita vyplatila neprávem. A kvůli tomu byl bývalý rektor René Wokoun nepravomocně odsouzen, aby zaplatil Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a jejímu advokátovi téměř 950 tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Praha - Za pouhé tři dny práce dostal Vít Šumpela nebývalé odstupné. Poté, co loni rezignoval na post kvestora ústecké univerzity, se dohodl s tehdejším rektorem René Wokounem na tom, že bude pro školu dál pracovat, ale jako referent kontroly s platem 79 tisíc korun měsíčně. Jenže Šumpela na konci února 2015 i tuto funkci opustil a Wokoun mu nechal vyplatit odstupné 590 tisíc korun.

Teď kvůli tomu Wokoun skončil u soudu a již byl nepravomocně odsouzen, aby zaplatil Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a jejímu advokátovi téměř 950 tisíc korun. Soudkyně Jana Hustedová je přesvědčena, že vyplacení peněz bylo protiprávní.

Šumpela nejprve na post kvestora rezignoval. Neměl tak na odstupné podle soudu nárok. Dva dny potom, co univerzita dostala jeho rezignaci, však začal pracovat na nové pozici. Stal se kontrolním pracovníkem a díky tomu si brzy přišel i na statisícové odstupné.

Peníze mu zaručila dohoda, kterou Šumpela společně s Wokounem sepsali. Připravila ji advokátní kancelář, s níž univerzita spolupracovala. Na smlouvě jsou ale jen podpisy Wokouna a Šumpely, razítko univerzity na ní chybí.

Jenže Šumpela po třech dnech i na tomto postu, kde měl skoro stejný plat, jako když byl kvestorem, skončil. Podle soudu mu ještě na konci února bylo neprávem vyplaceno odstupné 590 tisíc korun. Po odečtu srážek mu na účet přišlo necelých 400 tisíc korun. "Odstupné mi náleží, neboť jsem vykonával nadstandardní práci," uvedl Šumpela před soudem.  

Je to šikana, tvrdí bývalý rektor

Podle soudkyně však Wokoun musel vědět, že univerzitě způsobí škodu. "Soud má za to, že je zde i zavinění žalovaného, neboť i když se chtěl odvděčit Šumpelovi za jeho práci, musel vědět, respektive vzhledem ke všem okolnostem vědět měl, že tím způsobí univerzitě finanční újmu," uvedla Hustedová.

Bývalý rektor se pro Aktuálně.cz nechtěl k rozsudku vyjadřovat. Před soudem Wokoun tvrdil, že ho univerzita podáním žaloby šikanuje. "Uzavřením dohody jsem se nedopustil žádného protiprávního jednání," uvedl Wokoun. Proti rozsudku se odvolat. O tom, zda bude muset bezmála jeden milion korun zaplatit, tak bude rozhodovat Městský soud v Praze.

Wokoun vedl ústeckou univerzitu mezi roky 2011 a 2015. V jejím čele ho loni nahradil Martin Balej. V současné době je Wokoun rektorem soukromé Vysoké školy regionálního rozvoje.

Pokud je tady nějaké načasování, není dáno rozhodnutím univerzit nebo nás, může za to chování prezidenta Miloše Zemana, říká Jan Eichler. Odmítá, že by žaloba souvisela se 17. listopadem 2015 | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy