Práci v Česku si podle ministerstva našlo přes 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

ČTK ČTK
17. 5. 2022 14:49
Přes 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny si už v Česku našlo práci. Jejich přijetí úřadu práce nahlásili zaměstnavatelé. Většinou obsadili místa, která byla dlouho volná, uvedlo ministerstvo práce. Podle něj zhruba 29 procent příchozích uvedlo, že má vysokou školu. Dalších asi 23 procent má maturitu a 17 procent výuční list. Zbývající necelá třetina má základní vzdělání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa," uvedlo ministerstvo práce. Podle něj nejvíce příchozích pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Dalších 7800 lidí eviduje úřad práce jako uchazeče či zájemce o práci.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud 345 200 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 73 procent dospělých. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují. Z údajů vnitra vyplývá, že vízum získalo kolem 215 tisíc dospělých, z nich je téměř 160 tisíc žen. 

"V porovnání s jinými evropskými zeměmi je 50 tisíc pracujících skutečně vysoké číslo," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je důležité, že se daří zaplnit dlouho neobsazená místa.

Většina volných pozic v Česku, které eviduje úřad práce, jsou pro lidi s nízkou kvalifikací. Experti doporučují, aby se Česko co nejvíce snažilo využít vzdělání a dovednosti příchozích. Pro uplatnění na odbornějších pozicích je však potřeba znalost češtiny. Ministerstvo školství zveřejnilo minulý týden požadavky na podobu jazykových kurzů pro uprchlíky.

Provozovatelé je mohou připravit a žádat o akreditaci. Jazykovou přípravu pak uhradí úřady práce, využijí k tomu evropské peníze na podporu zaměstnanosti. "Nabízíme zaměstnavatelům pomoc s financováním kurzů českého jazyka i tehdy, když daný občan Ukrajiny už pracuje," upřesnil generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon.

Podle zjištění ministerstva práce má maturitu 22,5 procenta příchozích a vysokou školu 28,5 procenta. Celkem 16,5 procenta lidí je vyučených a nejvýš základní vzdělání má 32,5 procenta uprchlíků. Úřady práce údaje využívají při hledání vhodného místa, uvedlo ministerstvo.

Vedení úřadu práce poukazuje na to, že i když mohou uprchlíci od 21. března v Česku pracovat bez překážek a povolení, zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Mají na to 30 dnů. Ke konci dubna evidoval úřad zhruba 36 tisíc zaměstnaných lidí s vízem k ochraně, sdělila nedávno jeho mluvčí Kateřina Beránková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy