Práci v Česku si podle ministerstva našlo přes 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

ČTK ČTK
17. 5. 2022 14:49
Přes 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny si už v Česku našlo práci. Jejich přijetí úřadu práce nahlásili zaměstnavatelé. Většinou obsadili místa, která byla dlouho volná, uvedlo ministerstvo práce. Podle něj zhruba 29 procent příchozích uvedlo, že má vysokou školu. Dalších asi 23 procent má maturitu a 17 procent výuční list. Zbývající necelá třetina má základní vzdělání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa," uvedlo ministerstvo práce. Podle něj nejvíce příchozích pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Dalších 7800 lidí eviduje úřad práce jako uchazeče či zájemce o práci.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud 345 200 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 73 procent dospělých. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují. Z údajů vnitra vyplývá, že vízum získalo kolem 215 tisíc dospělých, z nich je téměř 160 tisíc žen. 

"V porovnání s jinými evropskými zeměmi je 50 tisíc pracujících skutečně vysoké číslo," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je důležité, že se daří zaplnit dlouho neobsazená místa.

Většina volných pozic v Česku, které eviduje úřad práce, jsou pro lidi s nízkou kvalifikací. Experti doporučují, aby se Česko co nejvíce snažilo využít vzdělání a dovednosti příchozích. Pro uplatnění na odbornějších pozicích je však potřeba znalost češtiny. Ministerstvo školství zveřejnilo minulý týden požadavky na podobu jazykových kurzů pro uprchlíky.

Provozovatelé je mohou připravit a žádat o akreditaci. Jazykovou přípravu pak uhradí úřady práce, využijí k tomu evropské peníze na podporu zaměstnanosti. "Nabízíme zaměstnavatelům pomoc s financováním kurzů českého jazyka i tehdy, když daný občan Ukrajiny už pracuje," upřesnil generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon.

Podle zjištění ministerstva práce má maturitu 22,5 procenta příchozích a vysokou školu 28,5 procenta. Celkem 16,5 procenta lidí je vyučených a nejvýš základní vzdělání má 32,5 procenta uprchlíků. Úřady práce údaje využívají při hledání vhodného místa, uvedlo ministerstvo.

Vedení úřadu práce poukazuje na to, že i když mohou uprchlíci od 21. března v Česku pracovat bez překážek a povolení, zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Mají na to 30 dnů. Ke konci dubna evidoval úřad zhruba 36 tisíc zaměstnaných lidí s vízem k ochraně, sdělila nedávno jeho mluvčí Kateřina Beránková.

 

Právě se děje

Další zprávy