reklama
 
 

Poslanec řídil opilý, teď chce do aut alkohol testery

29. 1. 2009 19:43
Podle Davida Šeicha by je řidiči měli vozit v povinné výbavě

Praha - Poslanec David Šeich (ODS) chce prosadit, aby řidiči museli povinně vozit ve svém autě přístroj na měření alkoholu.

"Měli by ho použít před jízdou, když by si sami nebyli jistí, jestli ještě nemají v těle alkohol," řekl deníku Aktuálně.cz zákonodárce, jenž měl sám v minulosti potíže s alkoholem za volantem.

V listopadu 2006 ho strážníci v Brně přistihli, když řídil s více než dvěma promilemi alkoholu v krvi. Úřad mu poté uložil pokutu 46 tisíc korun a zakázal mu čtrnáct měsíců řídit.

Šeich svůj návrh zdůvodňuje tím, že v posledních letech výrazně přibylo nejtragičtějších nehod pod vlivem alkoholu. Kvůli řidičům, kteří se před jízdou napili, zemřelo vloni 80 lidí - nejvíce od roku 2003.

Oproti roku 2007 je to nárůst o 122 procent.

"Je to významné číslo," poznamenal Šeich, podle něhož by povinné testery mohly nehody s alkoholem omezit.

Přístroj za desítky tisíc

Jenže: Kvalitní přístroje na měření alhokolu jsou poměrně drahé. Většina strážníků používá testery za více než zhruba 24 tisíc korun, republiková policie má přístroje ještě dražší.

Na trhu jsou i levná zařízení za stokoruny, která ovšem nejsou spolehlivá.

"Jednoduché orientační testery mohou být i nebezpečné, když řidiči před jízdou neukáží žádný alkohol, ačkoli to není pravda," řekl deníku Aktuálně.cz Václav Špička z Autoklubu.

Šeich zatím nevysvětlil například ani to, jestli by alkohol testery byly podle jeho návrhu povinné i pro abstinenty.

Povinný hasicí přístroj?

Povinná výbava v autě je v současnosti horké téma. Ministerstvo dopravy totiž chystá změnu příslušné vyhlášky, protože ji považuje za zastaralou.

Uvažuje například o tom, že by už nebylo povinné vozit žárovky, protože u mnohých nových aut je řidič stejně nedokáže vyměnit sám. Motoristé by možná nemuseli mít v autě ani náhradní kolo, ale stačila by sada na rezervní opravu píchlé pneumatiky.

Návrh naopak počítá s tím, aby s sebou řidič měl pomůcky pro zaznamenání dopravní nehody, například reflexní sprej či měřicí pásmo. Hasiči zase prosazují do povinné výbavy osobních automobilů hasicí přístroj.

autor: Pavel Baroch | 29. 1. 2009 19:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama