Exposlanec ANO kvůli majetkovému přiznání stíhán nebude

ČTK ČTK
8. 4. 2014 12:34
Jan Sobotka dodal majetkové přiznání pozdě. Sněmovní výbor se v úterý rozhodl upustit od zahájení přestupkového řízení.
Jan Sobotka byl poslancem pouze několik dní, hnutí ANO totiž zatajil dluh.
Jan Sobotka byl poslancem pouze několik dní, hnutí ANO totiž zatajil dluh. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bývalý poslanec hnutí ANO Jan Sobotka se vyhne přestupkovému řízení, které mu hrozilo za to, že navzdory výzvám nedodal do Sněmovny včas majetkové přiznání.

Dokument, byť se zpožděním, nakonec doručil. Mandátový a imunitní výbor v úterý rozhodl, že podnět k zahájení řízení příslušné radnici nepodá, řekla jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS).

Sobotka byl poslancem jen několik dní. Koncem loňského listopadu nahradil Miloslava Bačiaka, který se vzdal mandátu kvůli své sporné minulosti. Stejný krok Sobotka učinil začátkem prosince potom, co se ukázalo, že před hnutím ANO zatajil dluh.

Němcová: Zpoždění bylo bagatelní

Podle zákona o střetu zájmů měl Sobotka majetkové přiznání doručit do měsíce. Výbor mu potom dal čas do konce února a začátkem března rozhodl, že podnět podá. Exposlancův dokument dorazil podle Němcové následující den. Sobotka prý navíc zpochybňoval adresu, na kterou mu výbor výzvu zasílal.

Předsedkyně označila zpoždění za bagatelní. "Takže mandátový a imunitní výbor rozhodl hlasováním, že nebude dávat podnět k zahájení přestupkového řízení," uvedla.

Výbor už dřív uzavřel jednání o majetkových přiznáních členů dolní komory po konci minulého volebního období, když se Sněmovna rozpustila. Dokumenty dodali všichni. Zhruba ve třech desítkách případů obsahovala přiznání formální chyby, ve lhůtách daných výborem byly odstraněny.

"Kontrola proběhla, všechna ta přiznání byla v pořádku," dodala Němcová.

Majetková přiznání podali i všichni členové někdejší úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy