Exposlanec ANO kvůli majetkovému přiznání stíhán nebude

ČTK ČTK
8. 4. 2014 12:34
Jan Sobotka dodal majetkové přiznání pozdě. Sněmovní výbor se v úterý rozhodl upustit od zahájení přestupkového řízení.
Jan Sobotka byl poslancem pouze několik dní, hnutí ANO totiž zatajil dluh.
Jan Sobotka byl poslancem pouze několik dní, hnutí ANO totiž zatajil dluh. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bývalý poslanec hnutí ANO Jan Sobotka se vyhne přestupkovému řízení, které mu hrozilo za to, že navzdory výzvám nedodal do Sněmovny včas majetkové přiznání.

Dokument, byť se zpožděním, nakonec doručil. Mandátový a imunitní výbor v úterý rozhodl, že podnět k zahájení řízení příslušné radnici nepodá, řekla jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS).

Sobotka byl poslancem jen několik dní. Koncem loňského listopadu nahradil Miloslava Bačiaka, který se vzdal mandátu kvůli své sporné minulosti. Stejný krok Sobotka učinil začátkem prosince potom, co se ukázalo, že před hnutím ANO zatajil dluh.

Němcová: Zpoždění bylo bagatelní

Podle zákona o střetu zájmů měl Sobotka majetkové přiznání doručit do měsíce. Výbor mu potom dal čas do konce února a začátkem března rozhodl, že podnět podá. Exposlancův dokument dorazil podle Němcové následující den. Sobotka prý navíc zpochybňoval adresu, na kterou mu výbor výzvu zasílal.

Předsedkyně označila zpoždění za bagatelní. "Takže mandátový a imunitní výbor rozhodl hlasováním, že nebude dávat podnět k zahájení přestupkového řízení," uvedla.

Výbor už dřív uzavřel jednání o majetkových přiznáních členů dolní komory po konci minulého volebního období, když se Sněmovna rozpustila. Dokumenty dodali všichni. Zhruba ve třech desítkách případů obsahovala přiznání formální chyby, ve lhůtách daných výborem byly odstraněny.

"Kontrola proběhla, všechna ta přiznání byla v pořádku," dodala Němcová.

Majetková přiznání podali i všichni členové někdejší úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy