Přišla za Ratha, teď bude na kraji řídit zakázky za miliardy

Petr Koděra Petr Koděra
12. 8. 2014 18:10
Na středočeské krajské zakázky bude nově dohlížet Ivana Jindřichová - úřednice bez výraznější manažerské zkušenosti, která k výběrovému řízení přišla jako jediná.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaStředočeský kraj ovládaný vládní ČSSD našel klíčového úředníka, který bude dohlížet na investiční miliardy každoročně rozdělované ve veřejných soutěžích.

Nově vzniklý obří Odbor krajského investora, do kterého se před měsícem spojily odbory investic a veřejných zakázek, povede Ivana Jindřichová - dosud neznámá úřednice, která na kraji pracuje pět let.

"Ano, v pátek 15. srpna nastupuji do funkce," potvrdila Jindřichová pro Aktuálně.cz.

Její jmenování je hodno pozornosti. Třeba proto, že k výběrovému řízení dorazila jako jediný uchazeč a komise ji hned doporučila. Anebo proto, že za Jindřichovou nestojí výrazná manažerská zkušenost.

Zatím nejvyšší vedoucí pozice, kterou zastávala, byla šéfka hejtmanova sekretariátu. Odtud usměrňovala práci dvou podřízených, ovšem nedařilo se jí nalézt společnou řeč s dnes již bývalým hejtmanem Josefem Řihákem, který se jí po půl roce zbavil.

Jindřichová tak začátkem letošního dubna odešla na nemanažerskou pozici, ovšem teď, po čtyřech měsících, bude úkolovat desítky lidí.

Školila se za Ratha

Jindřichová dostává na starosti těžkou sekci, která kraji přinesla špatnou pověst. Kvůli údajným podvodům při stavebních a zdravotnických zakázkách stojí před soudem jedenáct lidí včetně exhejtmana Davida Ratha.

Sama Jindřichová se přitom na kraji zaškolovala právě v době, kdy Rath střední Čechy řídil. Jindřichová přišla na kraj v září 2009 na finanční odbor a její nadřízenou byla svého času i Johana Novotná – jedna z nejbližších Rathových spolupracovnic.

Současné vedení krajského úřadu ani politická reprezentace však tyto vazby jako zásadní problém nevidí. "Vždyť já jsem tu také působil za Davida Ratha a znám se s ním. Stejně jako mnoho dalších lidí, kteří nyní na kraji pracují. Automaticky to přece neznamená, že jsou všichni špatní,“ argumentuje pověřený ředitel krajského úřadu Robert Georgiev.

"Ať dostane šanci ukázat, co umí," přidává se radní za ČSSD Zuzana Moravčíková, která je od července nově v radě zodpovědná za veřejné zakázky a práci Jindřichové by měla kontrolovat.

Soutěž bez hráčů

Klíčovou vedoucí však Moravčíkové vybrali úředníci bez její přítomnosti. "Měla jsem zrovna dovolenou," vysvětluje Moravčíková.

Až po svém návratu tak zjistila, že Jindřichová výběrové řízení sice vyhrála, ale nakonec v něm nemusela porazit žádné konkurenty. Další dva přihlášení uchazeči svou snahu dopředu vzdali. Důvod jejich kroku není jasný stejně jako jejich jména. Kraj je totiž odmítá zveřejnit.

"Nemám ovšem důvod pochybovat o tom, že soutěž proběhla poctivě," podotýká radní Zuzana Moravčíková, která předloni po Rathově zatčení kraj nakrátko řídila, po volbách z rady vypadla a vrátila se do ní až po červnové rezignaci hejtmana a příbramského senátora Josefa Řiháka.

Právě Řihák s Jindřichovou nemá příliš dobré zkušenosti. Jak již zaznělo, vedla mu sekretariát, jenže po neshodách se jí letos začátkem dubna zbavil. "Měli jsme rozdílné názory na pracovní záležitosti," odmítá Řihák blíže komentovat, proč už Jindřichovou ve svém kabinetu nechtěl.

Jindřichová však na úřadu zůstala. Okamžitě se jí ujal Robert Georgiev, který na současný post pověřeného ředitele povýšil po březnové rezignaci svého bývalého šéfa Zdeňka Štětiny.

Georgiev svěřil Jindřichové funkci s ryze obecným názvem "organizační pracovnice". "Potřeboval jsem svůj tým posílit," tvrdí dnes Georgiev, který minulý pátek Jindřichovou popostrčil ještě více: coby člen tříhlavé výběrové komise ji doporučil do funkce šéfky investic a veřejných zakázek.

"Za volbou si stojím. Vzdělání i potřebnou praxi má, teď je to na ní," hájí svůj výběr Georgiev. "Pokud se neosvědčí, můžeme ji snadno vyměnit. Tu funkci nemá navěky," dodává radní Zuzana Moravčíková.

Dva akademické tituly

Jindřichová postupně získala dva vysokoškolské tituly. Magistrou se stala na bratislavské Vysoké škole ekonomie a manažmentu verejnej správy a ještě předtím vystudovala bakalářský program politologie na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně.

Tuto školu z poloviny vlastní Miroslav Lepil, někdejší člen nejužšího vedení středočeské sociální demokracie a majitel společnosti ML Compet, která je jednou z firem stíhaných v Rathově korupční kauze. A podle hlasů z ČSSD i člověk, k němuž má Ivana Jindřichová lidsky velmi blízko.

Úřednice však informace z osobního života odmítá komentovat. "Nebudu to ani potvrzovat, ani vyvracet," uvedla Jindřichová.

Odbor krajského investora, který bude Jindřichová řídit, vznikl teprve před měsícem v rámci přerozdělení celého krajského úřadu, kde se sníží počet odborů z devatenácti na třináct. Cílem má být méně vedoucích, jejich jasná odpovědnost a také přehledná organizační struktura úřadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy