Zelení jdou Vesecké po krku. Chtějí ji řešit ve vládě

Jakub Antoš
6. 6. 2008 16:50
Patří nejvyšší žalobkyně Vesecká k justiční mafii?
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministři za Stranu zelených vznesou v pondělí na zasedání vlády požadavek, aby jim ministr spravedlnost Jiří Pospíšil podal zprávu o fungování Nejvyššího státního zastupitelství.

Poté, co špičky justice prohrály soudní spor s opoziční političkou Marií Benešovou a soud řekl, že v případu vicepremiéra Jiřího Čunka byl postup lídrů justice podezřelý, by zelení uvítali v čele Nevyjššího státního zastupitelství změnu.

"Považujeme za nezbytné, aby si vláda vyžádala zprávu od ministra spravedlnosti, která popíše stav na nejvyšším státním zastupitelství. Jestli v závěru či během této diskuse přijde ministr spravedlnosti s návrhem na její odvolání, to je primárně v jeho kompetenci," říká předseda strany Martin Bursík.

Jacques má jasno

Co je kauza "justiční mafie"

  • Stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová před časem označila skupinu vrcholných představitelů českého soudnictví za justiční mafii v souvislosti s nestandardními okolnostmi v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka.
  • Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, exministr spravedlnosti Pavel Němec a další se bránili žalobou a žádali omluvu.
  • Krajský soud v Praze ve čtvrtek rozhodl, že se Benešová omlouvat nemusí.

Zelení - jako jediní z vládní koalice - přišli s výzvou na odvolání Vesecké bezprostředně po rozsudku.

"Vláda by se rozhodnutím soudu měla na nejbližší schůzi rozhodně zabývat a podle mého osobního názoru by měla být nejvyšší státní zástupkyně odvolána. Rozsudek je poměrně jednoznačný," uvedla pro Aktuálně.cz Kateřina Jacques, předsedkyně poslaneckého klubu zelených.

Podívejte se: Špičky justice prohrály s Benešovou soud o mafii

Podobný názor má i její stranický šéf Martin Bursík. I on považuje setrvání Vesecké na postu nejvyšší žalobkyně za přílišný politický luxus.

"Je nepochybné, že když nejvyšší státní zástupkyně jde do soudního sporu, který se týká jí samotné a soud první instance prohraje, není něco v pořádku. Musíme zvážit, zda si může vláda dovolit čekat třeba půl roku na nějaký soudní verdikt (odvolání k soudu vyšší instance Vesecké a spol. - pozn. red.). Já si to politicky vyhodnocuiji, že nikoliv. Teď jde o to, jestli se to stejně vyhodnotí i většina členů vlády," myslí si vicepremiér Bursík.

Podle lídra Strany zelených je situace na Nejvyšším státním zastupitelství dlouhodobě nedobrá.

ODS prý Veseckou nedá

Renátu Veseckou, kterou do úřadu nejvyšší státní zástupkyně jmenovala už vláda socialistů, však hájí nejsilnější vládní strana. Jak premiér Topolánek, tak ministr Pospíšil jí veřejně vyjádřili svoji podporu.

"Návrh na odvolání Renaty Vesecké do vlády nedám," řekl na jednání sněmovny ministr spravedlnosti Pospíšil. "Je to nepravomocný rozsudek. Teprve až bude pravomocný, bavme se o tom, jaké důsledky to případně pro české justici má," vysvětluje svůj postoj ministr.

Mirek Topolánek výrok soudu komentovat nechtěl. "Já na to určitě nebudu nijak reagovat. Kdybych mohl odvolat pana Jiřího Paroubka, tak bych odvolal pana Jiřího Paroubka," odpověděl na dotaz, zda lze očekávat odvolání Vesecké. Podle něj není ani důvod, aby vláda o Vesecké jednala.

Téma nejvyšší státní zástupkyně a justiční mafie se za týden vrátí i do sněmovny. Socialisté dnes na příští pátek svolali k otmuto tématu mimořádnou schůzi.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy