Špičky justice prohrály s Benešovou soud o mafii

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 6. 2008 8:40
Soud omluvu přiznal pouze náměstkovi Grygárkovi
Žalovaná Marie Benešová
Žalovaná Marie Benešová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stínová ministryně Marie Benešová se nemusí omlouvat představitelům české justice za to, že je označila za justiční mafii. Jejich žalobu na Benešovou zamítl krajský soud v Praze.

Omluvu přiznal pouze jedinému ze skupiny - náměstkovi pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárkovi.

Soudce Krajského soudu v Praze Vojtěch Cepl ml. rozhodoval o žalobě sedmi vysokých představitelů justice na stínovou ministryni Marii Benešovou.

Více o průběhu soudu: Soud do noci řešil, zda politici ovlivňují vyšetřování

Ta označila skupinu lidí, kteří měli něco společného s vyšetřováním kauzy Jiřího Čunka, za justiční mafii. Ti ji za to zažalovali a žádali ústní a písemnou omluvu.

Mezi žalobci byla i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, místopředseda nejvyššího soudu Pavel Kučera či exministr spravedlnosti Pavel Němec.

Klíčovou svědkyní Marie Benešová se stala ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Ta pod přísahou vypověděla, že jí Pavel Kučera naznačoval, že by bylo dobré protáhnout kauzu Čunek, než se za něj najde náhrada.

Soudce při vynesení rozsudku konstatoval, že nemá důvod Andělové neveřit.

Čtěte více: Žalobkyně u soudu: Soudce chtěl ovlivnit kauzu Čunek

Andělová a Kučera se během sporu obviňovali z autorství dehonestujících výroků.

Co řekla Benešová

Komentář pronesený Benešovou v Českém rozhlase se týkal kauzy Jiřího Čunka. Benešová označila jeho kauzu za důkaz zkorumpovanosti vysokých představitelů justice:
"Za tím je taková ta justiční mafie, která se snaží prostě tu justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu prostě vládnoucí garnitury," uvedla v rádiu Benešová. Na dotaz moderátora řekla konkrétní jména: "No tak byli tam doktor Pavel Kučera, byla tam Renáta Vesecká, byli tam pan doktor Černovský, pan náměstek vrchního státního zástupce Grygárek, pan Salichov, pan Coufal a další, kteří patří prostě k této skupině, která se snaží tady ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří."

Spor vznikl třeba o výrok "nezávislost soudů musí jít stranou politickým zájmům." Ten Andělová Kučerovi připisuje. ten to jednoznačně odmítá a naopak tvrdí, že Andělová o vicepremiérovi Čunkovi mluvila jako o "prasákovi, který obtěžuje ženské a chodí na něj spousta anonymů", a proto měl být obviněn. To ale naopak popírá Andělová.

Většinu svědků sedmi žalobců soudce Cepl odmítl kvůli takzvané koncentraci řízení - to znamená, že strany musejí všechny návrhy důkazů vznést na prvním jednání. A to žaloba neudělala.

Soudce také nechtěl, aby před soudem zaznívaly právní názory svědků na Čunkovu kauzu. Proto zamítl jako důkaz třeba analýzy případu z dílny ministerstva spravedlnosti.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Další zprávy