Úřady získaly čas zakázat extremistické akce

Eva Benešová
12. 6. 2009 13:15
Na vyjádření budou mít tři pracovní dny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více času na prozkoumání nahlášeného shromáždění či demonstrace získají úřady. Poslanci dnes už v prvním čtení schválili novelu shromažďovacího zákona, která prodlužuje lhůtu na posouzení akce na tři pracovní dny.

V současnosti musí úřad rozhodnout do tří dnů od podání žádosti. Pokud tedy někdo podá žádost v pátek večer, má úřad pouze pondělí na to, aby rozhodl, zda akci povolí, či zakáže. V případě například Velikonočního pondělí má úřad smůlu úplně.

"Tato drobná změna může eliminovat snahu různých organizací a stran nutit úřad vyjádřit se během pondělního dopoledne, což je lhůta, kdy je málokdo schopen odpovědně rozhodnout," uvedl po projednání zákona ve vládě bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS).

Proti změně zákona se dnes postavil poslanec Zdeněk Jičínský. Tvrdil, že lhůta se prodlužuje až na 72 hodin, což je podle něho příliš. Apeloval na úředníky, že jejich práce je veřejná služba, a proto by v případě nutnosti měli rozhodovat i mimo svou pracovní dobu. 

Na krátkou rozhodovací lhůtu si stěžovali mnozí starostové měst, ve kterých se konaly pochody radikálů, například ve zmíněném Přerově, v Plzni a v Ústí nad Labem.

Vedení města Přerova nedávno povolilo pochod rasistů, který se pak zvrhl v boj s policisty.

Zákon nyní dostanou na stůl senátoři. Platit začne, jakmile ho podepíše prezident.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy