Randák nemá dost podpisů, zkouší štěstí u senátorů

Tereza Krobová Tereza Krobová
18. 10. 2012 9:57
Bývalý ředitel civilní rozvědky požádal o podporu kandidatury některé senátory
Foto: Michal Žák

Praha - Prezidentský kandidát Karel Randák zřejmě nestihne nasbírat dostatek podpisů pro svou prezidentskou kampaň.

"Zatím se nedá říct, kolik mám podpisů, přesná čísla budu vědět na konci měsíce. Odhaduji však, že je to v řádech tisíců," řekl Randák v úterý deníku Aktuálně.cz.

Bývalý ředitel civilní rozvědky však svůj boj o post prezidenta nevzdává, a začal už proto oslovovat senátory. V takovém případě mu stačí sehnat podporu deseti.

Konkrétní jména však zatím prozradit nechtěl. "Nerad bych to zakřiknul, proto jen potvrdím, že už teď jednáme s každým člověkem zvlášť. Mohu však říct, že tu určitě nějaká podpora bude," dodal.

Seznam senátorů, kteří se rozhodli jeho kandidaturu na prezidenta podpořit, by měl podle něj být znám ve stejnou dobu jako přesný počet získaných podpisů, tedy za 14 dní.

Hlavní cíl: boj proti korupci

Generál ve výslužbě a člen Janečkova Nadačního fondu proti korupci se pro kandidaturu rozhodl až na začátku září.

Oblíbenec mnoha politiků a lobbistů by chtěl jako prezident především bojovat proti korupci.

"Chybí mi systematické změny, které tu zkrátka nejsou, a není perspektiva, že by se to změnilo. A z pozice normálního občana mám málo nástrojů, jak to měnit k lepšímu. Neříkám, že z pozice prezidenta se to dá změnit razantně a okamžitě, ale možnosti jsou to mnohem větší, včetně toho, že vám někdo bude naslouchat," řekl v září deníku Insider.

Taková situace by se mnoha politikům jistě nelíbila, upozornil Insider. Randák je totiž dlouhodobě neoblíben u členů ODS, právě za vlády Mirka Topolánka byl totiž vyhozen z pozice šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Mezi členy sociální demokracie má pak jediného spojence, bývalého kolegu Františka Bublana.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy