První jednání Topolánka s Paroubkem: Volby v říjnu

Kateřina Eliášová
28. 3. 2009 13:20
Šéfové ODS a ČSSD se poprvé od pádu vlády sešli a řešili termín předčasných voleb
Jiří Parouek v pátek na cestě od prezidenta. V noci se sešel s premiérem.
Jiří Parouek v pátek na cestě od prezidenta. V noci se sešel s premiérem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tři dny od pádu vlády se pozdě večer sešel premiér Mirek Topolánek s předsedou nejsilnější opoziční strany Jiřím Paroubkem.

Schůzku Aktuálně.cz potvrdili oba její aktéři. Hovořili spolu o variantách dalšího vládnutí a především o termínu předčasných voleb.

"Ano, sešli jsme se," napsal bez dalších podrobností v krátké textové zprávě Paroubek.

Podle informací Aktuálně.cz se oba šéfové nejsilnějších parlamentních stran shodli, že by lidé měli jít volit nové obsazení sněmovny v říjnu 2009.

Premiér zatím odmítl setkání komentovat.

"Mohu potvrdit, že se včera ve večerních hodinách oba politici sešli. Mezivýsledky jednání premiér komentovat nebude," řekla Aktuálně.cz Topolánkova mluvčí Jana Bartošová.

První oficiální konzultace prezidenta a šéfa opozice po pádu vlády.
První oficiální konzultace prezidenta a šéfa opozice po pádu vlády. | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Hledá se nový premiér. Politici roztáčí kolotoč jednání

Paroubek později pro agenturu ČTK uvedl, že se s Topolánkem dohodl na sestavení pracovních skupin k řešení hospodářské krize. Sociální demokraté by za jistých podmínek byli ochotni podpořit v úterý ve sněmovně vládní návrhy.

Paroubek už dříve řekl, že ČSSD je ochotna tolerovat Topolánkovu vládu do začátku června za předpokladu, že z ní odejde ministr vnitra Ivan Langer a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. "Padla i další jména, ale od nich jsme ochotni ustoupit," řekl Paroubek na dotaz, má-li ČSSD ještě další personální podmínky.

S Topolánkem Paroubek jednal také o ratifikaci lisabonské smlouvy Senátem a postoji vlády ke krajům. "Chceme, aby vláda přestala útočit na kraje, například krácením dotací na sociální domovy a zdravotnictví. Přestat musí i kriminalizace hejtmanů," uvedl Paroubek.

Výkonná rada ODS ve čtvrtek pověřila Topolánka, prvního místopředsedu Davida Vodrážku a šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře vyjednáváním o nové vládě.

Vodrážka Aktuálně.cz v pátek potvrdil, že si vyjednavači nechali na víkend prázdné diáře a jsou připraveni se setkat se zástupci všech parlamentních stran.

Hlavní téma schůzek?

Shodnout se na jménu nového premiéra, obsazení vlády a termínu předčasných voleb.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte analýzu:
Jak splnit domácí úkol od Klause? Opo-smlouvou

Kolečko vyjednávání zahájil v pátek prezident Václav Klaus, když si na Hrad pozval předsedy ČSSD a lidovců Jiřího Paroubka a Jiřího Čunka.

Na rozdíl od svého dřívějšího prohlášení zmínil možnou dohodu o předčasných volbách, o nichž ještě na čtvrtečnímu brífinku s Mirkem Topolánkem - poté, co mu premiér odevzdal svou demisi - nemluvil vůbec.

Novinkou je i možná dohoda nad obměnou stávající vlády v demisi, s níž by však muselo souhlasit více než 101 poslanců.

"Prezident je připraven podílet se na vytvoření této dohody," oznámil Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Paroubek: Rozpustíme sněmovnu a volit můžeme 31. října
 

Právě se děje

před 9 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 56 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy