První jednání Topolánka s Paroubkem: Volby v říjnu

Kateřina Eliášová
28. 3. 2009 13:20
Šéfové ODS a ČSSD se poprvé od pádu vlády sešli a řešili termín předčasných voleb
Jiří Parouek v pátek na cestě od prezidenta. V noci se sešel s premiérem.
Jiří Parouek v pátek na cestě od prezidenta. V noci se sešel s premiérem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tři dny od pádu vlády se pozdě večer sešel premiér Mirek Topolánek s předsedou nejsilnější opoziční strany Jiřím Paroubkem.

Schůzku Aktuálně.cz potvrdili oba její aktéři. Hovořili spolu o variantách dalšího vládnutí a především o termínu předčasných voleb.

"Ano, sešli jsme se," napsal bez dalších podrobností v krátké textové zprávě Paroubek.

Podle informací Aktuálně.cz se oba šéfové nejsilnějších parlamentních stran shodli, že by lidé měli jít volit nové obsazení sněmovny v říjnu 2009.

Premiér zatím odmítl setkání komentovat.

"Mohu potvrdit, že se včera ve večerních hodinách oba politici sešli. Mezivýsledky jednání premiér komentovat nebude," řekla Aktuálně.cz Topolánkova mluvčí Jana Bartošová.

První oficiální konzultace prezidenta a šéfa opozice po pádu vlády.
První oficiální konzultace prezidenta a šéfa opozice po pádu vlády. | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Hledá se nový premiér. Politici roztáčí kolotoč jednání

Paroubek později pro agenturu ČTK uvedl, že se s Topolánkem dohodl na sestavení pracovních skupin k řešení hospodářské krize. Sociální demokraté by za jistých podmínek byli ochotni podpořit v úterý ve sněmovně vládní návrhy.

Paroubek už dříve řekl, že ČSSD je ochotna tolerovat Topolánkovu vládu do začátku června za předpokladu, že z ní odejde ministr vnitra Ivan Langer a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. "Padla i další jména, ale od nich jsme ochotni ustoupit," řekl Paroubek na dotaz, má-li ČSSD ještě další personální podmínky.

S Topolánkem Paroubek jednal také o ratifikaci lisabonské smlouvy Senátem a postoji vlády ke krajům. "Chceme, aby vláda přestala útočit na kraje, například krácením dotací na sociální domovy a zdravotnictví. Přestat musí i kriminalizace hejtmanů," uvedl Paroubek.

Výkonná rada ODS ve čtvrtek pověřila Topolánka, prvního místopředsedu Davida Vodrážku a šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře vyjednáváním o nové vládě.

Vodrážka Aktuálně.cz v pátek potvrdil, že si vyjednavači nechali na víkend prázdné diáře a jsou připraveni se setkat se zástupci všech parlamentních stran.

Hlavní téma schůzek?

Shodnout se na jménu nového premiéra, obsazení vlády a termínu předčasných voleb.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte analýzu:
Jak splnit domácí úkol od Klause? Opo-smlouvou

Kolečko vyjednávání zahájil v pátek prezident Václav Klaus, když si na Hrad pozval předsedy ČSSD a lidovců Jiřího Paroubka a Jiřího Čunka.

Na rozdíl od svého dřívějšího prohlášení zmínil možnou dohodu o předčasných volbách, o nichž ještě na čtvrtečnímu brífinku s Mirkem Topolánkem - poté, co mu premiér odevzdal svou demisi - nemluvil vůbec.

Novinkou je i možná dohoda nad obměnou stávající vlády v demisi, s níž by však muselo souhlasit více než 101 poslanců.

"Prezident je připraven podílet se na vytvoření této dohody," oznámil Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Paroubek: Rozpustíme sněmovnu a volit můžeme 31. října
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy