Premiér: Investice do Brd půjdou, i kdyby radar nebyl

Martina Macková
3. 9. 2007 11:08
Odpor proti radaru je zorganizovaný, míní Topolánek
Premiér Mirek Topolánek dal před jednáním sněmovny záruky koaličním poslancům.
Premiér Mirek Topolánek dal před jednáním sněmovny záruky koaličním poslancům. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radar neradar, obce v Brdech získají státní peníze na investice. Slíbil to dnes premiér Mirek Topolánek.

Premiér dnes, dva dny před zasedání vlády v Brdech, na své tiskové konferenci prohlásil, že region je natolik zanedbaný, že je třeba se mu věnovat.

"Plán bude realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radar bude, či ne," řekl Topolánek, který je připraven ve středu jednat se starosty obcí v okolí místa, kde je plánovaná stavba americké radarové stanice.

"Je to standardní jednání vlády asi o deseti bodech, dva z toho se týkají situace v regionu, stavu vyjednávání a souvisejících věcí. Lidé mají k dispozici zprávu o vlivu na zdraví, dokončuje se zpráva vlivu na životní prostředí, tyto informace padnou," nastínil premiér.

Zároveň ujistil, že vláda se rozhodla podávat lidem veškeré informace. "Na rozdíl od jiných vlád jsme nic nechtěli tutlat. Rozhodli jsme se pro absolutní otevřenost, absolutní míru informací, vytvoření prostoru pro dohodu. Aby lidé neodcházeli z jednání s tím, že prohráli. Čas ukáže, že to neohrožuje jejich život a že jim to pomohlo," míní.

Foto: repro Aktuálně.cz

Zároveň však naznačil, že protiradarové aktivity nejsou pouze spontánní. "Tato činnost je kromě spontánních protestů také organizovaná," řekl.

Na tom, aby investice kompenzující lidem z obcí v Brdech americký radar mohly být realizovány co nejdříve, podle Topolánka už pracují krajské reprezentace. "Kraje udělaly změny ve svých rozvojových plánech. My jsme ochotni po diskusi alokovat peníze ze státního rozpočtu," poznamenal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy