Premiér: Investice do Brd půjdou, i kdyby radar nebyl

Martina Macková
3. 9. 2007 11:08
Odpor proti radaru je zorganizovaný, míní Topolánek
Premiér Mirek Topolánek dal před jednáním sněmovny záruky koaličním poslancům.
Premiér Mirek Topolánek dal před jednáním sněmovny záruky koaličním poslancům. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radar neradar, obce v Brdech získají státní peníze na investice. Slíbil to dnes premiér Mirek Topolánek.

Premiér dnes, dva dny před zasedání vlády v Brdech, na své tiskové konferenci prohlásil, že region je natolik zanedbaný, že je třeba se mu věnovat.

"Plán bude realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radar bude, či ne," řekl Topolánek, který je připraven ve středu jednat se starosty obcí v okolí místa, kde je plánovaná stavba americké radarové stanice.

"Je to standardní jednání vlády asi o deseti bodech, dva z toho se týkají situace v regionu, stavu vyjednávání a souvisejících věcí. Lidé mají k dispozici zprávu o vlivu na zdraví, dokončuje se zpráva vlivu na životní prostředí, tyto informace padnou," nastínil premiér.

Zároveň ujistil, že vláda se rozhodla podávat lidem veškeré informace. "Na rozdíl od jiných vlád jsme nic nechtěli tutlat. Rozhodli jsme se pro absolutní otevřenost, absolutní míru informací, vytvoření prostoru pro dohodu. Aby lidé neodcházeli z jednání s tím, že prohráli. Čas ukáže, že to neohrožuje jejich život a že jim to pomohlo," míní.

Foto: repro Aktuálně.cz

Zároveň však naznačil, že protiradarové aktivity nejsou pouze spontánní. "Tato činnost je kromě spontánních protestů také organizovaná," řekl.

Na tom, aby investice kompenzující lidem z obcí v Brdech americký radar mohly být realizovány co nejdříve, podle Topolánka už pracují krajské reprezentace. "Kraje udělaly změny ve svých rozvojových plánech. My jsme ochotni po diskusi alokovat peníze ze státního rozpočtu," poznamenal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy