Premiér: Investice do Brd půjdou, i kdyby radar nebyl

Martina Macková
3. 9. 2007 11:08
Odpor proti radaru je zorganizovaný, míní Topolánek
Premiér Mirek Topolánek dal před jednáním sněmovny záruky koaličním poslancům.
Premiér Mirek Topolánek dal před jednáním sněmovny záruky koaličním poslancům. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radar neradar, obce v Brdech získají státní peníze na investice. Slíbil to dnes premiér Mirek Topolánek.

Premiér dnes, dva dny před zasedání vlády v Brdech, na své tiskové konferenci prohlásil, že region je natolik zanedbaný, že je třeba se mu věnovat.

"Plán bude realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radar bude, či ne," řekl Topolánek, který je připraven ve středu jednat se starosty obcí v okolí místa, kde je plánovaná stavba americké radarové stanice.

"Je to standardní jednání vlády asi o deseti bodech, dva z toho se týkají situace v regionu, stavu vyjednávání a souvisejících věcí. Lidé mají k dispozici zprávu o vlivu na zdraví, dokončuje se zpráva vlivu na životní prostředí, tyto informace padnou," nastínil premiér.

Zároveň ujistil, že vláda se rozhodla podávat lidem veškeré informace. "Na rozdíl od jiných vlád jsme nic nechtěli tutlat. Rozhodli jsme se pro absolutní otevřenost, absolutní míru informací, vytvoření prostoru pro dohodu. Aby lidé neodcházeli z jednání s tím, že prohráli. Čas ukáže, že to neohrožuje jejich život a že jim to pomohlo," míní.

Foto: repro Aktuálně.cz

Zároveň však naznačil, že protiradarové aktivity nejsou pouze spontánní. "Tato činnost je kromě spontánních protestů také organizovaná," řekl.

Na tom, aby investice kompenzující lidem z obcí v Brdech americký radar mohly být realizovány co nejdříve, podle Topolánka už pracují krajské reprezentace. "Kraje udělaly změny ve svých rozvojových plánech. My jsme ochotni po diskusi alokovat peníze ze státního rozpočtu," poznamenal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy