Mítink za Čunka: Sešlo se sto lidí. Mezi nimi i Hučín

Jakub Antoš
18. 4. 2007 17:18
Na demonstraci zavítal i vicepremiér Čunek
Pan Marek Kotík přijel podpořit pana Jiřího Čunka až ze Zlína.
Pan Marek Kotík přijel podpořit pana Jiřího Čunka až ze Zlína. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Před úřadem vlády se sešla asi stovka příznivců lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Dávají najevo, že si nepřejí, aby za obvinění z korupce a za xenofobní protiromské výroky odstoupil z vlády.

Setkání zahájil jeho hlavní organizátor Zbyněk Horváth.

"Rozhodně neřešíme Čunkovu vinu či nevinu. Máme ale dostatek důkazů k tomu, abychom tvrdili, že se nejedná o standardní trestní stíhání," zdůvodnil své angažmá v Čunkově kauze, když toto úterý odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.

Asi deset lidí přineslo před Úřad vlády transparenty. "Zelení?? Fuj!", kritizuje jeden z nich Stranu zelených, která se vyslovila pro to, aby Jiří Čunek kvůli svým skandálům z vlády odstoupil.

Čunek na demonstraci za Čunka

Za zelené je však senátorem také jeden z předních pročunkovských aktivistů senátor Jaromír Štětina. "Mlčící většina stojí za Čunkem", hlásá další. Jiné transparenty odsuzovaly presumpci viny.

V průběhu manifestace před Úřad vlády přišel také vicepremiér Jiří Čunek, který ocenil, že mu vyjadřují podporu i lidé, které nezná.

"Překvapili mě ti, kteří zorganizovali toto setkání, protože je to pro mě neobvyklá příležitost. Já jsem vždycky zažil jenom demonstraci proti. Demonstraci pro jsem nezažil nikdy," řekl Čunek přítomným.

Říkal, že je rád za podporu své rodiny, obyvatel Vsetína, straníků i neznámých lidí. Na otázku novinářů, jestli by odstoupil v případě, že by ho k tomu vyzvala jeho vlastní strana, později řekl, že rozhodně ano.

Antikomunista a xenofob před Strakovkou

Na mítink přišli i někteří známí lidé. Zřejmě nejznámější český antikomunista Vladimír Hučín a Petr Bakalář, autor protiromských spisků Psychologie Romů a Tabu v sociálních vědách. Kvůli jeho textům na něj podal trestní oznámení například sociolog Tomáš Kamin.

"Připadá mi nebezpečnější, než když vyšel Hitlerův Mein Kampf," uvedl k druhé jmenované knize v době jejího vydání tehdejší předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek.

Kauzu Jiřího Čunka, který je obviněný z převzetí půlmilionového úplatku, označili přítomní za nesmyslnou a vykonstruovanou

Hučínovi i hlavnímu organizátorovi Horváthovi na kauze Čunek nejvíce vadí způsob, jakým policie vyšetřuje korupční aféru předsedy lidovců. Hučín ve svém vystoupení na manifestaci hovořil o státním zástupci Radimu Obstovi, který je spojen s kauzou vicepremiéra Čunka.

To je podle nich člověk, jehož rodina má za sebou temnou komunistickou minulost. Hučín vyzval, aby si lidé zjistili, co je to za člověka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
Další zprávy