Konec Sládkových republikánů? Bude se jím zabývat soud

ČTK ČTK
14. 12. 2009 18:04
Kabinet se rozhodl zrušit sedm stran a čtyřem pozastavit činnost

Praha - Sládkovi republikáni (SPR-RSČ), kteří do roku 1998 zasedali ve sněmovně a hlásili se ke krajně pravicovým myšlenkám, mohou definitivně zmizet z politické mapy České republiky.

A nechvalně proslulí populisté nejsou sami.

Vláda totiž podá k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení sedmi politických stran a hnutí a pozastavení činnosti dalších čtyř.

Rozhodnutí se týká subjektů, které opakovaně nesplnily svou zákonnou povinnost předložit sněmovně úplnou výroční finanční zprávu. O projednání příslušného návrhu ministerstva vnitra dnes novináře informoval vicepremiér Martin Barták.

Návrh na rozpuštění se týká stran Akce za skutečnou demokracii, Chci svou šanci, Romská demokratická sociální strana a Strana rovnost šancí a hnutí 1. Sdružení nezávislých kandidátů Tábor, Sdružení pro sport a zdraví a Správný směr.

Všem už byla v minulosti soudem pozastavena činnost.

Pozastavení mají ještě rok čas

Vláda také nově navrhuje pozastavit činnost dvěma stranám a dvěma hnutím. Jsou jimi Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa, 4 Vize-www.4vize.cz, hnutí Nespokojení občané! a hnutí Iniciativa občanů.

Po pozastavení činnosti může strana a hnutí vyvíjet jen činnost zaměřenou na odstranění stavu, který byl důvodem rozhodnutí soudu o pozastavení činnosti, a to nejdéle po dobu jednoho roku.

Strany a hnutí musejí sněmovně předkládat finanční zprávu každoročně do 1. dubna. Poslanci původně dali podnět k přezkoumání splnění této povinnosti u celkem šedesát stran a hnutí.

Ministerstvo vnitra pak tento počet zredukovalo na konečných jedenáct.

Vzalo totiž v úvahu nález Ústavního soudu, podle kterého lze pozastavit činnost či rozpustit stranu pouze tehdy, pokud úplnou finanční zprávu nepředloží opakovaně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy