Koalice se opět neshodla, klíčová bude příští středa

Jan Němec Jan Němec
15. 6. 2011 16:01
Výsledky K9: Jednáme konstruktivně, ale nijak jsme se neposunuli
Odejít, nebo ne?
Odejít, nebo ne? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednáme konstruktivně, ale nijak jsme se neposunuli. Tak nějak by se daly ve stručnosti shrnout "výsledky" středečního oběda koaliční "Devítky".

Vyjednavači tří koaličních stran mají na stole několikátou verzi dodatku ke koaliční smlouvě. Tlačí je přitom čas: Věci veřejné zůstávají v koalici "podmíněně" jen do konce června. Chtějí "důstojné zastoupení ve vládě" a prosadit některé své priority.

"Klíčová bude příští středa. Už snad nebude sněmovna, tak tomu budeme moci věnovat celý den," řekl jeden z koaličních vyjednavačů.

Podle zákulisních informací se ve středu diskutovalo o daňové reformě a také loterijním zákoně, který prošel zrovna tento den druhým sněmovním čtením a směřuje do závěrečného projednávání. Někteří poslanci klubu VV, zjm. Josef Novotný, přitom otevřeně mluví o tom, že pokud neprojdou nápady Věcí veřejných na omezení hazardu, půjde strana z vlády.

VV: Personálie? Neustoupíme...

Klíčovou otázkou zůstává zastoupení VV ve vládě. Dosavadní koaliční smlouva jim přiznává 4 vládní křesla. V tuto chvíli mají jen dva ministry: pro místní rozvoj a dopravy.

Premiér Petr Nečas (ODS) jim opakovaně nabízí i křeslo vicepremiéra pro boj s korupcí s tím, že by se mohl spojit i s funkcí předsedy legislativní rady vlády, a dokonce možná i právem vetovat zákony, o kterých by měl vicepremiér za VV pochybnosti.

Věci veřejné teď požadují i více náměstků, zároveň ale popírají, že je to jejich "ústupová strategie", že by se spokojily jen se třemi členy vlády a několika náměstky navíc.

"Ne, takto to nestojí, že bychom ustupovali a spokojili se s náměstky," říká poslanec blízký vedení VV.

Vyjednavači ve středu potvrdili jen to, že ministerstvo vnitra znovu v rukou Věcí veřejných naprosto nepadá v úvahu.

Ministerstvo vnitra VV nedostanou

"Neumíme si představit, že by po těch skandálech měly VV znovu toto ministerstvo," prohlásil vyjednavač za TOP 09 a předseda jejích poslanců Petr Gazdík. Přidal se k němu i jeho protějšek za ODS Zbyněk Stanjura.

"To už se pánové posunujete někam dál," snažila se je mírnit předsedkyně poslanců za VV Karolína Peake.

Přestože všichni svorně opakují, že vyjednávání pokračuje "v konstruktivním duchu", dohoda zdaleka tak jistá není.

"Ďábel se skrývá v detailu a na tom se můžeme zaseknout," varuje Karolína Peake.

Kritika Vondry ve sněmovně projde

ODS se nicméně v tuto chvíli smířila s tím, že ji koaliční partneři nepodpoří v tom, aby mohla zamezit čtvrteční mimořádné schůzi ke kauze ProMoPro, na které chce opozice "grilovat" ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) za předražené zakázky z doby českého předsednictví EU. Vondra byl v té době zodpovědným vicepremiérem pro toto předsednictví.

"Byli bychom rádi, kdyby koaliční partneři hlasovali proti této schůzi. Ale nebudeme to řešit nijak dramaticky," komentoval neochotu TOP 09 a VV zabránit tét schůzi Zbyněk Stanjura.

Ještě před časem mluvila ODS, že by to bylo faktické vypovězení koaliční smlouvy. Poté, co TOP 09 prohlásila, že když ODS tvrdí, že kauza ProMoPro a osud ministra Vondry je vnitřní věcí ODS, ona schůzi bránit nebude, zmírnila ODS svou rétoriku.

Podle našich informací se chystá ve čtvrtek nejen TOP 09, ale i Věci veřejné odejít při schvalování programu mimořádné schůze ze sálu a tím umožnit opozici, aby schůzi prosadila. Podobnou taktiku zřejmě zvolí i při schvalování usnesení, které bude kritizovat Alexandra Vondru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy