Kauza ProMoPro: K penězům může Vondrův bývalý podřízený

ČTK ČTK
29. 3. 2011 11:31
Libor Veverka byl podřízeným Alexandra Vondry při summitu NATO
Ministr obrany Alexandr Vondra
Ministr obrany Alexandr Vondra | Foto: Jan Langer

Praha - Libor Veverka, který má dispoziční právo k rakouským účtům souvisejícím s případem údajně předražené státní zakázky pro firmu ProMoPro při českém předsednictví EU, pracoval v minulosti pro ministra obrany Alexandra Vondru (ODS).

Napsal to server Euro.cz, podle kterého byl Veverka v letech 2001 a 2002 podřízeným vládního zmocněnce pro summit NATO, a tím byl právě Vondra. Na rakouských účtech skončilo asi 135 milionů korun z půlmiliardové zakázky, Rakousko je kvůli podezření z praní špinavých peněz zablokovalo.

"Pan Libor Veverka byl zaměstnán na ministerstvu zahraničních věcí od 30. srpna 2001 do 31. prosince 2002 v odboru Kanceláře summitu NATO, kde v souvislosti s přípravou summitu NATO zajišťoval koordinaci nad procesy v oblasti výpočetní a komunikační techniky s odpovědností za neodstranitelné škody mezinárodního dosahu. Byl jedním z koordinátorů, kteří měli na starosti zajištění summitu po technické stránce v Kongresovém centru Praha," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Veverka měl pobírat za své služby zhruba 20 tisíc korun měsíčně a podle neoficiálních informací obdržel na závěr svého angažmá i vyšší odměnu. Ministerstvo ale už tyto informace konkrétně potvrdit nechtělo.

Vondra, který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU a už zhruba dva měsíce čelí podezření, že o problematické zakázce pro firmu ProMoPro věděl, nebo její realizaci alespoň nezabránil, tvrdí, že Veverku nezná.

"Pana Veverku osobně neznám. V týmu, který organizoval předsednictví před dvěma lety, nebyl a zcela určitě jsem s ním nic nekomunikoval. Pokud jde o summit NATO před devíti lety, podílela se na něm stovka lidí. Většinu si už nepamatuji a od té doby je ani neviděl. Přímo podřízené jsem měl dvě náměstkyně," řekl Vondra.

Také Veverka tvrdí, že s Vondrou nemá nic společného. Zároveň popřel jakýkoli vztah s majitelem společnosti ProMoPro Jaroslavem Veselým, jehož společnost se k zakázce na zajištění audiovizuálních služeb pro české předsednictví EU za nestandardních podmínek dostala. Podle MF Dnes ale oba společně figurují v několika současných i zaniklých společnostech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy