Klaus: Lidé chtěli změnu, naši hejtmani to odnesli

Simona Holecová, Kateřina Eliášová
20. 10. 2008 15:35
Jde o vůbec první komentář prezidenta k povolební situaci
Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident republiky Václav Klaus se vůbec poprvé od sobotního debaklu vládních stran v krajských volbách vyjádřil k situaci. Přičemž - kdo čekal kritiku občanských demokratů a výzvy, aby vláda přehodnotila své setrvání, nedočkal se.

Před čtyřmi lety, kdy vládla ČSSD a v krajských volbách ji na hlavu porazili občanští demokraté, přitom z úst Václava Klause podobné výzvy zazněly. "Jestli ode mě očekáváte nějaké radikální sdělení, budete zklamáni," řekla hlava státu.

Následně Klaus přečetl čtyři poznámky, které si k volbám připravil, a dopředu odmítl odpovídat na doplňující otázky novinářů.

Prezident nejprve označil volby za svobodné a regulérní. "Přinesly výsledek, o kterém si můžeme myslet cokoli, ale je to výsledek, který určitě není náhodný a přinesl jasný signál všem, kteří o takovéto signály stojí."

Prezident zdůraznil, že voliči promluvili: "A já chci dodat jenom to, že doufám, že jim politici naslouchali."

Jedním ze vzkazů z těchto voleb je podle prezidenta sdělení, že si voliči přáli změnu. "To je důležitý závěr. Mám však trochu špatný pocit z toho, že se obětí tohoto přání stáli právě naši hejtmani. Tedy politici, kteří se podle většinových soudů osvědčili."

Václav Klaus dodal, že volby ještě neskončily, a proto nemá smysl dělat celkový účet. V pátek se ve dvě hodiny odpoledne otevřou volební místnosti a začne druhé kolo doplňujících voleb do Senátu. 

Politolog: Za prohru může podle Klause vedení ODS

Podle politiloga Jana Kubáčka Klaus naznačil, co si o fatální prohře ODS myslí. Řekl to podle něj ale velmi neutrálně.

"Říká, že lidi chtějí změnu a lituje hejtmanů. Tím de facto říká, kdo může za prohrané volby. Hejtmani to podle něj nejsou, takže za viníky prezident nepřímo označil vedení ODS," myslí si Kubáček.

Už v sobotu večer se jednotliví členové ODS přeli o to, zda je za prohrou strany špatná práce hejtmanů či špiček ODS.

"Klaus před rokem a půl říkal, že reformy jsou potřeba a že je Mirek Topolánek vede správným směrem. Teď říká, že hlas lidu, který odmítl reformy je legitimní," říká politolog.

Kubáček přemýšlel i o další Klausově větě, že výsledek přinesl jasný signál všem, kteří o takovéto signály stojí.

"Zasahuje tak nepřímo dovnitř ODS i koaliční vlády," myslí si Kubáček. Signál byl podle něj určen levicově smýšlejícím politikům, zejména ve Straně zelených a u lidovců. "Lidé svým hlasováním ukázali, že si přejí řešit více sociální témata a to se u těch stran určitě projeví. Tyto malé strany by se měly vnitřně připravit na možnou spolupráci se sociální demokracií," interpretoval prezidentova slova Jan Kubáček.

Hejtmani: Klausova slova potěšila du duši

Hejtmany, kteří dorazili na večerní jednání výkonné rady ODS, Klausova slova potešila.

"Vyjádření pana prezidenta je milé, potěší to na duši," reagoval na prezidentův projev hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Jeho kolega z Libereckého kraje Petr Skokan nadto řekl, že ocenil Klausovo pozvání na Hrad ještě před volbami.

"Oceňuji, že nás pozval a poděkoval za naši práci," řekl.

Hejtmani navíc okomentovali volební porážku. Řada z nich volá po změně vedení ODS, které je podle nich na vině. 

Jak dopadly volby a co následovalo? Vše o volbách s přívlastkem oranžové naleznete na jednom místě zde

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy