Hybášková se omluví Tlustému. Spojila ho s úplatky

jaa
26. 6. 2008 12:42
Soud europoslankyni uložil také pokutu 50 tisíc
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková se musí omluvit poslanci ODS Vlastimilu Tlustému a zaplatit mu 50 tisíc korun za to, že jeho jméno spojila s úplatkářstvím. Vrchní soud v Praze tak změnil říjnový verdikt městského soudu, který poslanci přiřkl finanční satisfakci, nikoli však omluvu, píše server ceskenoviny.cz.

Podle odvolacího senátu si exministr financí omluvu zaslouží, protože europoslankyně poškodila jeho osobnostní práva. Tlustý požadoval také milion korun odškodného, nakonec mu soud přiřkl pouze padesát tisíc.

Hybášková spojila někdejšího ministra Tlustého s úplatkářstvím před podzimními volbami do senátu a místních zastupitelstev. Tvrdila, že dostala nabídku, aby jí vedená strana SNK-ED dala de facto úplatek ve výši tří milionů korun lidem blízkým ODS.

Za to měla získat ministerstvem financí po léta zadržovaný patnáctimilionový státní příspěvek za mandáty, které strana získala za své lidi v pražském zastupitelstvu.

Prostředník údajně žádal stranu o provizi pro Tlustého, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a jednoho poslance ODS.

Spor mezi Hybáškovou a Tlustým se vedl o jediné slovo. Původně Tlustý žádal, aby se mu Hybášková omluvila za své prohlášení, že měl obdržet úplatek ve výši jednoho milionu. Prvoinstanční soud však někdejší předsedkyni SNK ED dal za pravdu a konstatoval, že toto nikdy neřekla. Tlustý proto v odvolání nahradil slovo "obdržel" slovem "požadoval".

Hybášková pro server ceskenoviny.cz připustila, že se exministr může cítit jejím výrokem rozhořčený. Finanční částku ale označila za "daň jediné nepřesnosti", kdy v rozhovoru pro rádio jmenovala osoby, které požadovaly úplatek, a zapomněla uvést, že údajně. Zároveň však řekla, že neměla důvod o svých informacích pochybovat. Chtěla prý upozornit na korupci, ne poškodit Tlustého.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy