Hybášková se omluví Tlustému. Spojila ho s úplatky

jaa
26. 6. 2008 12:42
Soud europoslankyni uložil také pokutu 50 tisíc
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková se musí omluvit poslanci ODS Vlastimilu Tlustému a zaplatit mu 50 tisíc korun za to, že jeho jméno spojila s úplatkářstvím. Vrchní soud v Praze tak změnil říjnový verdikt městského soudu, který poslanci přiřkl finanční satisfakci, nikoli však omluvu, píše server ceskenoviny.cz.

Podle odvolacího senátu si exministr financí omluvu zaslouží, protože europoslankyně poškodila jeho osobnostní práva. Tlustý požadoval také milion korun odškodného, nakonec mu soud přiřkl pouze padesát tisíc.

Hybášková spojila někdejšího ministra Tlustého s úplatkářstvím před podzimními volbami do senátu a místních zastupitelstev. Tvrdila, že dostala nabídku, aby jí vedená strana SNK-ED dala de facto úplatek ve výši tří milionů korun lidem blízkým ODS.

Za to měla získat ministerstvem financí po léta zadržovaný patnáctimilionový státní příspěvek za mandáty, které strana získala za své lidi v pražském zastupitelstvu.

Prostředník údajně žádal stranu o provizi pro Tlustého, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a jednoho poslance ODS.

Spor mezi Hybáškovou a Tlustým se vedl o jediné slovo. Původně Tlustý žádal, aby se mu Hybášková omluvila za své prohlášení, že měl obdržet úplatek ve výši jednoho milionu. Prvoinstanční soud však někdejší předsedkyni SNK ED dal za pravdu a konstatoval, že toto nikdy neřekla. Tlustý proto v odvolání nahradil slovo "obdržel" slovem "požadoval".

Hybášková pro server ceskenoviny.cz připustila, že se exministr může cítit jejím výrokem rozhořčený. Finanční částku ale označila za "daň jediné nepřesnosti", kdy v rozhovoru pro rádio jmenovala osoby, které požadovaly úplatek, a zapomněla uvést, že údajně. Zároveň však řekla, že neměla důvod o svých informacích pochybovat. Chtěla prý upozornit na korupci, ne poškodit Tlustého.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy