Do Kosova i Afghánistánu, schválili vojákům poslanci

Eva Benešová
16. 6. 2009 17:15
Sněmovna přijala plán zahraničních vojenských misí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Armáda ČR

Praha - Sněmovna schválila plán, podle něhož napřesrok vyšle Česká republika své vojáky do zahraničních vojenských misí.

Pro návrh hlasovalo 122 ze 173 poslanců. Přímo proti jich bylo 29, zbytek se zdržel.

Ministerstvo obrany navrhlo, že vyšle až 550 vojáků do mise KFOR v Kosovu a až 535 do mise ISAF v Afghánistánu. V tom vláda vyšla vstříc ČSSD, původní vnitroresortní dokumenty počítaly na afghánskou misi až s 600 vojáky.

"Byly akceptovány naše připomínky, a proto jsme se rozhodli návrh podpořit. Chtěli jsme, aby se síly soustředily především na provinční a rekonstrukční tým a současně jsme uvítali ukončení protiteroristické operace trvalá svoboda," uvedl ještě před hlasováním šéf zahraničního výboru Jan Hamáček z ČSSD.

KSČM: Válka není řešení

S misemi souhlasí i poslanci ODS, zelení a lidovci. "Měli jsme určité připomínky, ale vláda je vyslyšela. Proto jsme návrh podpořili," prohlásila místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Proti se postavili pouze komunisté a několik sociálních demokratů. "Ukázalo se, že válka problémy v afghánistánu nevyřeší. Náš názor na vysílání vojáků je stále stejný," tlumočil stanovisko KSČM Alexandr Černý.

Dolní komora mise nap říští rok schválila s půlročním předstihem. Plán misí na letošní rok musela vláda přepracovat a poslanci ho schválili nap oslední chvíli až počátkem února.

Zítra by měl o českých vojácích rozhodnout i Senát. Předpokládá se, že ani tam nebude s misemi problém. Zahraniční výbor dnes jednomyslně doporučil senátorům návrh schválit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy