Do Kosova i Afghánistánu, schválili vojákům poslanci

Eva Benešová
16. 6. 2009 17:15
Sněmovna přijala plán zahraničních vojenských misí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Armáda ČR

Praha - Sněmovna schválila plán, podle něhož napřesrok vyšle Česká republika své vojáky do zahraničních vojenských misí.

Pro návrh hlasovalo 122 ze 173 poslanců. Přímo proti jich bylo 29, zbytek se zdržel.

Ministerstvo obrany navrhlo, že vyšle až 550 vojáků do mise KFOR v Kosovu a až 535 do mise ISAF v Afghánistánu. V tom vláda vyšla vstříc ČSSD, původní vnitroresortní dokumenty počítaly na afghánskou misi až s 600 vojáky.

"Byly akceptovány naše připomínky, a proto jsme se rozhodli návrh podpořit. Chtěli jsme, aby se síly soustředily především na provinční a rekonstrukční tým a současně jsme uvítali ukončení protiteroristické operace trvalá svoboda," uvedl ještě před hlasováním šéf zahraničního výboru Jan Hamáček z ČSSD.

KSČM: Válka není řešení

S misemi souhlasí i poslanci ODS, zelení a lidovci. "Měli jsme určité připomínky, ale vláda je vyslyšela. Proto jsme návrh podpořili," prohlásila místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Proti se postavili pouze komunisté a několik sociálních demokratů. "Ukázalo se, že válka problémy v afghánistánu nevyřeší. Náš názor na vysílání vojáků je stále stejný," tlumočil stanovisko KSČM Alexandr Černý.

Dolní komora mise nap říští rok schválila s půlročním předstihem. Plán misí na letošní rok musela vláda přepracovat a poslanci ho schválili nap oslední chvíli až počátkem února.

Zítra by měl o českých vojácích rozhodnout i Senát. Předpokládá se, že ani tam nebude s misemi problém. Zahraniční výbor dnes jednomyslně doporučil senátorům návrh schválit.

 

Právě se děje

před 6 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 33 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy