reklama
 
 

Bursík nařkl vládu z korupce. Fischer chce omluvu

26. 1. 2010 18:45
Exministrovi se nelíbí, jak Fischer naložil s horním zákonem

Praha - Exministr životního prostředí Martin Bursík nařkl vládu premiéra Jana Fischera z korupce a podléhání lobbistům.

Podle něj se premiér s "puncem nevinnosti a velkou podporou veřejnosti" nechal vědomě či nevědomě vtáhnout do machinací kolem novely horního zákona.

Ta vznikla na ministerstvu životního prostředí ještě v době, kdy post ministra zastával právě Martin Bursík. Smyslem novely bylo více ochránit Horní Jiřetín a další obce před těžbou uhlí.

Sněmovna jej ještě jako vládní návrh opakovaně vyřadila z jednání sněmovny.

Fischerův kabinet následně sám zákon se sněmovny stáhl. Nyní jej Zelení předkládají v zjednodušené verzi jako poslanecký návrh. Vláda k němu oproti předešlému znění zaujala negativní stanovisko.

"Zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády," prohlásil Bursík na plénu sněmovny.

"Vláda podlehla, ať již vědomě, nebo nevědomě, to mně nepřísluší hodnotit, lobbistickému tlaku uhelných společností a vydala negativní stanovisko k zákonu, jehož cílem není nic jiného, nežli napravit díru ve stávajícím zákoně, zajistit vymahatelnost práva," zdůrazňoval poslanec za Zelené.

Od Bursíka k Fischerovi a zpět

Odůvodnění odmítavého stanoviska vlády podle něj vychází z nesprávných či dokonce lživých údajů, jež ministrům dodal rezort průmyslu a obchodu. Problematické podle Bursíka je i to, že argumenty proti novele horního zákona vychází z dokumentů, které ještě ani nebyly vládou schváleny.

"Naskočili jste na argumentaci lobby uhelných společností, které si prostě nepřejí projednávání této novely zákona, protože to je v rozporu s jejich obchodními zájmy," vyčítal Fischerovi Bursík.

Premiér, který se jednání poslanců účastnil, na výtky nereagoval. Po skončení schůze však jeho kancelář poslala přes media Bursíkovi otevřený dopis. A za nařčení žádá veřejnou omluvu. 

"Nehodlám polemizovat s vámi vznesenými argumenty ohledně stanoviska vlády k vašemu návrhu  zákona. Na svůj názor máte jistě právo a já respektuji, že je jiný než názor vlády," píše Fischer Bursíkovi.

"Co však přijmout nemohu je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil. Učinil jste tak bez jakéhokoli důkazu a já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji," stojí dál v dopise.

autor: Martina Machová | 26. 1. 2010 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama