Bém spisovatelem: Za knihu o Everestu dostal 725 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
29. 6. 2012 12:14
Exprimátor to uvedl v majetkovém přiznání. Podobnou částku si vydělal už v roce 2008
Pavel Bém ukazuje fotku z Everestu.
Pavel Bém ukazuje fotku z Everestu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanec Pavel Bém by se klidně uživil i jako spisovatel.

Tedy alespoň podle jeho majetkového přiznání to tak vypadá. Bývalý primátor Prahy v něm uvedl, že si loni vydělal 725 tisíc korun za knihu Třetí Everest: poznání bolí.

Tu napsal společně se svým přítelem Rudolfem Švaříčkem poté, co zdolal nejvyšší horu světa. Švaříčkova firma Livingstone ji vydala v roce 2007 a za dva roky se prodaly tři tisíce výtisků.

Na statisícový honorář si Bém díky této knize přišel už v roce 2008. Tehdy přiznal částku 700 tisíc korun.

Kolik se prodalo knih, firma tají

Kniha se na internetu prodává za 999 korun i více. Její součástí je třeba filmové DVD Pavla Béma, lampion z Nepálu nebo kámen s mantrou.

"Nejsem oprávněna cokoliv sdělovat. Věřím, že to, co pan Bém uvedl, má zadokumentované," řekla Darja Milošová z firmy Livingstone, když se jí Aktuálně.cz ptalo na detaily, za co konkrétně si exprimátor peníze vydělal.

Vydavatelství tají i to, kolik knih se doposud prodalo. A Bém má v současné době telefon vypnutý.

"Měl jsem čest podívat se, jak vypadá střecha světa a vše pod ní. Je to nádherný zážitek, který se dá velmi obtížně přenést," vyprávěl Bém mimo jiné po svém návratu z horolezecké výpravy v roce 2007.   

Fotky z návratu exprimátora z výstupu na Mount Everest, podívejte se: 

Kromě zmíněného honoráře si ke svému poslaneckému platu přišel v loňském roce ještě na 216 tisíc korun.

Jde o různé odměny za členství v dozorčí radě Letiště Praha, představenstvu pražského dopravního podniku nebo lékařskou praxi ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy