Roušky si ušijte. Záchranářce chybí vybavení, podle šéfa šíří paniku

Domácí Domácí
18. 3. 2020 20:12
Zdravotnická záchranářka v otevřeném dopise prohlásila, že Středočeský kraj v distribuci ochranných prostředků selhává. Teď má problém. Podle vedení lže a porušila pracovní kázeň.
Jaroslava Pokorná Jermanová.
Jaroslava Pokorná Jermanová. | Foto: Jakub Plíhal

Je v první linii boje proti šíření nového typu koronaviru. Podle svých slov ale postrádá potřebnou ochranu v podobě respirátoru. Proto záchranářka Veronika Brožová po třetí noční směně poslala otevřený dopis středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové z hnutí ANO.

Hejtmanka už zkraje března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, rozeslala e-mail do všech krajských nemocnic a na záchranku. Ujistila, že je zapotřebí chránit nejrizikovější skupiny, mezi které patří také záchranáři.

Ovšem někteří z nich si teď, téměř po dvou týdnech, stěžují, že stále nejsou dostatečně chránění.

"V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní civilisté, kteří dnes pojedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos, my nemáme nic," napsala v úterý Brožová z výjezdové skupiny záchranky ve Zdibech.

Upřesnila, že na stanovišti mají k dispozici jediný respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek při výjezdu k infekčnímu pacientovi, což považuje za nedostatečné. Chybí také roušky. "Máme je z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla," řekla Brožová.

"Dokonce nám přišla SMS zpráva od nadřízeného, že kdo umí šít, ať si ušije látkovou roušku," dodala pro Seznam Zprávy.

Její kolegové v Praze už od víkendu používají maximální vybavení - kromě respirátorů také ochranný oblek. Což je stěžejní, neboť v případě nákazy většího množství zdravotníků se ještě zvýší nápor na již tak přetížené české zdravotnictví.

Brožová vnímá situaci jako "obrovské selhání" šéfů středočeské záchranky i samotného kraje. Po hejtmance Pokorné Jermanové žádá vysvětlení: "To, co se dozvídám z médií, se neslučuje s realitou. Ubezpečte mě prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze."

Vedení záchranky tento týden zajistilo padesát respirátorů, ovšem posádek je v celém kraji osmdesát. Deset respirátorů dále věnovala Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity.

Problém s ochrannými pomůckami řeší také všechny nemocnice, doktoři, zubaři či policisté. Potřebné dodávky by měly dorazit koncem týdne.

Porušení pracovní kázně

Pokorná Jermanová v úterním videu na Facebooku prohlásila, že kraj v pondělí rozdělil zhruba tři tisíce respirátorů, které dostal od vlády. Ve středu jich má být dalších 20 tisíc pro zdravotní a sociální služby. O počtech hejtmanka průběžně informuje

Tvrdí, že ochranné pomůcky jsou zajištěny v dostatečném množství, a zopakovala, že zdravotníci mají prioritu. Proti dopisu záchranářky se ohradila, přičemž odkázala na ředitele středočeské záchranky Jiřího Knora. Ten označil dopis za nepravdivý, podle něj Brožová "neprofesionálním selháním" šíří paniku.

"Všechny naše vozy jsou a budou nadále vybaveny kompletními ochrannými prostředky a pomůckami (OOPP) proti vysoce nebezpečným nákazám, a to včetně respirátorů jak pro členy posádky, tak pro pacienta," uvedl Knor. "Pokud jsou tyto prostředky použity, vrací se vůz na základnu k jejich doplnění. Opravdu nehrozí, že byste proti hrozbě viru zůstali 'nazí'."

Brožová má kvůli dopisu problém, neboť podle předpisů porušila kázeň. "Důrazně vás žádám, abyste dříve, než naprosto neprofesionálně začnete hovořit, navíc lživě, k povětšinou laické veřejnosti, kontaktovala mě či ostatní členy vedení záchranky a problémy řešila primárně s námi," vzkázal záchranářce Knor.

A doplnil: "Jiný postup je považován za porušení pracovní kázně s pracovněprávními důsledky z toho vyplývajícími. Berte proto mimo jiné také na vědomí, že vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy