Průzkum: Babišovi se Sobotkou věří polovina lidí, nejhůř dopadl Kalousek a Kleslová

ČTK ČTK
1. 10. 2015 17:22
Ze zástupců sněmovních politických stran lidé dlouhodobě nejvíc věří Andreji Babišovi a Bohuslavu Sobotkovi. Přibližně padesátiprocentní důvěru mají oba politici už dva roky, od května ale několik procent ztratili. Na opačné straně žebříčku jsou Miroslav Kalousek nebo Radmila Kleslová. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, do kterého se zapojilo 994 lidí.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Z představitelů sněmovních politických stran Češi i v září nejvíc věřili ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Ministr financí se aktuálně těší důvěře 53 procent lidí, premiérovi pak důvěřuje 49 procent občanů. Důvěra v Babiše ale od květnového průzkumu klesla o dva a v Sobotku o čtyři procentní body. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ostatním politikům věří méně než 40 procent obyvatel Česka. Největší důvěru z nich měli v září místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová spolu s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem, kterým věřilo 34 procent lidí, a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s důvěrou 33 procent.

Negativně pak lidé vnímají místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska (11 procent) nebo starostku Prahy 10 za hnutí ANO Radmilu Kleslovou (10 procent).

Nedůvěru vede Kalousek

Při opačných dotazech na nedůvěru uvedlo hned 84 procent lidí Miroslava Kalouska, zároveň 60 procent nevěří jeho spolustraníkovi Karlu Schwarzenbergovi. Jen o tři procenta lépe dopadl Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie), kterému ale zároveň nejvýrazněji vzrostla důvěra; zvýšila se o šest procentních bodů na 30 procent. Nad polovinou (52 procent) skončil s nedůvěrou ještě Vojtěch Filip (KSČM).

Při srovnání kladného a záporného hodnocení převažují vyjádření důvěry jen u Babiše, Sobotky a Roithové.

Lidé mohli hodnotit 29 čelných představitelů stran zastoupených ve Sněmovně. Do výzkumu CVVM zařadilo politiky s formálně nejvyššími stranickými funkcemi, tedy všechny předsedy stran a také některé místopředsedy a šéfy poslaneckých klubů. Tazatelé se mezi 7. a 14. zářím ptali 994 lidí ve věku od 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy