Po nočních bouřkách zasahovali hasiči, tisíce domácností byly bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2020 16:13
V noci na středu se prohnaly Českem bouřky se silným větrem, největší škody napáchaly na Moravě. Hasiči kvůli nim vyjížděli nejčastěji k popadaným stromům, pádům elektrického vedení nebo poničeným střechám. Bez elektřiny bylo více než 70 tisíc domácností, energetici již téměř všechny závady odstranili, zbývá posledních několik desítek poruch na Zlínsku a jižní Moravě.
Olomoučtí hasiči při zásahu na jedné ze střech, kterou poničila středeční bouřka.
Olomoučtí hasiči při zásahu na jedné ze střech, kterou poničila středeční bouřka. | Foto: Twitter Hasiči Olomouc

Především popadané stromy či utržené části střech odstraňovali a zajišťovali hasiči v souvislosti s nočními bouřkami v Olomouckém kraji. Zasáhly především Přerovsko, a to Hranice a okolí, sdělil ve středu ráno mluvčí hasičů Radek Buryánek. Hasiči v souvislosti s počasím evidovali do dnešního rána zhruba sto výjezdů. Na mnoha místech následky bouře stále odstraňují, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Bouřka se Přerovskem prohnala v úterý v pozdních večerních hodinách.

Ve Zlínském kraji bouře způsobila problémy s dodávkou elektřiny na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Vedle energetiků do terénu vyjížděli i hasiči, kteří měli v kraji nahlášeno kvůli bouřce na 250 událostí, řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Zajišťovali například poškozené střechy na domech. Poté, co vítr utichl, likvidovali zejména nalomené stromy, které hrozily pádem, či ulámané větve na silnicích. Na Uherskohradišťsku v Hluku od blesku chytlo pole a v Hradčovicích hořel transformátor. Tisíce domácností zůstaly bez proudu, energetikům se přes noc podařilo asi polovinu závad odstranit. Před polednem bylo stále bez proudu asi 9000 domácností, řekla mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Na Vysočině je kvůli poškozenému trakčnímu vedení po středeční bouřce stále omezený provoz vlaků mezi Křižanovem a Ostrovem nad Oslavou na trati z Brna do Žďáru nad Sázavou. Opravy by měly podle Správy železnic skončit kolem 18:00, rychlíky v uvedeném úseku nyní nabírají až půlhodinové zpoždění a regionální vlaky nahrazují autobusy. Informace na webu Českých drah potvrdila mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Vlaky mohou v tomto úseku projíždět jen po jedné koleji.

Bez dodávek elektřiny jsou ještě stovky domácností na Třebíčsku a na Pelhřimovsku. Na Třebíčsku bylo kolem 08:00 bez elektřiny asi 800 domácností, na Pelhřimovsku 500, sdělila Slavíková.

Hasiči na Vysočině měli od středečních 18:00 kvůli počasí přes 150 technických zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic. Jak uvedli na webu, v Moravci na Žďársku a v Polné spadl strom na střechu domu.

Po úterní večerní bouřce bylo ráno na jižní Moravě stále 3000 domácností bez elektřiny, nejvíce je jich na Hodonínsku.

Bezprostředně po bouřce bylo bez proudu 19 000 domácností. "Jen na Hodonínsku se nám od úterý podařilo dodávky elektřiny obnovit pro 10 000 domácností, ale výpadky proudu se stále týkají 5000 domácností. Na Břeclavsku je bez elektřiny asi 600 domácností a v oblasti Brno-venkov zhruba 1000. Všechny naše pracovní čety jsou od rána opět v terénu a pokračují v odstraňování poruch. Předpokládáme, že dnes se podaří vše vyřešit," uvedla Slavíková.

Jihomoravští hasiči likvidovali následky bouřky provázené silným větrem téměř do půlnoci. Pomáhali u 140 případů, většinou odstraňovali nebezpečně nahnuté nebo vyvrácené stromy a zlomené větve.

Hasiči ve středních Čechách měli kvůli větrnému počasí dvojnásobný počet výjezdů. Za úterý evidují 90 výjezdů, z toho ve 25 případech odstraňovali popadané stromy, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Podle mluvčího foukal silný vítr, bouřka ale region nezasáhla. "Zaznamenali jsme větší počet vyvrácených a popadaných stromů, ale bouřka se nám vyhnula," uvedl Svoboda. Nebylo proto nikde nutné například čerpat vodu ze zatopených sklepů.

Silná bouře v Pardubickém kraji polámala desítky stromů. Jeden vyvrácený strom spadl v Moravské Třeové na Svitavsku i na jedoucí auto, v kterém cestoval manželský pár, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. "Žena byla těhotná a utrpěla lehké zranění. Do péče si nastávající maminku ihned převzala zdravotnická záchranná služba, která ji odvezla do nemocnice," řekla Horáková.

Hasiči tam vyjeli kvůli bouřce ke 48 případům. Například strom spadl na dům ve Svitavách a poškodil střechu. Největší škody bouřka napáchala na Svitavsku, zejména v okolí Poličky, Svitav a Moravské Třebové.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy