Po nočních bouřkách zasahovali hasiči, tisíce domácností byly bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2020 16:13
V noci na středu se prohnaly Českem bouřky se silným větrem, největší škody napáchaly na Moravě. Hasiči kvůli nim vyjížděli nejčastěji k popadaným stromům, pádům elektrického vedení nebo poničeným střechám. Bez elektřiny bylo více než 70 tisíc domácností, energetici již téměř všechny závady odstranili, zbývá posledních několik desítek poruch na Zlínsku a jižní Moravě.
Olomoučtí hasiči při zásahu na jedné ze střech, kterou poničila středeční bouřka.
Olomoučtí hasiči při zásahu na jedné ze střech, kterou poničila středeční bouřka. | Foto: Twitter Hasiči Olomouc

Především popadané stromy či utržené části střech odstraňovali a zajišťovali hasiči v souvislosti s nočními bouřkami v Olomouckém kraji. Zasáhly především Přerovsko, a to Hranice a okolí, sdělil ve středu ráno mluvčí hasičů Radek Buryánek. Hasiči v souvislosti s počasím evidovali do dnešního rána zhruba sto výjezdů. Na mnoha místech následky bouře stále odstraňují, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Bouřka se Přerovskem prohnala v úterý v pozdních večerních hodinách.

Ve Zlínském kraji bouře způsobila problémy s dodávkou elektřiny na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Vedle energetiků do terénu vyjížděli i hasiči, kteří měli v kraji nahlášeno kvůli bouřce na 250 událostí, řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Zajišťovali například poškozené střechy na domech. Poté, co vítr utichl, likvidovali zejména nalomené stromy, které hrozily pádem, či ulámané větve na silnicích. Na Uherskohradišťsku v Hluku od blesku chytlo pole a v Hradčovicích hořel transformátor. Tisíce domácností zůstaly bez proudu, energetikům se přes noc podařilo asi polovinu závad odstranit. Před polednem bylo stále bez proudu asi 9000 domácností, řekla mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Na Vysočině je kvůli poškozenému trakčnímu vedení po středeční bouřce stále omezený provoz vlaků mezi Křižanovem a Ostrovem nad Oslavou na trati z Brna do Žďáru nad Sázavou. Opravy by měly podle Správy železnic skončit kolem 18:00, rychlíky v uvedeném úseku nyní nabírají až půlhodinové zpoždění a regionální vlaky nahrazují autobusy. Informace na webu Českých drah potvrdila mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Vlaky mohou v tomto úseku projíždět jen po jedné koleji.

Bez dodávek elektřiny jsou ještě stovky domácností na Třebíčsku a na Pelhřimovsku. Na Třebíčsku bylo kolem 08:00 bez elektřiny asi 800 domácností, na Pelhřimovsku 500, sdělila Slavíková.

Hasiči na Vysočině měli od středečních 18:00 kvůli počasí přes 150 technických zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic. Jak uvedli na webu, v Moravci na Žďársku a v Polné spadl strom na střechu domu.

Po úterní večerní bouřce bylo ráno na jižní Moravě stále 3000 domácností bez elektřiny, nejvíce je jich na Hodonínsku.

Bezprostředně po bouřce bylo bez proudu 19 000 domácností. "Jen na Hodonínsku se nám od úterý podařilo dodávky elektřiny obnovit pro 10 000 domácností, ale výpadky proudu se stále týkají 5000 domácností. Na Břeclavsku je bez elektřiny asi 600 domácností a v oblasti Brno-venkov zhruba 1000. Všechny naše pracovní čety jsou od rána opět v terénu a pokračují v odstraňování poruch. Předpokládáme, že dnes se podaří vše vyřešit," uvedla Slavíková.

Jihomoravští hasiči likvidovali následky bouřky provázené silným větrem téměř do půlnoci. Pomáhali u 140 případů, většinou odstraňovali nebezpečně nahnuté nebo vyvrácené stromy a zlomené větve.

Hasiči ve středních Čechách měli kvůli větrnému počasí dvojnásobný počet výjezdů. Za úterý evidují 90 výjezdů, z toho ve 25 případech odstraňovali popadané stromy, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Podle mluvčího foukal silný vítr, bouřka ale region nezasáhla. "Zaznamenali jsme větší počet vyvrácených a popadaných stromů, ale bouřka se nám vyhnula," uvedl Svoboda. Nebylo proto nikde nutné například čerpat vodu ze zatopených sklepů.

Silná bouře v Pardubickém kraji polámala desítky stromů. Jeden vyvrácený strom spadl v Moravské Třeové na Svitavsku i na jedoucí auto, v kterém cestoval manželský pár, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. "Žena byla těhotná a utrpěla lehké zranění. Do péče si nastávající maminku ihned převzala zdravotnická záchranná služba, která ji odvezla do nemocnice," řekla Horáková.

Hasiči tam vyjeli kvůli bouřce ke 48 případům. Například strom spadl na dům ve Svitavách a poškodil střechu. Největší škody bouřka napáchala na Svitavsku, zejména v okolí Poličky, Svitav a Moravské Třebové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy