Prague Pride chtěli narušit extremisté. Na Letnou přišly desítky tisíc lidí

Duha v deštivé Praze. Podívejte se na snímky z pestrobarevného průvodu Prague Pride
Jako každoročně prošel i letos Prahou karnevalový průvod gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Lidé se na Václavském náměstí začali scházet už v sobotu dopoledne.
Navzdory deštivému počasí jich dorazil velký počet. Na akci dohlíželo několik desítek policistů.
Policie odhaduje, že se průvodu zúčastnilo 25 až 30 tisíc lidí.
Účastníci vyjádřili svou účastí podporu zástupcům sexuálních menšin. Duha je jejich symbolem již od 70. let minulého století.
Foto: Radek Vebr
ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2019 15:43
Z Václavského náměstí ve 12:45 vyrazil do ulic Prahy průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Tisíce lidí s duhovými vlajkami a doplňky se na náměstí scházely od dopoledních hodin. Po třetí hodině dorazil poslední účastník průvodu na Letnou, kde pokračuje další program. Barevný pochod na cestě městem doprovázelo 21 alegorických vozů se zvukovými systémy. Na pořádek dohlížejí desítky policistů.

Podle policie se akce zúčastnilo 25 až 30 tisíc lidí, organizátoři se přiklánějí k vyššímu odhadu. Loni se pochodu zúčastnilo kolem 35 tisíc lidí. Již druhým rokem vyjely v čele průvodu tři duhově ozdobené vozy Mini Cooper, ve kterých se vezly osobnosti oceněné titulem Maršál nebo Maršálka za podporu a prosazování rovných práv pro komunitu LGBT.

Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer.

Za nimi šla také velká "bílá zóna", se svatebním kočárem. "Tu zorganizovala iniciativa za manželství pro gay a lesbické páry Jsme fér! Každý, kdo má bílé tričko, bílé šaty, je prostě oblečený do svatebního, může se připojit a podpořit Jsme fér!," uvedla mluvčí festivalu Prague Pride Bohdana Rambousková.

Kampaň podle ní začala v roce 2017, zákon se podařilo předložit loni v létě. Poté ale poslanci a poslankyně projednávání odložili. "My věříme, že třeba i ta dnešní účast v tom bílém sektoru Prague Pride ukáže, že téma společnost zajímá a že by se k němu měla Sněmovna vrátit," dodala mluvčí festivalu.

Rambousková očekává, že přes deštivé počasí projde Prahou minimálně stejně lidí jako při loňském průvodu. Tehdy se jich podle ní sešlo přes 35 tisíc.

Průvod se v Revoluční ulici potkal asi s desítkou extremistů, policie je oddělila stranou. "Skupinka asi deseti lidí se snažila ten průvod zastavit, odclonili jsme je stranou a pokračuje se dál," uvedl mluvčí. Odpůrci se také pokusili účastníky průvodu napadnout. 

V čele průvodu šel i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se akce zúčastnil i loni a chtěl tak vyjádřit podporu zástupcům sexuálních menšin, kteří v mnoha zemích stále čelí represi. Hřib před začátkem průvodu uvedl, že v letošním roce jde také o podporu zákona o manželství stejnopohlavních párů, který by měla projednat Sněmovna.

"Mělo by přinést stejná práva a povinnosti všem," řekl. Zákon podpořil i primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN), který se dnešního průvodu rovněž účastní.

Na Letné, kam průvod v dorazil v odpoledních hodinách, se koná hudební program, odehraje se na čtyřech pódiích. Zájemci budou moci festivalové dění sledovat i z výšky z ruského kola. Konat se bude jarmark neziskových organizací. Do deváté hodiny večer si bude možné nechat zdarma udělat testy na AIDS a další choroby.

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.

Protesty ale slábly a v minulých ročnících podél trasy protestovaly pouze skupinky extremistů. Od účastníků je oddělili policisté, na místě byl policejní antikonfliktní tým. Letos protesty nahlášeny nebyly. Na Václavském náměstí se však objevily skupiny lidí, kteří s průvodem nesouhlasí. Dorazily s transparenty odkazujícími k Ježíšovi a s vlajkami, podle kterých by se účastníci pochodu měli bát božího hněvu.

Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT. Spolek Prague Pride, který přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby. 

Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá. Tvrdí, že aktivisté slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Organizace oponují tím, že se společnost vyvíjí.

Poukazují na výsledky průzkumů. Podle loňských zjištění agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Rostoucí podporu ukazují i jiné výzkumy.

Video: Podívejte se na záběry z letošní Prague Pride

Průvod Prague Pride Parade | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 57 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy