Vinen ve všech bodech. Dahlgren dostal doživotí. Mohl by útočit znovu, zdůvodnil soudce

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 20. 7. 2016 10:02
Američan Kevin Dahlgren je vinný ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných, kterou spáchal před třemi lety v Brně-Ivanovicích. Soudce Michal Zámečník mu dal doživotní trest. Rozsudek je nepravomocný, Dahlgrenův advokát se ihned proti rozsudku odvolal. Státní zástupkyně Ludmila Doležalová pro Dahlgrena navrhovala výjimečný trest 20 až 30 let nebo doživotí. Jeho obhájce Richard Špíšek chtěl, aby ho soud zprostil obžaloby. Podle něj neexistuje dostatek důkazů prokazujících jeho vinu.
Vězeňská služba vede Kevina Dahlgrena do soudní síně, kde si vyslechne rozsudek.
Vězeňská služba vede Kevina Dahlgrena do soudní síně, kde si vyslechne rozsudek. | Foto: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně poslal Kevina Dahlgrena na doživotí do vězení za vraždu čtyř příbuzných. Američan zůstane dál ve vazbě, protože hrozí, že by se vyhýbal nástupu výkonu trestu. Dahlgren má také zaplatit pozůstalým odškodnění. Rozsudek není pravomocný, Dahlgren se již proti němu odvolal.

U soudu dříve zaznělo, že měl Američan psychické problémy. Podle znalců trpí vážnou smíšenou poruchou osobnosti.

Soudce Michal Zámečník v zaplněné soudní místnosti, kde je asi 80 lidí, uznal Dahlgrena vinným ve všech bodech obžaloby a konstatoval, že vraždil zvlášť surovým způsobem. Muž, jehož jako prvního občana USA vydala americká justice do České republiky, si má svůj trest odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Dahlgren přijal rozsudek bez větších emocí. Líčení v první řadě soudní síně přihlíželi i jeho rodiče. Ti dřív řekli, že svému synovi věří, že je nevinný.

"Skutek se nepochybně stal. Čin nemohl spáchat nikdo jiný než on," řekl soudce Michal Zámečník a dodal, že rodina pro něj byla reprezentantem frustrujících požadavků.

Dahlgren má také zaplatit odškodnění přes 400 tisíc korun. Se zbytkem nároku soudce odkázal poškozené na občanskoprávní řízení.

Soudce jako jeden z důkazů viny Dahlgrena označil jeho kraťasy, na kterých se našly desítky kapek krve. Američan je měl při příletu do Washingtonu u sebe. "Nemohly se na kraťasy dostat otěrem, nýbrž dopadem na látku."

Soud má podle Zámečníka dostatek nepřímých důkazů, které dokládají vinu Dahlgrena. Na totéž v úterní závěrečné řeči poukazovala také státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Zámečník se také zabýval otázkou příčetnosti Dahlgrena, poukázal na výsledky znaleckých posudků, které u soudu zazněly dříve. "Trpěl jen smíšenou poruchou osobnosti, což však neznamená, že byl nepříčetný," zdůraznil soudce.

Dahlgren se podle soudce po činu choval velice racionálně, což nenapovídá tomu, že by nemohl ovládat svoje chování. Poukázal na to, že po vraždění nasedl do taxi a odjel na letiště do Vídně. "Byl si bez problémů schopen vyměnit peníze v bance, protože taxikář nechtěl přijmout cizí měnu. Choval se tak, že si nikdo ničeho nevšiml," popsal Zámečník.

"Zločin, kterého se obžalovaný dopustil, je mimořádně zavrženíhodný. Rodina mu poskytla přístřeší, byla na něj milá. Obžalovaný si činem řešil osobní problémy se svým vlastním egem," řekl soudce s tím, že by Dahlgren mohl svůj čin v budoucnu opakovat. "Jeho další pobyt na svobodě je nebezpečný," dodal Zámečník.

Dahlgrenův obhájce Richard Špíšek se proti rozsudku na místě odvolal. U odvolacího soudu se bude snažit poukázat na znalecké posudky provedené v USA. Ty poukazují na Dahlgrenovu nepříčetnost v době spáchání vražd.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová novinářům řekla, že neměla důvod se odvolávat. Nakolik je pravděpodobné, že by si Dahlgren odpykal svůj trest ve Spojených státech, se blíže nevyjádřila. "Byl by to zdlouhavý proces, který už jde mimo mě," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz. Doležalová popsala, že případ byl pro obžalobu náročný hlavně v začátcích, kdy česká justice bojovala o Dahlgrenovo vydání do Česka. "Velmi mi pomohli kolegové z ministerstva zahraničních věcí," komentovala to.

Dahlgren se od dětství potýká s úzkostmi

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová pro Dahlgrena navrhovala výjimečný trest 20 až 30 let vězení nebo doživotí. Podle ní jeho vinu dokládal řetězec nepřímých důkazů. Dahlgren po vraždění, jehož surovost překvapila i otrlé kriminalisty, těla obětí odtáhl do garáže rodinného domu, tam je obalil do látek a potom se je pokusil zapálit. Dýmu si ale všimli sousedé, kteří zavolali hasiče a policii.

Dahlgren do Brna za svými příbuznými přijel před třemi lety. V Americe se nemohl začlenit do společnosti, trpěl psychickými problémy. Podle své výpovědi slýchával hlasy, které mu namlouvaly, že udělá něco špatného. Také přemýšlel, že se vydá do Afriky zabíjet pytláky, jednou se dokonce vydal vraždit drogové dealery, které ale nenašel. Předvolaní znalci u soudu řekli, že se Dahlgren potýkal s úzkostmi a trpí smíšenou poruchou osobnosti. Právě kvůli psychickému stavu jeho obhájce Richard Špíšek navrhoval, aby ho soud zprostil obžaloby. Advokát v úterý řekl, že k jednoznačnému prokázání viny nedošlo.

"Přímé důkazy provedeny nebyly. Ostatní důkazy byly vesměs nepřímé," bránil Dahlgrena Špíšek. "Pokud čin spáchal obžalovaný, jako jediné vysvětlení se nabízí jeho psychický stav, sluchové halucinace a bludy," doplnil.

U soudu, kde v úterý zazněly závěrečné řeči, poprvé třiadvacetiletý mladík využil možnosti vypovídat. Uvedl, že ho sužoval iracionální strach - bál se, že na něj ze skříně vyskočí vrazi nebo že v jeho bazénu plavou žraloci. Dahlgren se k činu nepřiznal a lítost přímo neprojevil.

Ve chvíli, kdy se zdálo, že začne popisovat události osudného dne v Brně-Ivanovicích, zůstal jen u konstatování, že smrt příbuzných považuje za "velkou tragédii." Podle znalců je egocentrický a nedokáže se vyrovnat s tlakem okolí, aby se začlenil do společnosti.

"Pan obžalovaný si tady léčil svoje vlastní ego. Neváhám říct: Vyhladil jednu funkční rodinu," upozornila v úterý Doležalová. Dahlgren do Brna za příbuznými dojel, aby našel sám sebe; plánoval, že bude v Česku učit angličtinu. Svou zlost, že ani v Evropě se mu nedaří, ale nasměřoval na své příbuzné. V květnu 2013 zvlášť surovým způsobem zabil čtyři lidi - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý.

Hlavní líčení začalo na přelomu května a června, vypovídalo mnoho svědků, sousedé, uklízečka, pošťačka i přítelkyně jednoho ze zavražděných mladíků. Vypovídali i patologové, kteří popsali brutalitu a mnohočetnost zranění zavražděných. Dahlgren od loňska čekal na rozsudek ve vazbě v Brně-Bohunicích.

 

Právě se děje

Další zprávy