Soud spletl datum a anarchista obviněný z teroristického útoku je venku z vazby

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
7. 12. 2015 17:30
Hlavní obviněný v kauze plánovaného teroristického útoku na vlak Petr S. byl po více jak půl roce propuštěn z vazební věznice Ruzyně. Podle advokáta Petra Šťastného se pravděpodobně jednalo o procesní chybu. Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová doplnila, že se nejedná o chybu dozorujícího státního zástupce. Ve vazbě tak v současné době zůstává poslední obviněný Martin I. Alexandra S., která je občankou jiného státu, je také obviněná z přípravy teroristického útoku. Je však od začátku vyšetřovaná na svobodě. Další dva obvinění jsou stíháni z neoznámení trestného činu a jsou také od začátku kauzy na svobodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Petr S., který je považován za hlavního strůjce plánů teroristického útoku anarchistů na vlak, byl ve středu propuštěn z vazební věznice Ruzyně. Podle jeho advokáta Petra Šťastného se pravděpodobně jednalo o procesní chybu.

"Dalo by se to nazvat jako procesní chyba, státní zástupce návrh na prodloužení vazby prostě nepodal," řekl Aktuálně.cz advokát Petr Šťastný. Deníku Referendum to potvrdil v rozhovoru i sám Petr S.

Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová doplnila, že se nejedná o chybu dozorujícího státního zástupce. "Nebyl v čas podán návrh na ponechání obviněného ve vazbě, a to z důvodu, že obvodní soud pro Prahu 5 na své předchozí rozhodnutí o ponechání obviněného ve vazbě nesprávně vyznačil právní moc, kterou se státní zástupce řídil," řekla k propuštění Zenklová a dál nechtěla případ komentovat.

Ve vazbě je poslední obviněný

Ve vazbě tak v současné době zůstává poslední obviněný Martin I. "Pokud se jednalo o procesní pochybení, předpokládám, že důvody vazby budou u pana Martina I. nadále platit a zůstane ve vězení," sdělil Šťastný a dodal, že nevidí důvod, proč by měl být Petr S. znovu vzat do vazby, když neuteče a bude jako obviněný spolupracovat.

Z přípravy teroristického útoku je také obviněná Alexandra S., která je občankou jiného státu. Je však od začátku vyšetřovaná na svobodě. Další dva obvinění jsou stíháni z neoznámení trestného činu a jsou také od začátku kauzy na svobodě.

Akce Fénix a Síť revolučních buněk

Policisté zasáhli proti anarchistům v rámci akce Fénix na začátku května tohoto roku. Od začátku spojovali zadržené s anarchistickou organizací Síť revolučních buněk, která se hlásí k několika žhářským útokům na policejní auta a mýtnou bránu a angažuje se i v kauze Řízkárna.

Tu však vyřadili k samostatnému projednání. Tím získalo vyšetřování značné trhliny.

V případu se později objevili dva infiltrovaní agenti, o nichž pětice obviněných tvrdí, že je úvahy a debaty o útoku vyprovokovaly.

"Ve chvíli, kdy zjistili, že žádné informace nedostávají, že všechno, co mají, vaří z vody, tak si zřejmě řekli, už to stálo miliony. Konspirační byty, odposlechy, konspirační životy. Potřebovali nějaký výsledek. Tak pro ně nebyla jiná možnost než udělat takovouto absurditu," řekl v rozhovoru pro Deník Referendum Petr. S. a brání se tím, že žádný útok realizovat nechtěli.

Obhájci všech obviněných v této kauze od začátku vyšetřování nasazení tajných agentů rozporují. A je tak pravděpodobné, že právě tímto směrem zamíří obhajobu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy