Co si myslí Češi o Islámském státu? Je pro nás hrozbou, vyplývá z výzkumu veřejného mínění

Martina Heroldová
1. 12. 2015 17:49
Podle výzkumu výrazně stoupá zájem veřejnosti o problematiku Islámského státu, zájem o ukrajinskou krizi naopak upadá. Lidé obecně považují aktivity Islámského státu za hrozbu nejen pro Evropu, ale i pro Českou republiku.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zájem obyvatel Česka o dění kolem Islámského státu (IS) během několika posledních měsíců vzrostl stejně jako obavy z islamistického terorismu.

O vývoj situace kolem organizace, která stojí i za nedávnými atentáty v Paříži, se zajímají podle zveřejněných dat Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM) dvě třetiny populace. Zájem od června narostl o osm procentních bodů, přičemž významně přibyl podíl lidí, kteří se o vývoj zajímají "rozhodně".

Sociologický průzkum zjišťoval, zda se lidé zajímají o vývoj situace kolem IS a zda jej v souvislosti s jeho aktivitami považují za hrozbu pro světový mír, pro Evropu nebo i přímo pro Českou republiku. Analogické otázky pak byly respondentům položeny i v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Na první otázku, tedy, jestli se účastník průzkumu zajímá o vývoj situace kolem Islámského státu, odpovědělo kladně celkem 65 % respondentů (26 % rozhodně ano, 39 % spíše ano). 26 % pak odpovědělo spíše ne a 9 % se o situaci nezajímá vůbec. Do šetření se na začátku listopadu zapojilo celkem 1 054 účastníků starších 15 let.

Zájem o Ukrajinu klesá

Stejná otázka pak byla respondentům položena v souvislosti se situací na Ukrajině. O tu se naopak 57 % účastníků nezajímá (42 % odpovědělo spíše ne, rozhodně ne 15 %). Největší zájem u ukrajinskou krizi u nás byl v březnu 2014, oproti němu je dnes patrný úpadek o 21%.

Graf zájmu veřejnosti o IS a Ukrajinu.
Graf zájmu veřejnosti o IS a Ukrajinu. | Foto: CVVM

Zájem o Islámský stát u nás obecně roste. Jen od začátku roku stoupl o 11 % a v porovnání se zájmem o stejnou geografickou oblast v předchozích letech je výrazně vyšší.

CVVM také uvádí, že zájem o IS v současnosti výrazně převyšuje zájem o dění v jiných oblastech, které výzkumy zkoumaly v minulosti.

Bezpečnostní hrozba

Druhá otázka zjišťovala, jestli představuje Islámský stát v souvislosti s jeho aktivitami pro občany bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu či pro světový mír.

Jako hrozbu pro mír ve světě vnímá IS 88 % dotázaných (z toho 57 % rozhodně ano, 31 % spíše ano). Pro evropskou bezpečnost je IS hrozbou v 89 % odpovědí a možnost ohrožení České republiku vnímá 77 % dotázaných.

Ukrajinskou situaci vnímá jako ohrožení pro světový mír 55 %,  pro Evropu 60 % a pro Českou republiku 49 % respondentů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy