reklama
 
 

Co si myslí Češi o Islámském státu? Je pro nás hrozbou, vyplývá z výzkumu veřejného mínění

1. 12. 2015 17:49
Podle výzkumu výrazně stoupá zájem veřejnosti o problematiku Islámského státu, zájem o ukrajinskou krizi naopak upadá. Lidé obecně považují aktivity Islámského státu za hrozbu nejen pro Evropu, ale i pro Českou republiku.

Praha - Zájem obyvatel Česka o dění kolem Islámského státu (IS) během několika posledních měsíců vzrostl stejně jako obavy z islamistického terorismu.

O vývoj situace kolem organizace, která stojí i za nedávnými atentáty v Paříži, se zajímají podle zveřejněných dat Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM) dvě třetiny populace. Zájem od června narostl o osm procentních bodů, přičemž významně přibyl podíl lidí, kteří se o vývoj zajímají "rozhodně".

Sociologický průzkum zjišťoval, zda se lidé zajímají o vývoj situace kolem IS a zda jej v souvislosti s jeho aktivitami považují za hrozbu pro světový mír, pro Evropu nebo i přímo pro Českou republiku. Analogické otázky pak byly respondentům položeny i v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Na první otázku, tedy, jestli se účastník průzkumu zajímá o vývoj situace kolem Islámského státu, odpovědělo kladně celkem 65 % respondentů (26 % rozhodně ano, 39 % spíše ano). 26 % pak odpovědělo spíše ne a 9 % se o situaci nezajímá vůbec. Do šetření se na začátku listopadu zapojilo celkem 1 054 účastníků starších 15 let.

Zájem o Ukrajinu klesá

Stejná otázka pak byla respondentům položena v souvislosti se situací na Ukrajině. O tu se naopak 57 % účastníků nezajímá (42 % odpovědělo spíše ne, rozhodně ne 15 %). Největší zájem u ukrajinskou krizi u nás byl v březnu 2014, oproti němu je dnes patrný úpadek o 21%.

Zájem o Islámský stát u nás obecně roste. Jen od začátku roku stoupl o 11 % a v porovnání se zájmem o stejnou geografickou oblast v předchozích letech je výrazně vyšší.

CVVM také uvádí, že zájem o IS v současnosti výrazně převyšuje zájem o dění v jiných oblastech, které výzkumy zkoumaly v minulosti.

Bezpečnostní hrozba

Druhá otázka zjišťovala, jestli představuje Islámský stát v souvislosti s jeho aktivitami pro občany bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu či pro světový mír.

Jako hrozbu pro mír ve světě vnímá IS 88 % dotázaných (z toho 57 % rozhodně ano, 31 % spíše ano). Pro evropskou bezpečnost je IS hrozbou v 89 % odpovědí a možnost ohrožení České republiku vnímá 77 % dotázaných.

Ukrajinskou situaci vnímá jako ohrožení pro světový mír 55 %,  pro Evropu 60 % a pro Českou republiku 49 % respondentů.

autor: Martina Heroldová | 1. 12. 2015 17:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama