Co si myslí Češi o Islámském státu? Je pro nás hrozbou, vyplývá z výzkumu veřejného mínění

Martina Heroldová
1. 12. 2015 17:49
Podle výzkumu výrazně stoupá zájem veřejnosti o problematiku Islámského státu, zájem o ukrajinskou krizi naopak upadá. Lidé obecně považují aktivity Islámského státu za hrozbu nejen pro Evropu, ale i pro Českou republiku.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zájem obyvatel Česka o dění kolem Islámského státu (IS) během několika posledních měsíců vzrostl stejně jako obavy z islamistického terorismu.

O vývoj situace kolem organizace, která stojí i za nedávnými atentáty v Paříži, se zajímají podle zveřejněných dat Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM) dvě třetiny populace. Zájem od června narostl o osm procentních bodů, přičemž významně přibyl podíl lidí, kteří se o vývoj zajímají "rozhodně".

Sociologický průzkum zjišťoval, zda se lidé zajímají o vývoj situace kolem IS a zda jej v souvislosti s jeho aktivitami považují za hrozbu pro světový mír, pro Evropu nebo i přímo pro Českou republiku. Analogické otázky pak byly respondentům položeny i v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Na první otázku, tedy, jestli se účastník průzkumu zajímá o vývoj situace kolem Islámského státu, odpovědělo kladně celkem 65 % respondentů (26 % rozhodně ano, 39 % spíše ano). 26 % pak odpovědělo spíše ne a 9 % se o situaci nezajímá vůbec. Do šetření se na začátku listopadu zapojilo celkem 1 054 účastníků starších 15 let.

Zájem o Ukrajinu klesá

Stejná otázka pak byla respondentům položena v souvislosti se situací na Ukrajině. O tu se naopak 57 % účastníků nezajímá (42 % odpovědělo spíše ne, rozhodně ne 15 %). Největší zájem u ukrajinskou krizi u nás byl v březnu 2014, oproti němu je dnes patrný úpadek o 21%.

Graf zájmu veřejnosti o IS a Ukrajinu.
Graf zájmu veřejnosti o IS a Ukrajinu. | Foto: CVVM

Zájem o Islámský stát u nás obecně roste. Jen od začátku roku stoupl o 11 % a v porovnání se zájmem o stejnou geografickou oblast v předchozích letech je výrazně vyšší.

CVVM také uvádí, že zájem o IS v současnosti výrazně převyšuje zájem o dění v jiných oblastech, které výzkumy zkoumaly v minulosti.

Bezpečnostní hrozba

Druhá otázka zjišťovala, jestli představuje Islámský stát v souvislosti s jeho aktivitami pro občany bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu či pro světový mír.

Jako hrozbu pro mír ve světě vnímá IS 88 % dotázaných (z toho 57 % rozhodně ano, 31 % spíše ano). Pro evropskou bezpečnost je IS hrozbou v 89 % odpovědí a možnost ohrožení České republiku vnímá 77 % dotázaných.

Ukrajinskou situaci vnímá jako ohrožení pro světový mír 55 %,  pro Evropu 60 % a pro Českou republiku 49 % respondentů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy