Čeští lékaři objevili novou metodu léčby deprese

Eva Ulrichová
8. 7. 2014 18:46
Depresivní porucha v současnosti patří mezi nejrozšířenější nemoci, svým výskytem již předčila např. kardiovaskulární nemoci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Depresivní porucha v současnosti patří mezi nejčastěji vyskytující se nemoci. Lékaři z Národního ústavu duševního zdraví našli postup, který umožní lépe a rychleji odhadnout účinnost léčby, zatím to lze po 4 – 6 týdnech.

Vědci přišli s myšlenkou sledovat dva klinické indikátory v kombinaci s EEG kordancí, což je matematicky vypočítaný parametr, který je stanovován ze záznamu elektrické aktivity mozku.

"Kromě hledání nových léčebných možností se výzkumné týmy celého světa pokoušejí identifikovat pacienty či skupiny pacientů, u nichž je vyšší pravděpodobnost pozitivního výsledku léčby," popisuje jeden z autorů výzkumu MUDr. Martin Bareš.

Námi dosažené poznatky v oblasti predikce antidepresivní odpovědi přináší slibný a perspektivní nástroj, který umožní zkrátit dobu strádání pacientů s depresí a významně zredukovat finanční výdaje za neúčinnou léčbu.

MUDr. Martin Bareš

Dále dodává, že vědci tak zkoumají tzv. prediktory související s efektem léčby a vyskytující se před zahájením léčby nebo krátce po něm. Díky tomu by bylo možné výrazně snížit dobu utrpení psychických obtíží. 

Dřívější studie prokázala souvislost antidepresiv s řadou biologických, psychologických či klinických faktorů, žádný z nich však není spolehlivý na to, aby jej bylo možné použít v praxi.

"První dva parametry se týkají zlepšení klinického stavu pacienta - po prvním týdnu léčby a po druhém týdnu léčby, kdy se provádí  hodnocení závažnosti depresivních symptomů - na to se používají celosvětově užívané  škály, v našem případě se jednalo o škálu MADRS (Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale)," vysvětluje doktor Brunovský. 

MADRS je asi nejčastěji užívanou škálou pro objektivní hodnocení depresí a jejich změn. Třetím parametrem byla změna hodnoty EEG kordance, kdy se sleduje rozdíl mezi hodnotou na počátku a po prvním týdnu léčby. 

Výsledek léčby je až u 83% pacientů

Díky tomuto postupu dokázali vědci správně odhadnout dosažení pozitivního či negativního výsledku léčby u 83 % pacientů. Postupy léčby jsou relativně levné a nenáročné na přístrojové vybavení.

"Námi dosažené poznatky v oblasti predikce antidepresivní odpovědi přináší slibný a perspektivní nástroj, který umožní zkrátit dobu strádání pacientů s depresí a významně zredukovat finanční výdaje za neúčinnou léčbu," informuje doktor Bareš. Zároveň podle něj otevírají nutnost ověření na větším počtu pacientů.

Také lze kombinovat tento model s dalšími možnými prediktory z jiných oblastí výzkumu depresivní poruchy, což je předmětem současného projektu probíhajícího v Psychiatrickém centru Praha.

Detailní výsledky tohoto projektu Národního ústavu duševního zdraví byly nyní publikovány v  časopise European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience.

Depresivní poruchou v České republice trpí přes půl milionu obyvatel, z nichž více než 100 000 je ambulantně léčených. Na první lék pacientům podávaný pozitivně reagují pouze dvě třetiny. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se depresivní porucha do roku 2030 stane nejrozšířenějším onemocněním.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy