Čeští lékaři objevili novou metodu léčby deprese

Eva Ulrichová
8. 7. 2014 18:46
Depresivní porucha v současnosti patří mezi nejrozšířenější nemoci, svým výskytem již předčila např. kardiovaskulární nemoci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Depresivní porucha v současnosti patří mezi nejčastěji vyskytující se nemoci. Lékaři z Národního ústavu duševního zdraví našli postup, který umožní lépe a rychleji odhadnout účinnost léčby, zatím to lze po 4 – 6 týdnech.

Vědci přišli s myšlenkou sledovat dva klinické indikátory v kombinaci s EEG kordancí, což je matematicky vypočítaný parametr, který je stanovován ze záznamu elektrické aktivity mozku.

"Kromě hledání nových léčebných možností se výzkumné týmy celého světa pokoušejí identifikovat pacienty či skupiny pacientů, u nichž je vyšší pravděpodobnost pozitivního výsledku léčby," popisuje jeden z autorů výzkumu MUDr. Martin Bareš.

Námi dosažené poznatky v oblasti predikce antidepresivní odpovědi přináší slibný a perspektivní nástroj, který umožní zkrátit dobu strádání pacientů s depresí a významně zredukovat finanční výdaje za neúčinnou léčbu.

MUDr. Martin Bareš

Dále dodává, že vědci tak zkoumají tzv. prediktory související s efektem léčby a vyskytující se před zahájením léčby nebo krátce po něm. Díky tomu by bylo možné výrazně snížit dobu utrpení psychických obtíží. 

Dřívější studie prokázala souvislost antidepresiv s řadou biologických, psychologických či klinických faktorů, žádný z nich však není spolehlivý na to, aby jej bylo možné použít v praxi.

"První dva parametry se týkají zlepšení klinického stavu pacienta - po prvním týdnu léčby a po druhém týdnu léčby, kdy se provádí  hodnocení závažnosti depresivních symptomů - na to se používají celosvětově užívané  škály, v našem případě se jednalo o škálu MADRS (Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale)," vysvětluje doktor Brunovský. 

MADRS je asi nejčastěji užívanou škálou pro objektivní hodnocení depresí a jejich změn. Třetím parametrem byla změna hodnoty EEG kordance, kdy se sleduje rozdíl mezi hodnotou na počátku a po prvním týdnu léčby. 

Výsledek léčby je až u 83% pacientů

Díky tomuto postupu dokázali vědci správně odhadnout dosažení pozitivního či negativního výsledku léčby u 83 % pacientů. Postupy léčby jsou relativně levné a nenáročné na přístrojové vybavení.

"Námi dosažené poznatky v oblasti predikce antidepresivní odpovědi přináší slibný a perspektivní nástroj, který umožní zkrátit dobu strádání pacientů s depresí a významně zredukovat finanční výdaje za neúčinnou léčbu," informuje doktor Bareš. Zároveň podle něj otevírají nutnost ověření na větším počtu pacientů.

Také lze kombinovat tento model s dalšími možnými prediktory z jiných oblastí výzkumu depresivní poruchy, což je předmětem současného projektu probíhajícího v Psychiatrickém centru Praha.

Detailní výsledky tohoto projektu Národního ústavu duševního zdraví byly nyní publikovány v  časopise European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience.

Depresivní poruchou v České republice trpí přes půl milionu obyvatel, z nichž více než 100 000 je ambulantně léčených. Na první lék pacientům podávaný pozitivně reagují pouze dvě třetiny. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se depresivní porucha do roku 2030 stane nejrozšířenějším onemocněním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy