Deprese a vypadané zuby. Žena přežila vězení za drogy

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2014 11:35
Australanka Schapelle Corbyová dostala 20 let za pašování marihuany. Teď je volná
Schapelle Corbyová odchází po deseti letech z vězení.
Schapelle Corbyová odchází po deseti letech z vězení. | Foto: Reuters

Denpasar - S tváří zakrytou šátkem a s kostkovaným kloboukem na hlavě opustila věznici na indonéském ostrově Bali šestatřicetiletá Australanka Schapelle Corbyová.

Možná nejslavnější australská vězeňkyně všech dob a žena, která si prošla noční můrou mnoha cestovatelů po Asii. Policie u ní našla před deseti lety čtyři kilogramy marihuany.

Turistický ráj na Bali se pro ni v ten moment změnil v hrůzu. Ostrov je součástí Indonésie a ta podobně jako Thajsko nebo Singapur drasticky trestá držení i velmi malého množství lehké drogy.

Corbyová nedostala smrt ani doživotí, ale dvacet let, přestože tvrdila, že droga není její. Balijský soud byl ale milosrdný, a tak jí polovinu trestu prominul.

Podle reportéra AFP bylo vidět, že při podpisu protokolu o podmínkách propuštění v pondělí plakala, když si na chvíli odhrnula šátek. 

Foto: Reuters

Má za sebou deset let v přeplněné věznici, trpěla hlubokými depresemi, dlouho neléčenými. Zpočátku byla agresivní a prala se se spoluvězeňkyněmi.

Stěžovala si na dlouhodobé a silné bolesti zubů, protože návštěva zubaře s doprovodem vězeňských dozorců se dlouho odkládala. O několik zubů pak přišla.

Matka jí posílala knihy o malířství a malířské potřeby. Malování ji prý udrželo při životě.

Budoucnost pro ni nevypadá tak špatně, vyrovná-li se s psychickými problémy V Austrálii je celebritou, její propuštění sledovaly na místě desítky australských novinářů, fotoreportérů a kameramanů.

Má nabídky na sepsání knihy, už o ní vzniká film. Vypadá to, že nedostatkem peněz trpět nebude.

V Indonésii musí zůstat ještě do roku 2017. Bude žít v bytě své sestry, jejíž manžel je Balijec. Pravidelně se musí hlásit úřadům. Až za tři roky se pak smí vrátit domů.

Sestra byla u počátku jejích obtíží. V říjnu 2004 totiž Corbyová přiletěla na ostrov oslavit její třicáté narozeniny. Z letiště v Denpasaru už se ale nedostala.

Čeká v cele smrti

Hůře to na Bali vypadá s osmapadesátiletou Britkou Lindsay Sandifordovou. V květnu 2012 u ní našli v kufru kokain a soud vyřkl nejvyšší trest.

Nejvyšší soud zamítl odvolání, takže žena nyní čeká v cele smrti, až si pro ni přijdou.

V České republice dodnes zůstává mementem případ pašeráků Emila Novotného a Radka Hanykovicse, odsouzených v polovině devadesátých let k padesáti letům v Thajsku.

Amnestie jim tresty zkrátila a mohli si část odsedět v České republice. Hanykovics v lednu 2007 zemřel na rakovinu, Novotného omilostnil prezident Václav Klaus o rok později.

 

Právě se děje

před 12 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy