Šikanovala mě nizozemská policie, stěžuje si český řidič

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
30. 6. 2014 13:43
Policie prý po řidiči královéhradecké firmy chtěla vysokou pokutu a vyhrožovala mu. Muž zaplatil a společnosti teď hrozí krach. Případem se bude zabývat Evropská komise.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Vičík

Hradec Králové - Nizozemská policie udělila obří pokutu řidiči českého kamionu. Šofér malé hradecké dopravní společnosti DC Falcon musel zaplatit 4400 eur (v přepočtu více než 120 tisíc českých korun), údajně za velkou odchylku v nastavení tachografu.

Řidič však tvrdí, že měl vše v pořádku. "Na místě zadržení nebylo provedené žádné měření pomocí předepsaných kalibrovacích měřidel a ani o tom nebyl vyhotoven žádný zápis," popisuje okolnosti ředitel královéhradecké společnosti Jan Moravčík.

Jeho podřízený prý policistům předložil veškerá požadovaná povolení a dokumenty. Postup policie Moravčík označil za šikanu. Hlídka údajně řidiči vyhrožovala zatčením a uvězněním, pokud nezaplatí.

Česko chce proto incident řešit mezinárodní cestou. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který stejně jako firma DC Falcon pochází z královéhradeckého regionu, prý podá podnět Evropské komisi a bude si oficiálně stěžovat i u nizozemské vlády.

„Výše pokuty způsobila společnosti existenční problémy a museli dokonce přerušit podnikání. Řidič, potažmo celá firma, se stal obětí šikany a diskriminace ze strany nizozemských úřadů,“ okomentoval případ Tomáš Zdechovský.

Podnikatel Jan Moravčík uvedl, že naměřená odchylka od technografu činila 2,6 %. Evropská komise přitom povoluje až čtyřprocentní odchylku. Jeho společnost proto bude požadovat i vrácení peněz.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy